Медичний канабіс: законопроєкт не ідеальний і має бути доопрацьований

Медичний канабіс: законопроєкт не ідеальний і має бути доопрацьований

Легалізація дозволить полегшити життя пацієнтів із певними хворобами чи вадами здоров'я

Медичний канабіс: законопроєкт не ідеальний і має бути доопрацьований
Фото: depositphotos

Легалізація медичного канабісу, що передбачена прийнятим у першому читанні законопроєктом №7457, як завжди, викликає у суспільстві певний резонанс, адже в будь-якої кардинальної зміни завжди є прихильники та противники. Проте, як кажуть, «під час суперечки народжується істина», а тому дискусія щодо цієї складної теми вкрай потрібна суспільству, аби побачити всі за і проти, а також виявити всі маніпуляції протилежних таборів. А отже, після прийняття законопроєкту за основу важливо продовжувати дискусію, аби не допустити появи в документі небезпечних норм, а навпаки – забезпечити потрібними ліками значну кількість пацієнтів. 

Власними думками щодо цієї теми поділилася з Mind мама дитини з епілепсією та голова ГО «Епіпросвіта» Нія Нікель. Чотири роки тому вона була змушена приєднатися до руху активістів щодо легалізації медичного канабісу, хоча від початку мала багато упереджень і недовіру до ліків із його вмістом. 

Читайте також: Канабіс в Україні: перше читання законопроєкту – черговий крок на шляху до легалізації

Останнє, що я хотіла, це, щоб моя донька вживала медичний канабіс. Пам’ятаю, як на першому ж році життя Єви ми спробували вже з десяток ліків, і в довгій емоційній розмові її лікар сказав: єдине, що вам залишилося – це спробувати медичний канабіс. Для мене це був як постріл у серце. Ні, думала я, тільки через мій труп.

Але щось всередині змусило розбиратися з цим докладніше. Я почата перечитувати медичні дослідження і згодом зрозуміла: всі страхи – це продукти вдало проробленої пропаганди від корупціонерів. Отже, що я думала і що виявилося неправдою?

Міф 1: медичний канабіс викликає швидке звикання та толерантність

У реальності це зовсім не так. Медичний канабіс дає досить швидку дію (протягом трьох тижнів майже всі відмічали його ефективність у випадку фармрезистентних, не підвладних звичному лікуванню, форм епілепсій). Але звикання, як від стандартних ліків, не виникає.

Якщо сказати простіше: не прийнявши популярний фенобарбітал, який виписують дуже великій кількості хворих, можна отримати синдром відміни і, як результат, смерть. Якщо ж не приймати медичний канабіс навіть тиждень, такого не відбудеться. Він накопичується в організмі й потім поступово їм використовується, тобто «вимивання» медичного канабісу відбувається поступово, а не різко.

Щодо фенобарбіталу, то він занадто хімічний для дітей, через нього Єва тричі була в реанімації, і кожен раз через те, що фенобарбітал назбирався в печінці та в один день «вибухав». Порівнювати ефект – це пусте, бо від фенобарбіталу дитина перетворюється на овоч, а на медичному канабісі концентрується та стає більш схильною до навчання та сприйняття інформації.

Читайте також: Канабіс не наркотик: як вплине на світ та Україну таке твердження ООН

Міф 2: медичний канабіс змінює свідомість

Медичний канабіс складається з 500 речовин, які діляться на дві групи: ТГК (наркотичні) та КБД (вони ж CBD, седативні). КБД не працює без ТГК, як вітамін Д без кальцію. Але його відсоток, необхідний для активації седативного ефекту, може бути настільки низьким, що організм сприймає це дуже легко.

Приймаючи медичний канабіс із низьким вмістом ТГК немає застережень у керуванні автотранспортом чи роботі на станках, а при одній пляшці пива є. Це прямо означає, що дурманний ефект медичного канабісу менший, ніж від пляшки пива.

Звісно є медичний канабіс і з високим вмістом ТГК, він необхідний для подолання больових синдромів і наслідків хіміотерапії. Після такого медичного канабісу не можна за кермо, і він є рецептурним. У складних випадках як альтернативу використовують морфій, який значно шкідливіший для організму.

(Не) Міф 3: медичний канабіс дорогий

Наразі це правда, оскільки купити медичний канабіс можна лише через перекупщиків із мінімальною націнкою 20%. До того ж це не ліки, а масла.

Для того щоб з’явилися ліки та їх дженерики, нам треба запускати процеси виробництва на локальних фабриках, як «Фармак». Вони ще кілька років тому заявили про готовність виробляти такі ліки. Чекали лише зеленого світла від держави та законодавства.  

Читайте також: Нове золото: хто і як заробляє на медичному канабісі

(Не) Міф 4: законопроєкт про медичний канабіс не ідеальний

Це теж правда. Законопроєкт, який погодили менше місяця тому більше спрямований на вирощування, ніж на медицину та пацієнтів. У ньому багато «кротових нір» , через які можна влаштовувати монополії і застосовувати корупційні схеми. Але і депутати, і суспільство про це поінформовані.

Нам було важливо прийняти перший хоч якийсь, для того щоб далі вносити правки. Я думаю, що всім знайомо почуття «пустого листа» – важко почати писати книжку, значно легше редагувати написане. Те саме і з цим законопроєктом, він буде доопрацьовуватись.

Читайте також: Не димом єдиним: як медичний легалайз крокує планетою

Чому так сталося із законопроєктом?

До війни в нас був дуже хороший законопроєкт «Закон для Софійки». Він задовольняв і депутатів, і активістів, і пацієнтів. Але його провалили восени 2021 року, весною 2022-го мали повторити читання з доопрацюваннями, але почалася війна, і було дуже не до цього.

Під час війни законопроєкти пишуться інакше, у випадку конкретно цього – його писали Кабінетом Міністрів. Це значить, що кожен окремий кабінет вносив свої правки: Мінюст свої, МОЗ свої і так далі. Звісно, що в підсумку вийшов Франкенштейн.

.

Друга помилка – під час написання не було обговорень із громадськістю. Таке в нас відбувається постійно, і потім заслужено виникає спротив. Через це нас всіх поставили перед фактом страшненького законопроєкту, і єдність активістів розкололась.

Я на боці тих, хто готовий вносити правки між читаннями та домовлятися з ВР,  бо, дослідивши історію, зрозуміла, що всі країни приймали законодавство про медичний канабіс поступово й досить криво-косо. Це такий перший крок, а далі потрібна системна робота з поліпшення. 

Чому є впевненість, що законопроєкт доопрацюють?

МОЗ проявляє дуже активну позицію в процесі просування медичного канабісу. Система перевантажена пораненими військовими та цивільними, у яких через стрес «повідкривалися» хвороби. Їм необхідне просте рішення, яке полегшить це все. Медичний канабіс може допомогти великій кількості людей і здешевити лікування сотен хвороб. 

Нам треба повертати людей. ВПО, які були змушені покинути країну через війну й мали, наприклад, розлади сну чи харчування, отримали від закордонних лікарів рецепти на медичний канабіс. Він їм допомог і полегшив стан. Цим людям важливо повертатися в країну, в якій вони зможуть продовжити лікування і не турбуватимуться за майбутнє.

Нам загрожує високий відсоток ПТСР. Я не дуже вірю в цифру 25%, яку нам малюють, але навіть 5% – це дуже багато людей і дуже вагома кількість співгромадян, з якими треба буде працювати і полегшувати їхній стан. На прикладі Ізраїлю та Америки ми знаємо, що КБД чудово справляється із цим завданням.

Чому процес настільки повільний і так багато суперечок навколо?

Перше і найголовніше – це роки шкідливої пропаганди та проплачених медіа, які транслювали жахливі вигадані історії щодо медичного канабісу.

Це особливо боляче розуміти, стоячи навпроти портрету українських науковців часів СССР, які винайшли коноплі без ТГК і цим самим відкрили можливість створення медичного канабісу. Ці портрети можна побачити в музеї канабісу в Амстердамі. Там же можна ознайомитися з тим, наскільки це було революційним для багатьох сфер: текстильної, медичної, енергетичної.

Досі зберігаються інтереси впливових багатих, але безпринципних людей у відсутності дешевих ліків на основі медичного канабісу. Найбільшу роль грає БЮТ на чолі з Юлією Тимошенко. Вона лобіювала закриття грального бізнесу, а потім з Аваковим їх «кришувала», збираючи данину з власників. Теж саме відбувається з чорним ринком канабісу. Крім того, Тимошенко володіє дуже значним відсотком аптек, яким не вигідно зменшувати чек клієнта. Її геніальне відео «Україна це Колумбія» стало мемом галактичного розміру буквально за кілька годин із моменту випуску, що свідчить про втрату її авторитету серед населення.

Багато депутатів блокували прийняття законопроєкту, бо мають фінансові інтереси, запропоновані Тимошенко. Володимир Зеленський виявив політичну волю в легалізації ще за рік до війни, але процес ніяк не запускався. Зараз була залучена неймовірна кількість зірок, лобістів, дипломатів, міжнародних політиків та активістів, щоб нарешті це все сталося.

Чого чекати далі?

Погляди всього світу спрямовані на нас. Вони очікують реформ, оскільки вкладають у нас кошти. Тому саме зараз є дуже великий шанс зробити все правильно.

Навіть якщо ж депутати цього не розумітимуть, то за час війни українське суспільство сильно змінилося. Нам не все одно. Ми не терпимо. Це розуміють всі. Тому при найменшій підозрі в корупції летять голови. Є, звісно, над чим працювати, і розслаблятися точно не варто, але підтримка українців відчувається як ніколи.

Після війни в країні без медичного канабісу буде жити просто страшно. Рано чи пізно це збагнуть усі. Навіть ті, хто сидить в ОАЕ, як Юлія Тимошенко.

Загалом немає європейської країни, у якій медичний канабіс приймався легко та безболісно, бо з усіма нами працювали лобісти алкогольних напоїв, фарми та інших сфер, яким канабіс заважав своєю дешевизною та якісним ефектом. Але Україна остання в легалізації, і це дуже прикро. Ми маємо якнайшвидше змінити цю тенденцію, оскільки мільйони наших людей потребуватимуть лікування в умовах скорочених на медицину бюджетів.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло