Незабаром перевірки? або Що може змінитися для бізнесу у ринковому нагляді та контролі
Законодавець прямує до прозорості, але занадто дрібними кроками
Група депутатів пропонує внести зміни до закону, що регулює питання державного ринкового нагляду. Відповідний законопроєкт народні обранці днями зареєстрували у Верховній Раді. Документ передбачає зміни в переліку обмежувальних (коригувальних) заходів, що можуть застосовуватись органами державного ринкового нагляду, зменшення штрафів для платників єдиного податку тощо. Що пропонують змінити народні депутати в цій сфері і як документ вплине на ведення бізнесу в разі його ухвалення у запропонованій версії, розповіла Mind керівниця практики податкового та митного права, адвокатка АО «Вдовичен та партнери», к.ю.н. Марія Золотарьова.
Номер і дата реєстрації: №5473-д від 23.03.2023
Автори: Наталуха Д.А., Приходько Б.В., Янченко Г.І., Рущишин Я.І., Марчук І.П., Кицак Б.В.
Альтернативи: Законопроєкт не має будь-яких альтернатив на момент публікації цього матеріалу.
Читайте також: Податки та перевірки знову як раніше. Верховна Рада розгляне законопроєкт про повернення «довоєнного» оподаткування
Етап: Законопроєкт №5473-Д одержано Верховною Радою України. Станом на день публікації надано висновок відповідним Комітетом про його розгляд. Якщо документ буде ухвалений парламентом, то він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Ціна питання: Як вбачається із тексту пояснювальної записки, реалізація положень законопроєкту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету. Водночас зміни, які передбачаються, в частині покладення на органи ринкового нагляду, що фінансуються з бюджету, витрат на залучення працівників наукових установ та фахівців, спонукають до висновку, що такі додаткові витрати можуть бути.
Зміст: автори законопроєкту пропонують:
- надати визначення терміну «невиконання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів»;
- включити до обмежувальних (коригувальних) заходів ринкового нагляду, передбачених законом України №2735-VI від 02.12.2010 «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», знищення продукції або приведення її в інший спосіб до стану, що виключає її використання;
- надати право органам ринкового нагляду та суб'єктам господарювання фіксувати процес здійснення перевірок засобами аудіо-, фото- та відеотехніки; зменшити штрафи за деякі порушення вимог закону до розповсюджувачів – юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців, що обрали спрощену систему оподаткування.
Позиція юристів. На сьогодні, у зв’язку із воєнним станом, було припинено проведення планових та позапланових заходів державного ринкового нагляду.
Дозволено проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) при наявності одночасно двох умов:
- наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України;
- прийняття рішення відповідного центрального органу виконавчої влади про здійснення позапланового заходу, згідно з постанови КМУ №303 від 13.03.2002. (Mind нагадує, що з грудня 2022 року Кабмін цією постановою повернув позапланові перевірки бізнесу).
Припускаємо, що цей законопроєкт є фактично підготовкою до скасування найближчим часом мораторію на проведення перевірок органами державного ринкового нагляду.
Слід зазначити, що держаний ринковий нагляд має свою специфіку. Законом передбачено проведення планових та позапланових перевірок характеристик продукції на відповідність конкретним затвердженим технічним регламентам. У зв’язку з цим перевіряються виробники та розповсюджувачі такої продукції.
Держпродспоживслужбою затверджено секторальний план державного ринкового нагляду на 2023 рік, що визначає, значний за обсягом перелік продукції, який планується перевіряти у поточному році (від мийних засобів до електротоварів).
Читайте також: Перевірки бізнесу: кого перевірятимуть контролюючі органи
Хто буде в плюсі: З одного боку, у частковому позитиві від прийняття законопроєкту №5473-Д залишаться платники єдиного податку – розповсюджувачі продукції.
Платникам єдиного податку зменшать штрафи за окремі види порушень, а саме за недодержання умов зберігання продукції, що призвело до того, що ця продукція стала небезпечною та/або такою, що не відповідає встановленим вимогам, та за невиконання рішень органів державного ринкового нагляду про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів. Проте наголошуємо на тому, що розмір інших штрафів за порушення, які найчастіше, вважаємо, виявляють органи державного ринкового нагляду при перевірках, залишаються суттєвими та незмінними.
З іншого боку, цей законопроєкт – на користь органам державного ринкового нагляду.
По-перше, запроваджено знищення продукції або приведення її в інший спосіб до стану, що виключає її використання, як окремий обмежувальний (коригувальний) захід, що може застосовуватись органом державного ринкового нагляду до виробника або розповсюджувача продукції. При цьому законопроєкт №5473-Д не визначає ані конкретної підстави для застосування такого заходу, ані відповідного порядку його застосування, що призводить, на наш погляд, до корупційних ризиків. На сьогодні чинний закон передбачає, що рішення про знищення продукції або приведення її в інший спосіб до стану, що виключає її використання, може бути прийнято органом державного ринкового нагляду лише у випадку, коли виробником не виконано рішення про вилучення або відкликання продукції.
По-друге, органам державного нагляду (як і суб’єктам господарювання) надано право фіксувати процес здійснення перевірок засобами аудіо-, фото- та відеотехніки. Зважаючи на те, що як планові, так і позапланові перевірки тут проводяться без попередження, то така фіксація, скоріш за все, буде не на користь бізнесу, який може виявитись не готовим до такого роду перевірок.
Читайте також: Бути напоготові: як Держпраці перевіряє бізнес під час війни
Хто буде в мінусі: Цілком зрозуміло, що можливе скасування мораторію на перевірки органами державного ринкового нагляду і збільшення, на підставі законопроєкту, кількості обмежувальних заходів без наявності виключного переліку для їх застосування – не на користь суб’єктів господарювання.
Висновки. Навряд чи можна сказати, що цей законопроєкт зможе кардинально вирішити проблеми здійснення державного ринкового нагляду. Глобально мова йде про те, що, на наш погляд, державний ринковий нагляд є недостатньо ефективним, адже метою інспекторів є, швидше, не виявлення дійсно небезпечної продукції і оперативне вилучення її з ринку, а пошук формальних невідповідностей для застосування штрафів до бізнесу.
Зменшення штрафів для платників єдиного податку за порушення, які нечасто зустрічались дотепер у практиці органів державного ринкового нагляду, – сумнівне послаблення. Однак можна підтримати деякі ініціативи авторів (щодо фіксації перевірок засобами), оскільки це дозволить зробити процес перевірки більш прозорим.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.