Мінна небезпека: Україна поступово звільняє власні території від вибухонебезпечного забруднення

Мінна небезпека: Україна поступово звільняє власні території від вибухонебезпечного забруднення

Про темпи, гроші і проблеми в цій сфері

Мінна небезпека: Україна поступово звільняє власні території від вибухонебезпечного забруднення
Фото: depositphotos

Розмінування – один із головних викликів, що постає перед Україною внаслідок широкомасштабного вторгнення рф. Усі деокуповані території налічують численну кількість вибухонебезпечних предметів. Мапа ДСНС щодо такого забруднення територій постійно оновлюється. Масштаби цієї проблеми вражають, а отже, країни партнери намагаються допомагати і за цим напрямком. Зокрема, постачають необхідну техніку та готові надавати фінансування під ці роботи. Як відбувається цей процесс в Україні, які проблеми та рішення у цій сфері існують, розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов.

Читайте також: Приватне розмінування: в Україні формується новий ринок потенційним об’ємом $50 млрд

Одним із сумних для цивільного населення наслідків будь-якої війни є забруднення території вибухонебезпечними предметами, насамперед мінами. І очищення може тривати десятиліттями. Так, ще в 1980-ті на Донбасі були випадки підриву на боєприпасах, що не розірвалися, які залишилися ще з часів боїв 1943 року!

Як кажуть західні дослідження, Україна станом на літо 2023 року є найбільшою замінованою територією у світі, ми випередили за цим показником навіть Афганістан і Сирію. Майже третина території України (174 000 кв. км), яка побувала в окупації, забруднена мінами й потребує ретельного обстеження щодо залишених там російською армією боєприпасів та інших вибухових речовин. При цьому зазначимо, що більшу частину території, яка потребує розмінування, наразі практично неможливо оцінити і навіть дістатися туди, оскільки бойові дії тривають і ще близько 18% території України контролюють окупаційні війська.

Мінна небезпека

Проблема мін та вибухонебезпечних предметів гостро стояла для України і до повномасштабного російського вторгнення в лютому минулого року, оскільки бойові дії на її території точаться з 2014-го.

Однак після початку широкомасштабного вторгнення в лютом 2022 року ця проблема загострилася в рази. Територія бойових дій значно розширилася, самі бойові дії стали важчими та тривалішими, до того ж застосовується набагато ширша номенклатура озброєнь, зокрема й касетні боєприпаси.

Взагалі з лютого 2022 року було зареєстровано понад 750 підривів на мінах цивільного населення, при чому кожен восьмий випадок був пов'язаний із дитиною. Найчастіше в Херсонськый та Харківськый областях, раніше частково окупованих росією. І це очевидно – у Харківській області виявлено більше мін, ніж будь-де в Україні.

У сільській місцевості ризик підірватися на міні досить високий: фермери підриваються на полях України щотижня, але груп для розмінування сільгоспугідь не вистачає. Пріоритети саперів у нинішніх умовах – населені пункти та під'їзні дороги до них.

З останніх випадків – 27 вересня, підрив трактора, який працював на полі поблизу села Новоберислав Херсонської області. На жаль, від отриманих травм чоловік загинув. А за день до цього – 26 вересня ввечері – у посадці поблизу села Благодатівка все тієї ж Херсонської області місцевий житель наступив на вибухонебезпечний предмет, який здетонував. З вогнепальними осколковими пораненнями та травматичною ампутацією стопи чоловіка госпіталізували.

Читайте також: Обережно, міни: коли Україна позбавиться небезпечних «подарунків»

Стратегія розмінування

Проте слід зазначити, що темпи робіт з розмінування є вкрай низькими. За деякими оцінками, зараз це лише приблизно 64 кв. км на рік, причому більшу частину робіт виконують сапери міністерств оборони та внутрішніх справ України за підтримки міжнародних неурядових організацій, як-от: HALO Trust, DDG та FSD.

Загалом в Україні працюють 16 офіційних операторів протимінної діяльності. Причому частка іноземних компаній вкрай мала – у середньому вони очищають 1,89 кв. км на рік.

Саме для того, щоб активізувати ці процеси, Україна розробляє Стратегію протимінної діяльності, роботу над якою, за словами першої віцепрем'єр-міністерки України – міністра економіки України Юлії Свириденко,  завершити до кінця року.

Деталі цього документа невідомі, проте деякі моменти озвучили різні високопосадовці на форумі «Розмінуй Україну», що відбувся 28 вересня 2023 року в Києві. Гасла були дуже гучними – так, заявлено про плани очистити від вибухонебезпечних предметів 80% території України за 10 років. Однак більшість західних експертів, аналізуючи досвід аналогічних робіт по світу, говорять що це в принципі малореально, враховуючи території, які ще будуть деокуповані.

Та й наші високопосадовці це розуміють – так, уже колишній міністр оборони Олексій Резніков 11 квітня 2023 року заявляв, що для повного розмінування територій України знадобиться до 30 років і майже 5000 фахівців. Тобто, навіть якщо підвищити планку до 10 000, це 15, а не 10 років.

Та й сама Свіріденко в березні 2023 року наголошувала, що для того, щоб розмінувати територію України, потрібно 70 років роботи. 

Звісно, що для підтримки тези «дайте грошей», найімовірніше, озвучуються колосальні цифри, і йдеться вже щонайменше про $37 млрд.

Водночас більш реалістичним виглядає запуск програми компенсації послуги з гуманітарного розмінування аграріям. Заявляється, що у проєкті бюджету на 2024 рік уже передбачено на це 2 млрд грн. Теоретично це дозволить збільшити відсоток розмінованих земель сільськогосподарського призначення в рази.

Читайте також: Відбудова України: 5 інвестиційно привабливих секторів під час війни та після

Ресурси і можливості

Інше питання, яке піднімалося під час виступів, – це збільшення кількості як підготовлених саперів, так і спеціальної техніки для розмінування. Заявлено про плани підготувати рекордну кількість фахівців – від 3000 до 10 000 людей, а також виділити $250 млн на закупівлю техніки.

І це дуже важливо, оскільки з технікою дуже величезні проблеми. Так, Президент Зеленський під час наради з керівниками закордонних дипломатичних установ 2 серпня 2023 року заявляв, що в розпорядженні українських саперів усього 26 спеціалізованих дронів і важких машини для розмінування.

І звісно, все це техніка іноземного походження, куплена, як правило, за гроші волонтерів. Так, фонд UNITED24 за 18 млн грн восени 2022 року придбав британську машину для розмінування Armtac 400. Чеська краудфандингова кампанія Darcek pre Putina («Подарунки путіну») зібрала $690 000 на придбання машини для розмінування Bozena-5.

Загалом слід сказати, що сам факт, що гуманітарне розмінування знаходиться під щільним контролем держави – це дуже позитивний момент, і спільні зусилля із західними партнерами дозволять у майбутньому суттєво зменшити втрати від такого роду небезпеки для цивільних.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло