Полегшити життя: яку допомогу отримають безробітні незабаром

Полегшити життя: яку допомогу отримають безробітні незабаром

І як працюватимуть нові законодавчі норми в цій сфері

Полегшити життя: яку допомогу отримають безробітні незабаром
Фото: depositphotos.com

Верховна Рада 21 вересня 2022 року ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці» (законопроєкт №6067). Як пояснює законодавець, зазначений документ розроблено з метою реформування державної служби зайнятості, підвищення якості надання послуг, осучаснення страхових підходів у випадку безробіття, модернізації чинних та впровадження нових активних програм сприяння зайнятості населення. Тож які зміни передбачені законом і коли вони запрацюють на практиці, пояснив Mind адвокат Ігор Тетеря.

Як зміниться допомога по безробіттю? 

Законодавець змінює підходи до умов, тривалості та розмірів виплати допомоги по безробіттю.

Закон, зокрема, посилює страхові принципи (чим більший страховий стаж – тим більший розмір допомоги по безробіттю) і послаблює до безробітних санкції за звільнення з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин.

Так, мінімальний страховий стаж за 12 місяців, що передують реєстрації як безробітного, для отримання допомоги по безробіттю збільшено з 6 до 7 місяців. Тривалість виплати допомоги по безробіттю визначається залежно від страхового стажу:

 • до 3 років – 180 календарних днів;
 • від 3 до 6 років – 210 календарних днів;
 • від 6 до 12 років – 240 календарних днів;
 • від 12 до 18 років – 270 календарних днів;
 • від 18 до 24 років – 300 календарних днів;
 • від 24 до 30 років – 330 календарних днів;
 • понад 30 років – 360 календарних днів.

При цьому для деяких категорій внутрішньо-переміщених осіб (ВПО) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 90 календарних днів, а для осіб передпенсійного віку – 720 календарних днів.

Змінюються розміри допомоги по безробіттю та порядок її виплати. Така допомога призначається з восьмого дня після реєстрації застрахованої особи в установленому законодавством порядку. Розмір допомоги визначається у відсотках до середньої заробітної плати (доходу) безробітного, залежно від страхового стажу, але не менше ніж встановлений для відповідної категорії осіб мінімальний розмір допомоги по безробіттю:

 • до 3 років – 50%;
 • від 3 до 6 років – 55%;
 • від 6 до 12 років – 60%;
 • від 12 до 18 років – 65%;
 • від 18 до 24 років – 70%;
 • від 24 до 30 років – 75%;
 • понад 30 років – 80%.

Така допомога виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перша половина строку тривалості виплати допомоги по безробіттю – 100%, у подальшому – 50% зі збільшенням на 10% для осіб, страховий стаж яких становить не менше 15 років і які протягом 15 років, що передували місяцю надання статусу зареєстрованого безробітного, не отримували допомогу по безробіттю.

Особи ж, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації їх як безробітних, мають страховий стаж менше 7 місяців або звільнені з останнього місця роботи (служби) з перелічених в законі підстав, отримують допомогу по безробіттю в мінімальному розмірі.

Виплата допомоги по безробіттю особам, які звільнилися з останнього місця роботи (служби) за власним бажанням без поважних причин або за угодою сторін починається з 31-го календарного дня, а особам звільненим з інших причин – з 61-го календарного дня.

Які бонуси отримає роботодавець за працевлаштування безробітного?

Також законом скорочується перелік підстав для припинення виплати допомоги по безробіттю. Такі підстави скорочуються до двох: закінчення строку її виплати або припинення реєстрації особи як безробітного.

Механізм квотування працевлаштування замінюється на механізм компенсації роботодавцям частини витрат на оплату праці або єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштування деяких категорій зареєстрованих безробітних.

Роботодавцю, який працевлаштовуватиме за направленням уповноваженого органу виконавчої влади деякі категорії громадян, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць (або будь-якого зареєстрованого безробітного понад шість місяців), строком не менше ніж на два роки компенсуються фактичні витрати в розмірі ЄСВ за відповідну особу за місяць, за який він сплачений, але не більше подвійного розміру мінімального страхового внеску. Загальна тривалість виплати компенсації становитиме 12 місяців.

Такими категоріями громадян є:

 • деякі категорії одиноких батьків;
 • діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування та працюючі діти;
 • особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування;
 • особи, яким до пенсії за віком залишилося 10 і менше років тощо.

Роботодавцю, який за таких самих умов працевлаштує строком не менше ніж на один рік осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років, осіб з інвалідністю та осіб – учасників бойових дій, компенсуються 50% фактичних витрат на оплату праці, але не вище розміру мінімальної заробітної плати.

Право таких осіб на працевлаштування з компенсацією за них частини витрат на оплату праці може бути використано тільки одноразово.

За працевлаштування зареєстрованих безробітних з числа молоді роботодавцю компенсуватиметься 50% мінімальної заробітної плати за відповідну особу за місяць.

До осіб, на яких розповсюджуватиметься така компенсація належать:

 • особи віком до 25 років, які сумарно мають страховий стаж не більше 12 місяців;
 • віком до 35 років – на перше робоче місце;
 • особи які звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби – на перше робоче місце після такого звільнення.

Загальна тривалість виплати компенсації становитиме не більше 6 місяців за умови збереження гарантій зайнятості особи протягом періоду, що перевищує виплати удвічі. При цьому зазначені особи також можуть тільки одноразово скористатися правом на працевлаштування в роботодавця з компенсацією за них частини витрат на оплату праці.

Крім того, роботодавцю, який протягом 12 календарних місяців забезпечував створення нових робочих місць, працевлаштовував на них працівників і впродовж цього періоду щомісяця здійснював їм виплату заробітної плати в розмірі не менше ніж три мінімальні заробітні плати за кожну особу, протягом наступних 12 календарних місяців за умови збереження рівня заробітної плати в розмірі не менше ніж три мінімальні заробітні плати за кожну таку особу щомісяця, компенсуються фактичні витрати в розмірі 50% суми нарахованого ЄСВ за відповідну особу за місяць, за який він сплачений.

Інші новели закону

Крім наведених новел законом запроваджується низка нових соціальних послуг у сфері зайнятості, зокрема:

 • інформаційні послуги;
 • консультативні послуги;
 • професійну орієнтацію;
 • індивідуальне планування працевлаштування;
 • послуги з працевлаштування; послуги для роботодавців тощо.

Вказані соціальні послуги надаватимуться кар’єрними радниками, консультантами по роботі з роботодавцями тощо в порядку, визначеному законодавством.

Також законом запроваджується механізм сприяння організації підприємницької діяльності, який полягатиме у наданні зареєстрованим безробітним:

 • профорієнтаційних послуг, професійної діагностики щодо наявності відповідних схильностей, навичок, компетентностей особи до відповідної діяльності;
 • надання безоплатних індивідуальних і групових консультацій із питань ведення бізнесу, юридичної та податкової грамотності;
 • навчання з питань організації підприємницької діяльності;
 • виплати одноразово фінансової допомоги для організації підприємницької діяльності;
 • супроводження та консультування протягом двох років осіб, які створили юридичні особи або зареєструвались як фізичні особи підприємці та отримали фінансову допомогу для організації підприємницької діяльності тощо.

Коли очікувати на запровадження нових правил?

Як зазначено в документі, закон набирає чинності з дня наступного за днем опублікування. Отже, якщо документ ухвалили 21 вересня, то протягом 15 днів його має підписати Президент. Тож, імовірно, закон набере чинності вже цього року, і громадяни мають шанс отримувати збільшені виплати по безробіттю вже незабаром. Проте, все залежатиме від того, коли документ підпише глава держави. Також варто розуміти, що й на місцях службам зайнятості буде потрібен час на перерахунки та переведення діяльності на нові правила. Тож чекаємо на позитивні зміни в цій сфері.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло