Кадри у будівництві: для відбудови потрібні кваліфіковані фахівці

Кадри у будівництві: для відбудови потрібні кваліфіковані фахівці

Як поліпшити ситуацію у будівництві

This material is also available in English
Кадри у будівництві: для відбудови потрібні кваліфіковані фахівці
Фото: depositphotos

В Україні є загальний дефіцит кадрів. Пошук працівників, зокрема кваліфікованих спеціалістів в будівництві, супроводжується значними труднощами. Після закінчення війни прогнозовано зростуть обсяги будівництва, тому гостро постане питання кадрового дефіциту. Як можна поліпшити ситуацію та чому важливо працювати над цим уже зараз, розповів Mind власник Інвестиційно-будівельної компанії «Фенікс Груп» Назар Бенч

Читайте також: Відбудова України після перемоги: що маємо робити вже зараз

Внаслідок війни ми маємо передумови зіткнутися з нестачею кваліфікованих працівників у всіх сферах. Ситуація на ринку праці в галузі будівництва та нерухомості є однією з найскладніших. Ще за роки незалежності кваліфіковані працівники виїжджали до країн Європи в пошуках кращих умов роботи, ніж їм могли запропонувати тут, в Україні. Тож у будівельній сфері відчувалася досить істотна нестача кадрів, яка тільки посилилася від початку 2022 року.

З лютого 2022-го непрогнозованість ситуації стала причиною зупинення робіт на багатьох будівельних майданчиках – відбулися вимушені скорочення персоналу. Також велика частка працівників вступила до лав ЗСУ.

Сьогоднішнє відновлення активності на будівельних майданчиках віддалено , хоч і нагадує показники довоєнного рівня, проте компанії вже стикаються зі труднощами в процесі пошуку досвідчених спеціалістів. У зв'язку з мобілізацією виник і значний дефіцит технічних фахівців на будівельних підприємствах, знайти заміну яким досить складно. Проблему на ринку праці поглибить і можливий відплив кваліфікованих фахівців до своїх сімей за кордон після скасування режиму воєнного стану.

Водночас запит на персонал збільшуватиметься, оскільки є потреба у відновленні та зведенні значної кількості об'єктів. Так, згідно з нещодавнім дослідженням аудиторської компанії EY, руйнування нерухомості внаслідок війни перевищують усю нову житлову пропозицію, яка була введена в експлуатацію за останні сім років.

За деякими прогнозами, у зв’язку з появою великої кількості вакансій для монолітників, зварювальників і мулярів, які буде важко закрити повною мірою українськими робітниками, може мати місце міграційний приплив працівників із країн Азії та Африки.

Як показує досвід країн, які пройшли етапи відбудови після Другої світової війни, для якісної реалізації проєктів важливо мати команди з належним досвідом, а також кваліфікованих спеціалістів, які могли б організувати й керувати процесом. Відповідно брак персоналу означає зменшення темпів реалізації та обсягів будівництва.

Читайте також: Відбудова України: як виглядатиме зруйноване село на Херсонщині після «реінкарнації»

Запит на професійні кадри в Європі

Потреба у фахівцях будівельної справи актуальна і для Європи. Агресія росії проти України призвела до зростання вартості енергоносіїв, проблем із постачанням будівельних матеріалів і пов'язаної із цим інфляції, проте ці чинники не стали визначальними для європейського сектору будівництва.

Якщо в Україні потреба у професійних кадрах посилилася в контексті відновлення пошкоджених і зруйнованих об'єктів, то в країнах Європи запит на фахівців будівельної справи – як на робочі спеціальності, так і на управлінські посади – зумовлений високим попитом на житло, особливо у великих містах.

Згідно зі звітом Construction Skills Network, у Великій Британії потреба в спеціалістах та робітниках у будівельній галузі становитиме чверть мільйона до 2026 року.

Наприклад, у Німеччині вже сьогодні не вистачає фахівців, які б планували та контролювали будівельні роботи, у Швейцарії – мулярів і дорожніх робітників. Прогнозується, що назабаром потреба в таких спеціалістах лише збільшуватиметься.

Торік, згідно з опитуванням, проведеним Центральним статистичним управлінням Польщі, більш ніж 40% компаній, що працюють у будівельному секторі, зіткнулися з нестачею кадрів, зокрема, через зменшення кількості працівників з України. Так, якщо на 2022 рік, за даними Польського об'єднання роботодавців у будівництві, у цій галузі працювало близько 127 000 українців, то внаслідок війни та мобілізації їхня кількість скоротилася на дві третини.

Причини, через які галузь втрачає робочі кадри, є загальними для згаданих ринків. Насамперед це відбувається через падіння інтересу до будівельних професій серед молоді та переважання частки працівників передпенсійного й пенсійного віку.

Відповідно для того, щоб розв'язати проблему стратегічно, зокрема у Великій Британії, роблять ставку на залучення та навчання молоді та перекваліфікацію дорослого населення. Для утримання досвідчених працівників роботодавці працюють над підвищенням рівня зарплати, щоб запропонувати конкурентоспроможну винагороду та кращі умови праці.

Залучаємо кваліфікованих фахівців до відбудови

Оскільки з часом проблема лише набиратиме обертів, потрібно вже зараз активно працювати над врегулюванням кадрового дефіциту.

Для збереження кадрового потенціалу критично важливих підприємств держава передбачила можливість бронювання військовозобов’язаних працівників, однак на практиці багато таких підприємств не підпадають під визначені критерії. 

Читайте також: Бронювання працівників: Кабмін із травня удосконалив процедуру

Тож, по-перше, для того, щоб бізнес міг працювати та сплачувати податки, потрібно знайти інструменти, які б мінімізували вплив мобілізації на виробничі процеси.

По-друге, важливою у розв'язанні проблеми є орієнтація молодого покоління на прикладні спеціальності, які цінуватимуться на повоєнному ринку праці. Для цього потрібно актуалізувати способи підготовки, а також – загальний рівень професійної освіти відповідно до сучасних вимог ринку. До прикладу, таким умовам навчання сприятиме організація співпраці будівельного бізнесу з навчальними закладами.

По-третє, ситуацію, пов’язану з дефіцитом кваліфікованих працівників, зможе поліпшити реалізація цілеспрямованої політики, що має на меті підготовку (або перепідготовку) спеціалістів.

Так, із закінченням війни корисним і дієвим інструментом можуть стати короткострокові програми загальнодержавного рівня, що передбачають залучення та перекваліфікацію дорослого населення включно з колишніми військовими.

Важливим також є створення комфортних умов роботи, а також підвищення заробітної плати, що складно уявити без економічних стимулів з боку держави. Це дасть змогу бізнесу утримувати та стримувати людей від пошуку роботи за кордоном після скасування воєнного стану, а також позитивно вплине на сприйняття професійної освіти та будівельних професій у суспільстві загалом.

Загальнодержавна політика вже сьогодні має спрямовуватись на залучення та збереження кадрів у будівництві. Насамперед слід допрацювати процедуру бронювання спеціалістів, адаптувати систему освіти відповідно до умов воєнного часу, розробити програму з перепідготовки дорослого населення тощо. Саме від цього залежатиме темп і швидкість процесу відбудови.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло