Підсумки четвертого дня Давоса: європейський Порошенко, кібервійни і привабливий Дональд Трамп
Четвертий день WEF 2018 став кульмінацією всіх попередніх днів Форуму. Східна Європа продовжила останньою нести хрест єврооптимістів, відповідність за кібербезпеку поклали на рядових користувачів, а президент США Дональд Трамп нарешті постав перед публікою

За детальною текстовою трансляцією подій форуму можна слідкувати тут.
Питання особистої гігієни. Незаслужено проігнорованою залишилася давоська панель, присвячена кібербезпеці. На тлі системних кібератак, які переживає світ (згадати хоча б останні приклади з WannaCry і Petya) цей аспект для багатьох країн став питанням, без перебільшення, національної безпеки. Не кажучи вже про рядових користувачів, які опинилися практично безпорадними перед кібератаками.
Але Давос дав свою, вельми специфічну відповідь на цей виклик. У першу чергу, безпека користувача – інтерес самого користувача. Йдеться про так звану кібергігієну. Це точка зору найбільшої компанії сегмента – Microsoft, яку підтримала під час панелі й Єан Янг, науковиця з університету Карнегі-Меллона. Доволі цікавий погляд на речі, з огляду на те, що в сучасному світі кожен користувач, купуючи ПЗ, по ідеї, повинен купувати і безпеку.

Єан Янг, науковиця з університету Карнегі-Меллона
Грібаускайте – в своєму стилі. Країни Східної Європи традиційно використовують глобальні майданчики на клашлт Давоса для просування своїх зовнішньополітичних пріоритетів. Президент Литви Даля Грібаускайте – вкрай активна і ефективна в цьому амплуа. На Давосі-2018 вона багато говорила про питання колективної безпеки, роблячи відсилання до НАТО і натякаючи на географічні союзи за інтересами, переговори про які вже ведуться.

Даля Грібаускайте
Дуда – в стилі Грібаускайте. Президент Польщі Анджей Дуда багато в чому успадковує політичний стиль Далі Грібаускайте. Дається взнаки політична і географічна близькість, а також геополітичні інтереси. Якщо лідер Литви згадувала Росію в контексті резонансних навчань «Захід», то Дуда вказав на ризики реалізації «Північного потоку-2». Шкода, німецький канцлер Ангела Меркель, одна з головних бенефіціарів проекту, не змогла відповісти своєму польському колезі. В якості альтернативи Росії Дуда назвав Норвегію. Очевидно, газові питання ще довго залишатимуться каменем спотикання між новою і старою Європою.

Анджей Дуда
Україна продовжує крокувати. Виступ президента України Петра Порошенка пройшов під знаком вірності його власним тезам 2014 року. Фактично це була їхня ретрансляція. Україна – європейська країна і рано чи пізно обов'язково стане членом Євросоюзу. Договір про асоціацію – важливий крок на шляху до ЄС. Отримання безвізу – винагорода за успішні реформи. Співпраця з МВФ – знак підтримки миру і важливий фактор економічної стабільності України.
Тези не нові. З європейських позицій з ними ніхто навіть не збирався сперечатися. З нової інформації – президент зробив відсилання до створення Антикорупційного суду і боротьби з корупцією, але не як до завдань, а як до процесу, яким вже давно займається українська влада. Мабуть, так Петро Олексійович збирався превентувати питання на цю тему, які напевно звучали, просто непублічно. На завершення свого спічу Порошенко закликав ЄС до єдності, заявивши, що це його головне сподівання і надія на майбутнє. Польща, Україна та Литва таким чином стали головними єврооптимістами Давоса. Але потрібно тверезо дивитися на речі: майбутнє Європи далеко не завжди залежить від Вільнюса, Варшави і Києва.

Дональд Трамп: «людина-сенсація». Від самого початку було зрозуміло, що промова президента США Дональда Трампа стане головною подією Давосу-2018. Такого ажіотажу навколо чийогось візиту не було давно. Останнім американським президентом, який відвідував Давос, був Білл Клінтон (2000 року). Трамп же свідомо поїхав у лігво своїх ідейних супротивників – глобалістів і лібералів. І не прогадав.
Замість того щоб говорити про проблеми людства, левову частку часу Форум говорив про самого Трампа. Найкраще, що міг зробити американський президент у цій ситуації – виголосити прогнозований і рівний спіч, розчарувавши всіх тих, хто робив ставку на скандал. Дві зустрічі Трампа – з ізраїльським прем'єром Нетаньяху і британським прем'єром Мей – були розцінені як позитивні і сповнені конструктиву.

Дональд Трамп
У виступі Трамп презентував свою податкову реформу, з якої вже зараз списують фіскальні програми багато країн світу. Секрет реформи по-трампівскі простий: «ми знижуємо податки і повертаємо бізнес до своєї країни». Таким чином зростає економіка, скорочується безробіття і підвищуються зарплати у рядових американців. Страждають лише транснаціональні корпорації та зовнішньополітичний імідж США. Але, очевидно, Трамп до цього готовий.
Відповів Трамп і на питання щодо міграції – Америці потрібна нова система, заснована на заслугах, на здатності людей надавати фінансову підтримку і сприяти зростанню економіки США. І природно, на думку американського президента, що ніколи не було кращого часу для інвестицій у Сполучені Штати. Хто б сумнівався, що Трамп поповнить ряди давосівских хвальків, про яких ми писали в попередніх оглядах.
Фінальний позитив від Крістін Лагард. Завершили Давос-2018 яскравим і позитивним прогнозом. У поточному році світова економіка має зрости на 3,9%. Прогноз озвучило не останнє джерело – керуючий директор МВФ Крістін Лагард. Наскільки вона має рацію – дізнаємося вже на Давосі-2019. Мало хто сумнівається, що вже хто-хто, а Лагард майже напевно на ньому буде присутня.

Крістін Лагард
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].