Від реформ до війни: як впливали на Україну візити директорів МВФ у різні роки

Від реформ до війни: як впливали на Україну візити директорів МВФ у різні роки

Що означає для України нещодавній візит глави МВФ Крісталіни Георгієвої

Від реформ до війни: як впливали на Україну візити директорів МВФ у різні роки
Фото: facebook.com/keskiev

Цьогоріч Україну відвідала глава Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва, що свідчить про неабияку підтримку з боку МВФ, підкреслює ефективність роботи уряду та Нацбанку в умовах війни і слугує виразним сигналом подальшої підтримки для міжнародної фінансової спільноти. Так, Георгієва наголосила, що фонд протягом кількох тижнів завершить підготовку програми для України. Натомість Нацбанк наприкінці лютого оприлюднив календар платежів за держборгом. Цьогоріч платежі до МВФ складуть більше ніж $3 млрд.

Україна співпрацює з МВФ майже від моменту здобуття незалежності. Фонд підтримував нашу країну в різні періоди історії, зокрема суттєво допомога відчувалася у часи загострення тиску з боку рф. У кризових ситуаціях МВФ не просто надавав фінансову допомогу – його директори-розпорядники особисто відвідували Україну для обговорення питань щодо здійснення реформ, зменшення дефіциту бюджету, стимулювання економіки та підвищення конкурентоспроможності країни. Що передувало візитам топменеджменту фонду, які теми обговорювалися та які наслідки для України мали ухвалені рішення, розповіла Mind комунікаційна менеджерка Інституту аналітики та адвокації Марія Мигаль

Мішель Камдессю, 1998 рік

Зустріч директора-розпорядника МВФ Мішеля Камдессю з тодішнім президентом України Леонідом Кучмою відбулася 26 серпня 1998 року. Підставою для візиту стала глибока економічна криза у росії, яка торкнулася України.

Від реформ до війни: як впливали на Україну візити директорів МВФ у різні роки

*Вплив кризи 1998-го року на Україну
**Програма розширеного фінансування EFF

Читайте також: Затишшя перед ідеальним штормом: що спричинило нову світову кризу. Як це бачать в МВФ

Родріго де Рато, 2005 рік

Візит директора-розпорядника МВФ Родріго де Рато до України відбувся 5 серпня 2005 року після подій Помаранчевої революції. На зустрічі з обраним президентом Віктором Ющенко сторони обговорили стан та перспективи економіки України. Варто зазначити, що 2005 рік також не обійшовся без тиску з боку рф – мова йде про так званий «газовий конфлікт». Тоді ціна російського газу за тисячу кубометрів зросла для України майже вдвічі – з $50 у 2005 році до $95 у 2006-му.

Від реформ до війни: як впливали на Україну візити директорів МВФ у різні роки

Домінік Стросс-Кан, 2010 рік

Візит директора-розпорядника МВФ Домініка Стросс-Кана до України відбувся 2 жовтня 2010 року. Голова фонду зустрівся з Віктором Януковичем, який на той час майже рік був президентом України. Сторони обговорювали поточну економічну ситуацію в країні та співпрацю України з МВФ. У рамках візиту Стросс-Кан також взяв участь у конференції Ялтинської європейської стратегії.

Від реформ до війни: як впливали на Україну візити директорів МВФ у різні роки

Крістін Лагард, 2015 рік

Візит директорки-розпорядниці МВФ Крістін Лагард до України 6 вересня 2015 року став наслідком глибокої економічної кризи, яка виникла після подій Революції Гідності та збройної окупації Криму і Донбасу. Варто зазначити, що на початку 2015 року МВФ у рамках Програми розширеного фінансування погодив для України найбільшу позику за всю історію співпраці – близько $17,5 млрд. Через неповне виконання програми Україна отримала лише близько $7 млрд.

Від реформ до війни: як впливали на Україну візити директорів МВФ у різні роки

Читайте також: На краю бездонної прірви: чому світ увійшов у глибоку кризу

Крісталіна Георгієва, 2023 рік

Директорка-розпорядниця МВФ відвідала Україну перед роковинами повномасштабного вторгнення – 20 лютого 2023 року. Крісталіна Георгієва зустрілася з Володимиром Зеленським, прем’єр-міністром Шмигалем, міністром фінансів Марченко, головою НБУ Андрієм Пишним та іншими.

Від реформ до війни: як впливали на Україну візити директорів МВФ у різні роки

Як бачимо, фокус рекомендацій кожного директора-розпорядника МВФ під час візитів до України мав певні відмінності відповідно до викликів, які стояли того часу перед країною.

Від реформ до війни: як впливали на Україну візити директорів МВФ у різні роки


Що означає візит Крісталіни Георгієвої під час повномасштабної війни для України?

Фінансова підтримка. Дефіцит бюджету України на 2023 рік становить близько $38 млрд, водночас цей прогноз не остаточний – сума може збільшитися. Фінансова допомога з боку МВФ є вкрай важливою, адже це сприятиме зміцненню та стабілізації фінансової системи України.

Сигнал інституційної спроможності. Приїзд Крісталіни Георгієвої під час війни свідчить, що Україна продовжує успішно долати виклики, забезпечує стабільність фінансової системи та продовжує стояти на шляху реформ попри війну. Це слугує сигналом для інших партнерів з розвитку та інвесторів підтримувати економіку України.

Перспективи співпраці. Ми успішно пройшли моніторингову програму та отримали високі оцінки щодо досягнення встановлених кількісних та індикативних цільових показників. Це дає підстави говорити про перспективи укладення нової розширеної програми фінансування з МВФ.

Від початку війни Україна відчуває надзвичайно важливу підтримку з боку МВФ. За результатами візиту Крісталіни Георгієвої цьогоріч ми отримали високу оцінку стійкості української економіки в умовах повномасштабного російського вторгнення та впевненість у непохитній підтримці з боку фонду в подальшому.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло