Легалізований медичний канабіс: що передбачає новий закон

Легалізований медичний канабіс: що передбачає новий закон

І що буде під забороною

Легалізований медичний канабіс: що передбачає новий закон
Фото: depositphotos

Днями Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт, яким нарешті легалізовано застосування медичного канабісу. Цим документом відкрито доступ до необхідного лікування онкологічних захворювань і посттравматичних стресових розладів, отриманих унаслідок війни. Що являє собою медичний канабіс, де його застосовують і які наслідки матиме його легалізація в Україні, розповіли Mind юристки практики супроводу бізнесу в Juscutum Юлія Ляшко та Катерина Кульченко.

Читайте також: Парламент «декриміналізував» медичний канабіс. Як тепер працюватиме ця індустрія і які гроші на кону

Легалізація канабісу – «це одночасно велика перемога гуманізму й початок довгого шляху для втілення усіх проголосованих норм. Попереду багато роботи, проте перший крок зроблений. На нього чекало мільйони людей. Всі вони сьогодні нарешті отримали шанс на кращу якість життя. Хочу окремо підкреслити важливий момент: держава буде суворо контролювати обіг ліків на основі канабісу, а використання його у рекреаційних цілях, як і раніше, залишиться під забороною» – таку заяву зробив Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Як відбувалася легалізація канабісу в світі

Так, у січні 2019 року генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я (надалі ВООЗ) Тедрос Гебреєсус надав Організації Об'єднаних Націй низку рекомендацій щодо оновлення сфери контролю над канабісом і речовинами, пов'язаними з канабісом. Ці нові рекомендації відображають дедалі більшу терапевтичну роль лікарських засобів на основі канабісу, водночас продовжуючи запобігати витоку, зловживанню та іншій шкоді для громадського здоров'я, яка може виникнути внаслідок вживання канабісу.

Рекомендації є результатом багаторічного процесу аналізу, проведеного Експертним комітетом з лікарської залежності (ECDD), незалежним науково-консультативним органом ВООЗ. Ґрунтуючись на науковій оцінці, потенційному ризику для здоров'я та терапевтичній користі, ECDD рекомендує відповідне включення психоактивних речовин до міжнародних конвенцій із наркотиків.

Офіційні огляди рекомендацій щодо медичного канабісу відбувалися в декілька етапів протягом років і враховували найкращі наявні наукові докази. Окрім цього бралися до уваги дані держав-членів, отримані за допомогою щорічного опитувальника ВООЗ для держав – членів ECDD. До того ж держави-члени, представники громадськості, групи громадянського суспільства, представники фармацевтичної промисловості та інші зацікавлені сторони мали змогу висловити свої зауваження щодо оцінок і рекомендацій ECDD під час відкритих сесій на всіх засіданнях ECDD.

Після розгляду рекомендацій Комісією з наркотичних засобів у складі 53-х країн, медичний канабіс виключено зі Списку IV Єдиної конвенції про наркотичні засоби 1961 року.

Для розуміння: метою цього документа є обмеження доступу до продуктів канабісу i наркотиків опієвих з метою, що не є медичною. IV список є частиною списку І та містить засоби, на які поширюється найсуворіший контроль і які визнано неприйнятними з лікувальною метою. Отже, з моменту прийняття рішення про виключення, медичний канабіс перестав вважатися та перебувати в одній групі з найнебезпечнішими наркотичними засобами, що викликають сильну залежність.

Проте це жодним чином не послабило вимоги до урядів держав щодо міжнародного контролю обігу й застосуванням таких речовин.

Сьогодні ліки на основі канабісу дозволені у 56 країнах світу, зокрема в державах ЄС, Канаді, Великій Британії та Сполучених Штатах.

Читайте також: Медичний канабіс: законопроєкт не ідеальний і має бути доопрацьований

Навіщо Україні наслідувати світовий досвід?

Нещодавно Верховна Рада України ухвалила це нелегке рішення, яке довгий час викликало суперечливі дискусії, коментарі й нав’язливі міфи. Медичний канабіс легалізовано. Закон, який це затверджує, через шість місяців набуде чинності.

Голова парламентського Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький повідомляє: «За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міністерства охорони здоров’я України, майже два мільйони наших громадян потребують ліків на основі медичного канабісу. За оцінками пацієнтських організацій, це приблизно 6 млн людей».

Лікування препаратами на основі медичного канабісу використовують при хронічному болі, епілепсії, анорексії, посттравматичному синдромі, депресії, тривожних розладах, посттравматичних стресових розладах (ПТСР) та інших психологічних станах, захворюваннях імунної системи, блювотинні або нудоті, викликаними хіміотерапією, артриті та ревматизмі, астмі, розсіяному склерозі, хворобах Альцгеймера та Паркінсона, а також багатьох інших важких захворювань. Проте застосування препаратів розглядається лише тоді, коли інші методи лікування не підходять або не допомагають.

В Україні легалізовано винятково медичний канабіс, а рекреаційний залишається під прямою забороною. Медичний – той, що зазнав обробки, необхідної для його застосування з медичною метою. Тож легалізація медичного канабісу – це крок до підвищення якості надання медичних послуг в Україні для мільйонів людей, наголошує Міністерство охорони здоров’я України (надалі МОЗ), коментуючи законопроєкт. А беручи до уваги війну в країні і тисячі жертв, які через злочинні дії росії потерпають і страждають від фізичного та емоційного болю щодня – і поготів.

Читайте також: Канабіс в Україні: перше читання законопроєкту – черговий крок на шляху до легалізації

Як працюватиме легалізація в Україні?

Законопроєктом встановлюється, що вичерпний перелік хвороб, при яких дозволено застосовувати медичний канабіс в Україні, буде визначено й опубліковано МОЗ. Тож очікуємо, що в переліку ми побачимо, зокрема, зазначені вище та інші захворювання.

Саме призначення та доступ до ліків порівнюють із механізмом регулювання психотропних і наркотичних речовин. Тобто відпуск ліків на основі медичного канабісу буде допущений виключно за призначенням та електронним рецептом лікаря, перевезення і зберігання пацієнтом допускатиметься лише в тій кількості, що зазначена лікарем у рецепті.

Окремо законопроєктом встановлюється регулювання вирощування та реалізації медичного канабісу. Йдеться, зокрема, про вимоги до теплиць, ґрунту, умов вирощування тощо, а також про вільний доступ до теплиць правоохоронних органів, наявність безперервного відеоспостереження за приміщенням як теплиць, так і приміщень, де вироблятимуться лікарські препарати.

Нагляд передбачений за кожною рослиною, теплицею, препаратом, рецептом. Буде створено єдину інформаційну базу, яка міститиме всю інформацію щодо кожної рослини, препарату, рецепту. Отже, у теплиці всі рослини мають бути зареєстровані та мати відповідний номер. Облік рослин контролюватиме держава.

Як зазначає народний депутат України Ярослав Железняк: «Виробництво ліків жорстко контролюватиметься на всіх етапах. Вирощувати зможуть лише юрособи, які отримають відповідну ліцензію та GMP-сертифікат, під цілодобовим відеонаглядом із доступом для Нацполіції. Кожен кущ буде мати індивідуальне кодування, щоб відслідковувати рух рослин до пацієнта».

Для втілення процедури виробництва та регулювання з боку держави потрібен певний час, натомість прийняття законопроєкту передбачає застосування пацієнтами товарів з імпортованої сировини. Кабінет Міністрів України зазначає: «..щоб ліки з медичних конопель потрапили швидше до пацієнта, на першому етапі виробництво здійснюватиметься з імпортованої сировини. Для цього суб'єкту господарювання потрібно отримати ліцензію на імпорт сировини, а також супутні ліцензії (перевезення, зберігання, продаж тощо) і зареєструвати таку ввезену рослинну субстанцію канабісу (активний фармацевтичний інгредієнт) у Державному реєстрі лікарських засобів. Після цього з неї можна буде виробляти ліки».

Отже, ми бачимо максимальне регулювання з боку держави задля уникнення зловживання у вирощуванні та реалізації культур, які можуть використовуватися з медичною метою. Для бізнесу процес вирощування, виготовлення ліків і реалізації (включно з перевезенням) регулюватимуться відповідними ліцензіями. МОЗ неодноразово звертало увагу, що використання канабісу з рекреаційною метою суворо забороняється.

Як саме законопроєкт працюватиме на практиці, ми зможемо впевнено сказати згодом. Проте надії на легший перебіг хвороби, зменшення болю, поліпшення ментального стану й шанс на якісніше життя є вже зараз!

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло