Інвестиції в умовах війни: куди можна вигідно прилаштувати вільні $5000–10000

Інвестиції в умовах війни: куди можна вигідно прилаштувати вільні $5000–10000

І чому зберігати «під подушкою» – не варіант

Інвестиції в умовах війни: куди можна вигідно прилаштувати вільні $5000–10000
Фото: depositphotos

Відома теорія, що гроші мають працювати, може стати вигідною практикою, якщо розібратись, які саме інструменти можна задіяти для отримання прибутку. Попри нестабільні час для України через війну, інвестиції залишаються робочим інструментом для одержання стабільного доходу. Навіть відносно невелика сума здатна працювати на свого власника. Проте, перш ніж вкладати кошти в будь-який інструмент, варто вивчити всі його позитивні й негативні сторони. У такому випадку доречно розглянути як депозити, так і військові облігації, випуски і дохідність останніх регулярно відстежує Mind. Проте не варто нехтувати й іншими інструментами. Про можливості і варіанти інвестування в Україні та про те, як обрати оптимальний варіант, розповів Mind партнер, адвокат ЮК «Сирота, Дзіс, Мельник та партнери» Фелікс Аронович

Україна переживає драматичні та тривожні сторінки своєї історії. Війна – велике випробування для всієї країни, її населення та економіки. Щоб вистояти, потрібні не лише військова міць, а й економічні засоби. Закономірно зараз немає великого сенсу сподіватися на іноземні інвестиції. На них можна чекати вже після закінчення війни. Нині ми маємо розраховувати на власні сили та внутрішніх інвесторів

Візьмемо для прикладу умовну суму в $5000–10 000, яка є у громадянина України і він хоче її ефективно інвестувати. Про інвестиції у нерухоме майно не йдеться, адже його вартість дещо більша за цю умовну суму.

Проте в Україні, як і у всьому світі, є багато інших видів інвестування. Це цінні папери, військові облігації, банківські депозити, дорогоцінні метали, нерухомість, предмети колекціонування, криптовалюти тощо. Перший приклад одразу знімемо з розгляду, адже попри наявність Комісії з цінних паперів та фондового ринку, самого фондового ринку в реаліях сьогодення, немає. Решту ж розглянемо більш детально.

Читайте також: Інвестуємо в перемогу України: як купити ОВДП через «ДіЯ». Покрокова інструкція

Військові облігації та банківські депозити

Найбільш захищеною галуззю в Україні дійсно є банківська та фінансова галузі. За законом №2180-IX від 01.04.2022 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб», під час дії воєнного стану та через три місяці після його закінчення ФГВФО має бути відшкодована повна сума інвестованих коштів. Документом передбачається 100%-ва гарантія повернення вкладів у разі ухвалення рішення про виведення банку вкладника з ринку. Саме тому банківські депозити та військові облігації я б поставив на перше місце.

Військові облігації сьогодні доступні зі строком погашення від трьох місяців до двох років. Чим більший строк, тим більший відсоток. До прикладу, з терміном погашення до 1 травня 2024 року – 14,9%, а зі строком погашення один рік – до 18%. Все залежить від типу облігації.

Якщо йдеться про цей вид інвестування, важливо розуміти два важливі моменти:

  1. Держава гарантує повернення цих коштів через ФГВФО.
  2. Відсоток не підлягає оподаткуванню.

Ба більше, якщо говорити про гарантії повернення вкладених коштів, на перше місце я б ставив саме військові облігації, при чому на максимальний строк. Зрозуміло, що є ризики інфляції та підвищення курсу, проте є можливість купити військові облігації у валюті, хоч там і не дуже невеликий відсоток.

Річний прибуток від інвестованих коштів у військові облігації може становити до 18% від вкладеної суми в гривні. Йдеться про облігації «Євпаторія». Найпізніший строк погашення військових облігацій: 18.06.2025.
Єдине, що треба чітко розуміти – виграєте ви чи не виграєте, залежить виключно від курсу. І тут дуже складно забігати наперед і давати якісь прогнози. 

Якщо говорити про банківські депозити, то тут можна обрати мінімальний строк: місяць, два, три. Також можна обрати мінімальну суму від однієї гривні. Якщо ви хвилюєтеся, завжди можна покласти гроші в державні банки: «Приват», Укргазбанк, Сенс банк (віднедавна націоналізований) та Укрексімбанк. З цього списку державних фінансових установ рекомендую зупинитися саме на Укргазбанку. Його пріоритетність більше навіть не з юридичної точки зору, а з огляду на якість обслуговування.

Читайте також: Інвестуй в Україну: як українці можуть купити військові облігації і допомогти ЗСУ

Гроші «під подушкою»

На жаль, ми сьогодні живемо в доволі складних умовах. Практично щодня відбуваються обстріли, що несуть із собою руйнування та значні ризики, які з цим пов'язані. З погляду безпеки тримати гроші «під подушкою» я б не радив. Такі кошти не працюють ані на економіку країни, ані на вас. Тому такий спосіб зберігання грошей, навіть у твердій валюті, не є доречним.

Зберігання коштів у дорогоцінних металах

Варто розуміти, що дорогоцінні метали – дійсно об’єкт інвестування, але виключно в злитках, а не у вигляді коштовностей. Якщо ви купите сережки, згодом зможете їх продати як лом за значно нижчою вартістю, й однозначно втратите.

Тому краще купувати саме злитки або інвестиційні монети, які випускає Національний банк. Іноді відбувається підйом цих об’єктів інвестування, проте зазвичай досить млявий. 

Крім того, коли йдеться про суму у $5000–10 000, я б не радив вкладатися в дорогоцінні метали з точки зору економічного ефекту. У разі ситуації, коли актив доведеться різко продавати, можна втратити до 20% капіталу. І якщо ви купили якийсь злиток, варто розуміти, що його також потрібно десь зберігати. Кращим варіантом буде тримати його в банку, за що також потрібно заплатити. Саме тому при такій сумі, я б не радив вкладатися саме в дорогоцінні метали.

Криптоінвестиції 

Крипторинок дійсно переживає новий підйом. Ба більше, законодавство України вже приводять у відповідність до можливості інвестування та торгівлі криптоактивами. Саме тому можна розглядати й цей вид інвестування.

Ринок криптовалют – це не пасивний дохід. У певний час можна суттєво заробити, а потім втратити. Я б назвав це бізнесом, який вимагає знань і досвіду.

Якщо людина до цього не займалася криптовалютами, доволі ризиковано в них вкладатися, адже це окремий ринок. Перш за все потрібно навчитися розбиратися в криптоактивах, розраховувати ризики. Слід також зазначити головне – це вимагає дуже великих витрат часу.

Якщо ж ми говоримо про інвестування у крипту, то тут також є можливість купівлі монети на певному криптомайданчику та внесення її на депозит. Це також можливість отримувати дохід. Проте, знову ж таки повторюсь, це не пасивний дохід. Як на мене, це бізнес, який вимагає значних витрат часу, нервового напруження та має певні ризики.

Рекомендації інвесторам

Перш за все зазначу, що інвестувати слід саме ті кошти, які є вільними. Тобто не варто всі свої гроші негайно кудись інвестувати в надії, що це буде джерелом прибутку. Є така думка, що людина має залишити в себе готівкових коштів рівно стільки, щоб їй вистачило на шість місяців життя.

Якщо ж людина, яка придбала військові облігації чи поклала гроші на депозит без можливості розірвання, втратить роботу, то, скажімо так, тут є певні ризики залишитися без грошей на існування.

Крім того, є депозити, де вільні кошти. Ви можете покласти, наприклад гривню, під 8–10% річних, але в будь-який час зможете зняти та витратити на свої потреби.

До речі, для початківців і не тільки хотів би порадити книжку «Енциклопедичний словник з інвестування» (видавництво «Українське агентство фінансового розвитку), де зібрані практично всі рекомендації стосовно об’єктів інвестування.

Попри непростий час для нас всіх, головною рекомендацією є саме інвестування власних вільних коштів. Ваші гроші мають працювати на вас і стимулювати економіку країни.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло