Диригент 80 level: як налагодити ефективну діяльність у часи невизначеності

Диригент 80 level: як налагодити ефективну діяльність у часи невизначеності

І навіщо потрібен проєктний менеджмент

Диригент 80 level: як налагодити ефективну діяльність у часи невизначеності
Фото: depositphotos.com

Майже кожна галузь у світі, що швидко змінюється, потребує інновацій. Сьогодні всі, від італійського ресторану до державної установи, мають адаптувати послуги під запити й щораз більші очікування клієнтів. Отже, компанії мають переорієнтувати власні підходи та адаптувати команду під нові задачі. Як налагодити ефективну роботу і як у цьому може допомогти проєктний менеджмент, розповіла Mind засновниця мережі освітніх проєктів MRIYDIY, співзасновниця мережі шкіл КМДШ Лідія Білас.

Саме проєктний менеджмент дозволяє організувати роботу команди для реалізації конкретної мети. Від швидкості та якості реалізації проєкту залежить успіх всієї компанії. Ще донедавна роль проєктних менеджерів недооцінювали.

Насправді професійний менеджер – це диригент в оркестрі. Без нього гра не почнеться. Диригент, як і проєктний менеджер, перетворює хаос на упорядковане дійство, приносить задоволення слухачам, допомагає реалізуватися музикантам, відповідає за гучні овації і достойний гонорар.

Тож настрої змінюються. Згідно з дослідженням Інституту управління проєктами, попит на ефективних управлінців і проєктних менеджерів зростатиме до 2027 року. До цього часу на ринку з’явиться біля 22 млн вакансій для управлінців проєктами.  Чому саме цей напрямок стає все більш популярним?

Яка ефективність проєктного менеджменту?

Досвід проєктного підходу довів свою дієвість. Необхідність у ньому з’являється, коли, наприклад, компанії потрібно швидко впровадити інноваційний продукт або послугу, досягнути нового результату в певній сфері. У цей момент компанія потребує лідера, який розробить концепцію та стратегію, організує роботу команди, представить результати роботи.

Проєктний менеджер мусить уявити весь проєкт від початку до кінця, презентувати ідею, потім її реалізувати й представити замовнику. Крім того, управлінець мусить мати лідерські якості, щоб викликати довіру команди, і комунікаційні навики, щоб люди з різними темпераментами, віком, характерами та досвідом об’єдналися навколо однієї мети.

Зазвичай під час реалізації проєкту команда стикається з труднощами, тому проєктний менеджмент має бути адаптивним і стресостійким. Погодьтеся, якщо поглянути на професію уважніше, приходить розуміння, наскільки вона важлива й відповідальна.

Читати також: Навчити й навчатись: які знання шукає бізнес

Чому варто інвестувати в розвиток своїх управлінців?

  1. Вміння планувати. Попри те що планування в часи змін – важка та невдячна справа, його роль важко переоцінити. Це база для роботи компанії та взаємодії з керівником, який може стежити за динамікою проєкту. Від вміння планувати залежить залучення фінансування, розуміння завдань командою, строки реалізації мети та багато іншого. Тому проєктному менеджеру потрібна хороша уява й міцний зв'язок із реальністю.
  2. Лідерські якості. Проєктний менеджер не має бути диктатором, але має завоювати авторитет у підлеглих. Якщо його поважають і визнають професійність, то впевнено за ним слідують і виконують завдання, лояльніше ставляться до зміни планів та ефективніші в роботі. Лідер мотивує та надихає, при цьому залишаючись емпатичним і турботливим. 
  3. Адаптивність. У будь-який момент реальність може змінитися і бажана мета раптом може виявитися не кінцевою. Команді потрібно змінити курс корабля іноді трохи, а іноді кардинально. Перший удар по стабільності приймає на себе проєктний менеджер, який має повідомити команду та швидко організувати всі необхідні дії по зміні стратегії.

Як стати ефективним менеджером?

Зі зростанням попиту на проєктних менеджерів, зростає і кількість можливостей ними стати. З’являється багато освітніх проєктів, метою яких є навчити чи перевчити в ефективних спеціалістів дорослих. Наприклад, нещодавно у Україні стартувала Проєктна школа без стін і кордонів – MriyDiy Project School, яка реалізується за ініціативи благодійного фонду «СпівДія» спільно з Освітньою фундацією «МрійДій» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) і Міністерства молоді та спорту України. До речі, навчання в цій школі безкоштовне для українських дітей.

Читати також: Найкращі менеджери – це лідери. І навпаки

Навчати мистецтву проєктного менеджменту краще з раннього віку. Адже велика кількість навичок, які потрібні управлінцям, найкраще можна розвинути ще в дитинстві.

  1. Гарна фантазія та вміння візуалізувати. Саме ця, здавалося б, дитяча навичка допомагає менеджерам уявляти кінцевий результат проєкту та вміти знаходити виходи з різноманітних ситуацій. Складно почати мріяти в дорослому віці, якщо батьки та вчителі не заохочували робити цього в дитинстві. Натомість, правильне середовище в шкільному віці допоможе залучати фантазію для реалізації шкільних проєктів креативно та ефективно. А це стане фундаментом для впевненого фантазування та планування в майбутньому.
  2. Презентація проєктів. Часто в школі презентація свого проєкту зводиться до виходу до дошки, рішення рівняння або читання реферату з папірця чи вірша напам’ять. Але для розвитку навички хорошого менеджера важливо вміти презентувати та довести важливість свого проєкту. Наприклад, зробити презентацію, аргументувати свою думку, відстояти свій погляд і відповісти на критичні запитання. Школярів важливо залучати до дебатів, давати командне вирішення питань, на яких немає однієї відповіді. Наприклад, чи варто підвищувати податки, щоб збільшити соціальну допомогу біженцям? Як скоротити виробництва пластику? Чи все сучасне мистецтво є дійсно мистецтвом? Школярі мають вчитись аргументувати свою думку, щоб у майбутньому вміло робити це перед командою, замовниками, керівництвом.
  3. Лідерські якості. Школа має бути місцем, де діти мають шанс проявити лідерські якості. Саме тому важливий розвиток шкільного самоврядування та збільшення проєктних підходів у навчанні дітей. Педагоги не мають давити школярів своїм авторитетом, мають брати до уваги відмінну думку та заохочувати ділитися своїм поглядом на історичні події, прочитані художні твори та вирішення соціальних проблем.

Проєктний менеджмент – це не лише спеціальність, що стає все більш затребуваною на професійному ринку. Це вміння, яке допомагає і в особистому життя. Маючи скіли проєктного менеджера, людина може ефективніше досягнути і власної мети – змінити харчові звички та почати спортивні тренування, здобути додаткову освіту онлайн або написати книжку.

Чи можна організувати роботу команди, не вміючи наводити лад у своєму власному житті? Точної відповіді на це запитання немає, але однозначно, лідери вміють надихнути та мотивувати не лише команду, а й себе. Тож навичка проєктного менеджменту стане в пригоді кожному.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло