ATACMS : нові ракети і можливості для України

ATACMS : нові ракети і можливості для України

Про історію створення і про те, як ці ракети можуть вплинути на перебіг війни

ATACMS : нові ракети і можливості для України
Фото з відкритих джерел

Україна в очкуванні офіційних заяв США щодо постачання ЗСУ балістичних ракет ATACMS. Американські ЗМІ повідомляють, що під час візиту Президента Зеленського до Вашингтона, президент Байден пообіцяв надати Україні невелику кількість цих ракет. Проте наразі про це повідомляють неназвані американські чиновники, також невідома ані кількість ATACMS, ані терміни постачання ATACMS. Водночас таке озброєння здатне суттєво змінити ситуацію на полі бою. Про можливості цих ракет і про їхню роль для України розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов.   

Читайте також: Чорноморський фронт: як вдалі операції ЗСУ змінюють розклад сил на полі бою

На момент початку повномасштабного російського вторгнення в українській армії були відсутні вогневі засоби з дальністю поразки супротивника понад 120 км. Фактично це був єдиний застарілий оперативно-тактичний ракетний комплекс «Точка-У». Тому на момент стабілізації загальної ситуації на фронті наприкінці весни 2022 року гостро постало питання про постачання західними союзниками далекобійної зброї. І тоді на тлі появи на полі бою ракетних установок HIMARS вперше постало питання щодо ATACMS. Лише під осень 2023 року США вирішили всі проблеми, насамперед політичні, які заважали постачанню далекобійних ракет, і незабаром ЗСУ їх отримають.

ATACMS – ракета, яка маневрує

ATACMS ( Army TACtical Missile System ) – американська балістична ракета малої дальності, єдина зброя цього типу, яка досі перебуває на озброєнні збройних сил США. Армійське позначення – M39, а за документами Міністерства оборони США вона проходить як MGM-140.

Ця зброя доповнює ракетно-артилерійські системи збройних сил США, ефективно усуваючи розрив між артилерійськими системами, що використовують сухопутні війська, авіацією та крилатими ракетами, що застосовують повітряні та морські силами. Насправді класифікувати ATACMS як «балістичну ракету» не зовсім правильно, оскільки така класифікація передбачає, що ракета летить по балістичній траєкторії.

Хоча ATACMS і летить до цілі за балістичною дугою, на шляху до точки прицілювання вона також виконує низку швидких та раптових поворотів і корекцій курсу. Ця функція ATACMS робить її виключно складною для відстеження та перехоплення. Тому зброю цього класу прийнято називати «квазібалістичною ракетою», хоча армія США також називає ATACMS «ракетою, яка маневрує».

Читайте також: Треба більше зброї: чому Захід постачає мало боєприпасів

Розробки ракети розпочались у 80-х роках минулого сторіччя

Потреба у створенні системи ATACMS була визначена у 1980 році, а сама програма була створена 1982 року під назвою JTACMS (Joint Tactical Missile System ), коли Міністерство оборони США об'єднало дві аналогічні програми сухопутних військ і ВПС. Незабаром після того, як у 1985 році було оголошено запит пропозицій для промисловості, ВПС США вийшли з програми JTACMS, так програма стала проєктом для сухопутних військ і була перейменована в ATACMS.

У конкурсі перемогла компанія LTV Aerospace, яка у травні 1986 року отримала контракт на розробку й виробництво системи ATACMS. Перший політ ракети XMGM-140A відбувся у 1988 році, а вже наприкінці цього року розпочалося її серійне виробництво. Після додаткових випробувань і доопрацювань ракета ATACMS офіційно надійшла на озброєння армії США у січні 1991 року.

Виробництво ракети ATACMS двічі переходило з рук до рук, і станом на 2015 рік вона є продукцією компанії Lockheed Martin.

ATACMS надійшли на озброєння якраз вчасно, оскільки армія США стояла на порозі війни з Іраком. Під час операції «Буря в пустелі» було здійснено всього 32 бойові пуски.

Набагато ширше ця зброя використовувалася в операції «Іракська свобода», у ході якої було виконано понад 450 бойових пусків. Вважається, що станом на 2023 рік у бойових діях було використано понад 560 ракет ATACMS.

Слід зазначити, що М39 виробляли з 1990 до 1996 року включно, загальна кількість становила приблизно 1000 одиниць, М39А1 – з 1997 до 2003 року (до 500 ракет).

Читайте також: Крим і не тільки: далекобійна Storm Shadow відкриває нові можливості для України

Модифікації ATACMS

В оригінальній моделі MGM-140A ATACMS використовується інерційне наведення, а в наступних моделях для підвищення точності – GPS. За відкритими даними, ці системи наведення забезпечують точність ATACMS у межах від 10 до 50 м залежно від моделі та умов виконання вогневого завдання.

Судити про загальну точність ATACMS набагато складніше, проте для варіантів із суббоєприпасами (так званими касетними) це не має особливого значення, і, за відгуками військовослужбовців США, MGM-168A має досить високу точність.

ATACMS використовує три різних типи бойової частини:

  • MGM-140A (М39, або Block 1). Містить 950 суббоєприпасів M74 APAM (Anti-Personnel Anti-Material), які розкидаються в повітрі на заключному відтинку термінальної фази ракети. Залежно від того, на якій відстані від цілі ракета випускає свої суббоєприпаси, вони можуть накрити площу до 33 000 кв. м, причому радіус ураження кожного суббоєприпасу становить 15 м.
  • MGM-140B (М39 або Block 1). Використовуються ті самі суббоєприпаси M74, але їх приблизно вчетверо менше, завдяки чому ракета має більшу дальність ураження цілі.
  • MGM-168A (Block 1А або М39А1). Несе осколково-фугасну бойову частину, призначену для точного ураження ворожих цілей.

Усі моделі ATACMS оснащені твердопаливним ракетним двигуном, при цьому ефективна дальність стрільби у трьох бойових моделей відрізняється. MGM-140A має найменшу дальність, при цьому вона найруйнівніша серед усіх. Її ефективна дальність – 128 км. MGM-140B має більшу дальність стрільби завдяки зменшенню бойової частини та збільшенню кількості палива – до 165 км. Нові MGM-168A мають дальність до 300 км.

ATACMS: далекобійні можливості для України
Дальність ракет ATACMS
Фото з відкритих джерел

Що дасть Україні ATACMS?

Які можливості ми зможемо отримати з допомогою ATACMS, залежить від того, який варіант ракети отримаємо. Кожен тип призначений для різних завдань, до того ж у різних варіантів дуже різна дальність і точність.

Судячи з повідомлень західних ЗМІ, Вашингтон, найімовірніше, відправить модифікацію Block 1, оскільки з 2000-х років касетні відправлені на зберігання, і тому фактично вони нічого не коштуватимуть американському платнику податків.

Ця ракета буде дуже корисна для знищення стратегічно важливих і великих стаціонарних об'єктів, як-от: авіабази (з метою пошкодження або знищення літаків, що там стоять), великі місця базування особового складу та техніки, скупчення РЛС і ППО. У радіусі 165 км ми зможемо знищувати будь-яку ціль такими потужними ракетами з касетною бойовою частиною.

ATACMS: далекобійні можливості для України
Радіус дії ракет ATACMS залежно від модифікації
Фото з відкритих джерел

Якщо ми отримаємо варіант Block 1A, який має 300-кілометрову дальність дії, то зможемо вражати будь-яку ціль на окупованій росією території, зокрема Кримський півострів. Хоча для надійного ураження кримського місту все ж таки потрібна більш потужна фугасна версія.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло