Сталі агроінновації як відповідь на виклики війни
Точка зору

Сталі агроінновації як відповідь на виклики війни

Діджиталізація – єдиний шлях агросфери до справжньої екологічності та сталості

Сталі агроінновації як відповідь на виклики війни
Фото: МХП

За даними ДСНС України, після російського вторгнення близько третини території країни потребує розмінування – 180 тис кв. км. В першу чергу від «воєнного забруднення» постраждала земля сільськогосподарського призначення. За оцінками експертів, це вкрай негативно відображається не лише на роботі агросектору як такого, але й на загальній екологічній ситуації в Україні. Про наближення екологічної катастрофи як наслідку військових дій на території Донбасу та Дніпропетровської області, експерти говорили, починаючи з 2014 року. Після початку повномасштабної війни, захоплення ЧАЕС, ЗАЕС та руйнування дамби Каховської ГЕС катастрофічний негативний екологічний вплив поширився на весь причорноморський регіон.

Зрозуміло, що в цій ситуації збереження якості ґрунтів та відповідальне екологічне землеробство набувають пікової актуальності. З другого боку, ця актуальність повністю вкладається у ESG-критерії сучасних агрокомпаній.

Сталі агроінновації як відповідь на виклики війни

«Український бізнес не залишається осторонь глобальних тенденцій, – коментує заступник голови правління МХП  Юрій  Мельник. – Ми розуміємо, що сталий розвиток для компаній у всьому світі виходить за межі захисту навколишнього середовища і стосується всіх складових бізнес-середовища: екологічної, соціальної та управлінської стійкості – тобто, включає усі ESG-критерії. Тому у 2021 році МХП приєдналася до найбільшої у світі ініціативи корпоративного сталого розвитку, працювати над досягненням 17 Цілей Сталого Розвитку та щорічно звітуватипро прогрес. Сьогодні в МХП уже здійснено заходи задля реалізації 12 із цих цілей. Оскільки МХП – міжнародна компанія, співпрацює зі світовими імпортерами, то логічно, що весь ланцюг виробництва має відповідати принципам сталого розвитку».

Сталі агроінновації як відповідь на виклики війни

Докладніше про те, що таке «сталість» для агросектору та що про ефективні заходи в агровиробництві, які позитивно впливають на сталий розвиток компанії, Mind розповів Сергій Доброгорський, директор агронапрямку МХП.

Точне землеробство не можна відкладати «на потім»

Війна та завдані нею збитки не зупиняють розвитку відповідального та інноваційного землеробства в Україні. Навпаки – у поточних умовах виконання 17 Цілей сталого розвитку стає ще актуальнішим. Тому навіть зараз, попри складнощі, МХП й далі впроваджує інноваційні технології та інвестує в техніку, в тому числі – обладнану елементами точного землеробства. Суть точного, або «прецизійного» землеробства (precision agriculture) – у збереженні ресурсів і одночасному отриманні максимальної продуктивності з кожного гектара поля завдяки оптимізації сільськогосподарського виробництва та економії ресурсів. Точне землеробство передбачає використання технологій глобального позиціонування (GPS), оцінки врожайності (Yield Monitor Technologies), змінного нормування (Variable Rate Technology), технології дистанційного зондування землі (ДЗЗ ) і рішень технології ІТ, – тобто, тотальної діджиталізації та автоматизації процесів.

У ряді рослинницьких підприємств компанії повністю впроваджено весь ланцюжок елементів точного землеробства. Інші поступово проходять діджиталізацію. Це – єдиний  шлях, яким можна досягти зниження використання добрив, засобів захисту рослин та насіння.

На кожному з підприємств МХП є штатний еколог або особа, що відповідає за охорону навколишнього середовища. Цю роботу виконують виключно профільні фахівці, що отримали відповідну освіту та пройшли необхідну сертифікацію.

Крім того, до складу МХП входять комплекси з виробництва біогазу, який отримується з біомаси рослинного походження, курячого посліду, стічних вод, тощо. Це дозволяє працювати в ідеології «повного циклу» та з користю перероблювати «продукти життєдіяльності» виробництва.

В межах тієї ж ідеології на підприємствах, що виробляють комбікорм, та елеваторах відбувається переобладнання зерносушарок із використання природнього газу на лушпиння соняшника.

Глобальний договір як стимул

Наведений комплекс заходів обумовлений відповідальністю перед суспільством і довкіллям. Ми щорічно звітуємо про свій прогрес.

Наразі компанія запровадила необхідні заходи задля реалізації 12 з 17 цілей сталого розвитку. Перш за  йдеться про подолання голоду, досягнення продовольчій безпеки,  поліпшення харчування і сприяння сталому розвитку сільського господарства. Ми також сприяємо забезпеченню здорового способу життя та благополуччя людей будь-якого віку, всеохопної і справедливої якісної освіти та заохочення можливості навчання впродовж усього життя для всіх. Робота триває.

Як це все застосовується саме в аграрному секторі?

Перш за все, компанія запроваджує ряд заходів, орієнтованих на збереження навколишнього середовища. Серед них – збільшення частки безвідвального обробітку ґрунту та управління рослинними рештками, а також введення та адаптація технологій Verti-till та Strip-till у деяких регіонах діяльності компанії.

Паралельно – з метою скорочення негативного впливу на екологію – ми змінюємо самі агротехнології. Так, наприклад, ми працюємо над попередженням ерозійних процесів та деградації ґрунтів. В першу чергу, це вирішується завдяки врахуванню крутизни схилів при плануванні обробки земельних ділянок. Також відпрацьовуємо технологію використання покривних культур.

Впродовж останніх п’яти років МХП активно розширювала програму застосування органічних добрив: ми працювали над рецептурою та якісним складом кінцевого продукту для забезпечення індивідуальних потреб полів, що характеризуються відмінними між собою рівнями забезпечення елементами живлення. Крім того, компанія широко використовує  мікробіологічні препарати, бо ми усвідомлюємо, що це поліпшує якість ґрунту та сприяє покращенню фітосанітарного стану, дозволяє вибудовувати корисні симбіотичні зав’язки мікроорганізмів із культурами. Так само відповідально ставимося до застосування мінеральних добрив. Працюємо з ними доволі раціонально та ощадливо: практикуємо локально-стрічкове внесення, рор-up технологію, приділяємо увагу стабілізації азоту.

Щорічно на полях МХП ми застосовуємо меліоративні засоби задля поліпшення ґрунтів. Наразі глибоко вивчаємо та розглядаємо впровадження відновлювального землеробства.

Загалом – компанія активно працює над мінімізацією впливу підприємств на навколишнє природне середовище. Ми переконані, що за нинішніх умов системна реалізація заходів сталого розвитку вже є неабияким досягненням.

Матеріал рубрики «Точка зору» є відображенням особистої думки автора й може не збігатися з точкою зору редакції Mind. Він не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Ініціатива публікації, як правило, надходить з боку автора.

Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації та виконує винятково роль носія. Матеріали в рубриці «Точка зору» можуть бути опубліковані як на комерційній, так і на безоплатній основі.

Основна вимога – суспільна значущість теми та відкрита публічна позиція автора.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло