Leopard для України: новий поворот у війни проти росії

Leopard для України: новий поворот у війни проти росії

І яку роль можуть зіграти американські Abrams, британські Challenger у постачанні німецьких танків Україні

Leopard для України: новий поворот у війни проти росії
Leopard 2А4
Фото: wikipedia.org

Західна військова допомога Україні за час широкомасштабного російського вторгнення пройшла декілька етапів – від передання протитанкових засобів типу РПГ та ПТРК, ПЗРК до передання бронеавтомобілів й артилерії. І ось на початку січня 2023 року дійшли і до передання танків західного виробництва. Саме про це заявив президент Польщі Анджей Дуда у Львові. За його словами, в рамках коаліції Україні буде надано «роту танків Leopard». Які можливості має цей танк, чому поки йдеться про невелику кількість і до чого тут американські Abrams та британські Challenger, розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов

Очевидно, що йдеться про танки Leopard 2А4, які знаходяться на озброєнні польської армії. Щоправда, поки що кажуть лише про роту – а це за польськими статутами всього 14 машин, та й дозволу ФРН на реекспорт німецької продукції поки немає.

«Абрамси» vs «Леопарди»

Паралельно британські офіційні особи заявили про те, що пришвидшиться процес передання Україні основних танків британської армії Challenger 2. Таким чином добігла кінця дискусія щодо того, що саме отримають українські танкісти.

Нагадаємо, раніше Пентагон відмовився  передавати Abrams, мотивуючи це тим, що Україна станом на зараз немає можливості ефективно використовувати цю техніку. Звісно, фото і відео охоплених полум'ям танків американського виробництва не добавлять балів американському військово-промисловому комплексу на міжнародному ринку озброєнь.

Але й лишити союзника без броні Білий дім і не міг, і тому почався колосальний дипломатичний тиск на Берлін. І зрозуміло чому – найбільш розповсюдженим танком в Європі є німецький Leopard 2: на озброєнні 13 країн знаходиться близько 2000 таких танків. Мало того, низка країн готові почати передавати танки Києву хоч зараз, проте не можуть зробити цього без дозволу виробника.

Читати також: Українські ліки на фронті: що можна знайти в аптечках військових та рюкзаках медиків

Двигун визначає вибір

Спробуємо порівняти американський Abrams та німецький Leopard 2 в розрізі реалій сучасної російсько-української війни. Перше, що кидається в очі, – за своїми базовими характеристиками ці танки дуже схожі. У них досить потужна гармата (однакова для обох машин), прекрасна броня, дуже непогана система управління вогнем. Так, приблизно в 1970-х роках розробникам танків стало зрозуміло, що подальший розвиток цієї машини за рахунок збільшення калібру гармати, товщини броні наштовхнувся на обмеження за масою. Навіть зараз не кожен міст може витримати 55-тоний Abrams або Leopard 2. Тому розвиток пішов за рахунок розробки систем активного захисту, покращення систем управління вогнем, прицілів, радіостанції і інших речей, які для танків часів Другої світової війни вважались другорядними.

Однак американські військові в чомусь мають рацію. Abrams порівняно з Leopard 2 має одну, але велику проблему – газотурбінний двигун, який складний в обслуговуванні й потребує окремої тилової структури. Звісно, що у нас для західних танків немає взагалі ніякої, але дешевше і простіше розгорнути ремонтні бази для відносно простого дизельного двигуна, що стоїть на «німці».

У крайньому випадку можливо використання потужностей сусідньої Польщі, адже відправляємо ж вже на ремонт САУ німецького виробництва до Литви.

Читати також: Продюсер фільму «Життя на межі»: «На фронті інколи легше, ніж у цивільному житті, бо попереду ворог, позаду свої, усе зрозуміло: чорне й біле»

Головні принади німецьких Leopard

Зважаючи на це, власне подивимось детальніше на Leopard 2. Танк має класичну компоновку: механік-водій знаходиться в передній частині корпусу, командир танка, навідник  і заряджальник знаходяться в башті. Двигун розташований у кормовій частині. Озброєння всіх танків, за винятком моделі А6, складається зі 120-мм гладкоствольної гармати компанії Rheinmetall завдовжки 44 калібрів, двох 7,62-мм кулеметів (спареного з гарматою і зенітного, розташованого на даху башти).

Власне, Leopard 2 знаходиться в серійному виробництві з 1979 року і був «відповіддю» німців на появу радянських Т-64 та Т-72. Всього вироблено 3264 машини, є декілька модифікацій, остання з яких  Leopard 2A7.

Однак, швидше за все, такі сучасні танки нам не передаватимуть. У найкращому випадку це будуть Leopard 2А4, яких, власне, і було вироблено найбільше. Станом на 1994 рік ФРН мала 2125 таких машин, ще 445 були в голландській армії, після 1994 року Leopard 2A4 придбали чимало країн, включаючи Данію (51 одиниць), Фінляндію (39), Польщу (128), Іспанію (108), Туреччину (354) та інші.

Більш конкретно про модифікації Leopard 2, які чисто теоретично можуть передати Україні наші європейські союзники. Так, у Фінляндії є 100 Leopard 2A6 з 120-мм гладкоствольною гарматою компанії Rheinmetall довжиною 55 калібрів.

Польща має 240 танків Leopard 2 і, за деякими даними, готова передати Україні їх всі, але тільки після того, як масово почнуть надходити американські Abrams та південнокорейські К2, а це може забрати деякий час. Тож не дивно, що наразі йдеться про невелику кількість Leopard для України. 

Читати також: «Броніки для ЗСУ бабуся привезла із США у 62-х валізах»: як волонтери напівлегально забезпечують армію всім необхідним

«Британці» також стануть у пригоді Україні

Варто сказати про ще один зі зразків, поставки якого нині активно обговорюються в ЗМІ, – британський танк Challenger 2 (щоправда, поки що мова може йти тільки про партію з 10 машин). Цей танк, прийнятий на озброєння в 1991 році, нині є основним в британських збройних силах (і військові вважають, що таким він буде аж до 2035 року). Всього його у військах 386 одиниць.

Challenger 2 вважається одним із найбільш важкоброньованих серед західних танків, крім того, він має модулі динамічного захисту ROMOR в поєднанні з ґратчастими екранами. Це робить його важким супротивником для протитанкової зброї. Так, зафіксовано випадок, коли під час бойових дій в Іраку один із «британців» отримав 15 влучень гранат із протитанкових гранатометів без пробиття броні.

Дуже непогана у нього і гармата – 120-мм нарізна L30A1 завдовжки 55 калібрів. До речі, вона є єдиною нарізною гарматою цього калібру на озброєнні країн НАТО і тому має снаряди, які не уніфіковані в рамках НАТО. Розроблені для неї бронебійно-фугасні снаряди HESH дозволяють доволі ефективно знищувати укріплення та легкоброньовану техніку противника на дальностях до 8 км, що приблизно на 3–5 км більше за можливості підкаліберних боєприпасів, а також виводити з ладу танки супротивника за рахунок значних пошкоджень без пробиття броні.

Також танк обладнаний цифровою системою керування вогнем фірми General Dynamics, панорамним гіростабілізованим командирським прицілом SAGEM VS 580-10 з лазерним далекоміром та тепловізорним прицілом навідника TOGS II.

Читати також: П'ять уроків війни: чого армії НАТО навчилися в Україні

Україна вкотре може змінити хід війни на свою користь

Очевидно, що отримання танків західного виробництва підсилить наступальні спроможності ЗСУ, тому що зараз склалась паритетна ситуація, коли і росіяни, і ми воюємо технікою приблизного одного покоління, яка має однакові можливості. І для того, щоб переломити ситуацію, потрібне кардинальне підсилення технікою, яка буде мати більш якісні характеристики, ніж російська.

Водночас є питання щодо кількості – для того, щоб отримати значну перевагу, таких танків повинно бути не 10 (або 14, про які заявляє Польща), а набагато більше.

Звісно, що про повну заміну танків радянських зразків не йдеться. Так, тільки з початку повномасштабного вторгнення та ж Польща поставила 240 танків Т-72.  Проте й дозовані «гомеопатичні» поставки призведуть тільки до подальшого колапсу системи обслуговування та ремонту ЗСУ, коли забезпечення запасними частинами стане проблемою боєздатності танкового парку.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло