mind
Білл-просвітитель: чим цікава подарована Біллом Ґейтсом усім американським випускникам книга

Білл-просвітитель: чим цікава подарована Біллом Ґейтсом усім американським випускникам книга

Та як почати мислити і діяти, спираючись на факти, а не керуючись інстинктами

Цей матеріал також доступний російською
Білл-просвітитель: чим цікава подарована Біллом Ґейтсом усім американським випускникам книга
Фото з офіційного блогу Білла Гейтса

У цьому році американські випускники отримали цікавий подарунок – одну з улюблених книжок Білла Ґейтса Factfulness авторства Ганса Рослінга, електронну версію якої вони зможуть завантажити безкоштовно з його офіційного блогу. На цей освітянський акт Ґейтса надихнув Уорен Баффет, який ще у 1991 році подарував йому власну копію однієї зі своїх улюблених книг «Це бізнес-пригоди» Джона Брукса.

«Сподіваюся, що ви отримаєте від Factfulness таку ж насолоду, як і я, пише Ґейтс у своєму блозі, звертаючись до випускників. – У цей особливий для вас момент бажаю вам навчитися мислити і діяти, ґрунтуючись на фактах», – продовжує він.

Бекґраунд: Автор книги Ганс Рослінг – шведський лікар, академік та лектор, який став відомим після свого TED-виступу 2006 року, у якому він просто та у доступній формі розповідав про статистику. У 2012 році журнал Time включив Рослінга у топ-100 найвпливовіших інтелектуалів світу.

Син Рослінга, Ола Рослінг, створив програму, яка називається Trendalyzer, для анімації даних, взятих у ООН та Світового банку. Ця програма допомагає пояснити світ за допомогою графіків. А у березні 2007 року Google придбав Trendalyzer з наміром його розширити і зробити вільним для публічної статистики.

Загалом Ганс Рослінг прочитав чимало лекцій і багато публікувався, проте Factfulness, на жаль, стала його останньою книгою. Він працював над нею аж до останніх днів, навіть брав з собою декілька глав, коли швидка доставляла його до лікарні, а його син Ола та невістка Анна допомогли закінчити її після того, як він помер від раку у 2017 році.

Сюжет: У своїй книзі Ганс Рослінг пропонує розглянути світобудову з нової точки зору, і замість того, щоб ділити світ на «бідних та багатих», «ми та вони» та «погане і хороше», він ділить людство на чотири категорії за рівнем доходу.

Білл-Просвітитель: чим цікава книга, яку Білл Ґейтс подарував усім американським випускникам
Ілюстрація з книги «Factfulness» Ганса Рослінга

Кожна фігурка на малюнку вище відповідає одному мільярду людей, тож ви можете побачити, що більшість світового населення живуть на двох середніх рівнях, де люди задовольняють більшість своїх основних потреб. Протягом усієї книги автор пояснює, як за допомогою цих рівнів зрозуміти багато речей: від тероризму до сексуальної освіти, та як виглядає життя на кожному з цих рівнів.

«Уявіть, що ці чотири рівні доходу – це рівні комп'ютерної гри. Кожен хоче перейти з рівня І до рівня ІІ і далі. Хоча це дуже дивна комп'ютерна гра, тому що перший рівень – найважчий. Тож давайте грати», – пише Рослінг у своїй книзі.

Рівень I. Цей рівень ми звикли називати крайньою бідністю. На ньому в жахливих умовах виживає приблизно один мільярд людей. Вони ходять босоніж, сплять на підлозі, у них немає постійного доступу до чистої питної води, як і коштів на антибіотики від хвороб, які їх постійно мучать. Все, на що вони можуть розраховувати – це не більше одного доллара на день. І якщо дуже пощастить, і їм вдасться виростити і продати харчів на понад $2, тоді вони зможуть перейти на другий рівень.

Рівень ІІ.  На цьому рівні люди можуть дозволити собі трохи більше – взуття, матрац та, можливо, курей. Їхні діти вже можуть піти до школи, а не працювати цілий день. Вони все ще бояться хвороб, бо це неодмінно означає повернення на перший рівень. Три мільярди людей живуть так – на дохід від $4 до $8. Якщо їм пощастить, вони можуть стати першою людиною в родині, яка матиме роботу і буде отримувати справжню (!) заробітну плату.

Рівень ІІІ. Представники третього рівня працюють по 16 годин на день, 7 днів на тиждень. Вони можуть дозволити собі холодильник, і можливо, навіть якийсь транспорт на кшталт мотоцикла, щоб їздити на більш оплачувану роботу. У випадку хвороби невеликі заощадження не дадуть скотитися на рівень назад. Діти вже можуть піти у старші класи, а потім і в університет, завдяки якому отримають роботу, яку ніколи не мали їхні батьки. На цьому рівні живуть приблизно ще два мільярди людей. 

Рівень IV. Якщо знаходитеся на цьому рівні, то ви напевно літали на літаку, у вас є машина і гаряча вода у будинку. Ви маєте хорошу освіту і не розумієте, як додаткові $3 на день можуть кардинально змінити чиєсь життя.

Для того, щоб перейти від першого до четверного рівня, іноді потрібно кілька поколінь. Людська історія розпочалася з того, що усі були на першому рівні. Всього 200 років тому 85% населення Землі все ще перебували на початковому рівні, в умовах крайньої бідності. Зараз більшість населення перебуває на середніх двох рівнях.

Вся ця передісторія необхідна для того, щоб передати одну з головних думок книги: ми дуже любимо ділити людей на категорії і звикли створювати уявний «розрив» між ними, хоча насправді його не існує. Світ – це плавний перехід.

Ми тяжіємо до такого роду інстинктів, як «інстинкт розриву», і автор вірить, що якщо дотримуватися філософії factfulness, у вас буде шанс не стати їхнім заручником.

Отже, що таке Factfulness?

  1. Розуміти, коли вам нав’язують історію про «розрив». І пам’ятати, що зазвичай більшість знаходиться прямо посередині – там, де цей розрив має бути.
  2. Пам’ятати, що ми більше тяжіємо до поганих новин, адже у них є більша вірогідність до нас дістатися. Нам мало розповідають, коли щось стається на краще. Все це систематично створює враження, що навколо один лише негатив, і це викликає у нас стрес.
  3. Розуміти, що прямі лінії на графіках майже ніколи не будуть продовжуватися прямо. Вони майже завжди будуть перетворюватися на криві.
  4. Пам’ятати, що наші страхи змушують нас переоцінювати ризики.
  5. Розуміти, що окрема цифра (мала чи велика), може викликати хибне враження. І вона могла б вас не так сильно здивувати, якби була частиною порівняння або показана у розрахунку.
  6. Не давати категоріям ввести себе в оману. Шукайте відмінності всередині категорій та схожість між різними категоріями.
  7. Пам’ятати, що багато речей (включаючи людей, країни, релігії та культури), видаються стабільними тільки тому, що зміна відбувається повільно. Навіть маленькі зміни з часом призводять до великих.
  8. Не забувати, що одна точка зору обмежує вашу уяву. Дивіться на проблеми під різними кутами.
  9. Бачити, коли шукають козла відпущення, і пам'ятати, що звинувачення особистості часто збиває фокус з інших можливих пояснень і блокує нашу здатність запобігти подібним проблемам у майбутньому.
  10. Розуміти, коли прийняття рішення здається терміновим, і пам’ятати, що це рідко дійсно так.

Тож якщо ви довіряєте літературному смаку Білла Ґейтса, і бачите у філософії Factfulness здоровий глузд, Mind рекомендує прочитати цю книгу і дізнатися, як почати мислити та діяти, спираючись на факти, а не керуючись інстинктами. 

Враження самого Гейтса можна подивитися у цьому відео:

Також пропонуємо вам переглянути TED-виступ Ганса Рослінга, який приніс йому популярність у 2006 році. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті