Захворіло у світі
13,026,225
Померло у світі
570,924
Вилікувалось у світі
7,188,992
Захворіло в Україні
54,133
Померло в Україні
1,398
Вилікувалось в Україні
26,503
Жити подано: коли можуть подорожчати квартири

Жити подано: коли можуть подорожчати квартири

І чому новобудовам не вистачає покупців

Цей матеріал також доступний російською
Жити подано: коли можуть подорожчати квартири

Забудовники Києва шукають нові інструменти для залучення покупців. За І квартал квартири в новобудовах подорожчали на 3–5% проти аналогічного періоду минулого року. Такі показники перебувають у межах статистичної похибки. Будкомпанії намагаються привабити нових клієнтів за допомогою розстрочок, розвиненої інфраструктури навколо житлових комплексів, зручних планувань тощо. Тенденція яскраво виражена в сегментах комфорт- і економ-класу, на які припадає левова частка попиту. Гравці ринку сподіваються, що ціни зростуть восени. Чим зараз живе ринок, вивчав Mind.

Які квартири найпопулярніші? Кожен третій покупець шукає житло вартістю до $30 000, повідомили Mind аналітики порталу Address.ua. На нерухомість за $50 000–70 000 припадає майже 40% попиту.

Найбільш затребувані прості геометрично правильні планування з лоджіями, великою кількістю вікон і просторими кухнями. «Іноді переваги кардинально змінюються залежно від класу нерухомості. Наприклад, у доступних класах популярні планування з мінімальним метражем коридорів, а в преміум-сегменті частіше буває навпаки: чим просторіший коридор, тим краще», – зазначає прес-секретар корпорації «Укрбуд» Гліб Шемовнєв.

На думку директора City Development Solutions Романа Герасимчука, тенденція до затребуваності квартир по 35-50 кв. м може розглядатися забудовниками як позитивна. «Водночас потенційні покупці все ще розглядають житло мінімального метражу, тому про повноцінне відновлення попиту не йдеться. У цілому можна говорити, що на ринку первинної нерухомості проявляються ознаки позитивних системних змін, які, втім, легко можуть змінити тренд на зворотний», – вважає Герасимчук.

Найдорожчим районом столиці залишається Печерський ($2800 за кв. м), найдешевша пропозиція – у Деснянському районі ($700 за кв. м).

Що стримує ціни? За перші чотири місяці року жодних різких цінових стрибків на ринку столичних новобудов не спостерігалося. За даними порталу ЛУН.ua, сьогодні середня ціна квадратного метра в новобудові становить 23 300 грн, що на 1100 дорожче, ніж роком раніше. Мінімальні ціни зросли на 3,8% – до 16 200 грн. У доларовому обчисленні квадратний метр за підсумками чотирьох місяців 2019-го проти аналогічного періоду минулого року подорожчав на $20 – до $870.

Всього по Києву квартири реалізуються в 300 проектах, що приблизно на 20% більше, ніж минулоріч. При цьому, як раніше писав Mind, попит залишився на попередньому рівні. В умовах конкуренції забудовники не можуть піднімати ціни, незважаючи на подорожчання будівельних матеріалів і підвищення зарплат співробітникам будкомпаній. Активізацію попиту також стримували посилення фінмоніторингу і вибори президента України.

Як конкурують забудовники? Спроби грати на коливаннях цін в І кварталі були лише в деяких проектах бізнес-класу в центральних районах столиці. «Що стосується житла комфорт- і економ-класу, то тут конкуренція йде не в ціновому сегменті, а в програмах лояльності забудовника.

Йдеться, перш за все, про умови розстрочки й максимально зручну інфраструктуру навколо і всередині ЖК», – говорить комерційний директор компанії «Інтергал-Буд» Ганна Лаєвська. За її словами, при рівних умовах покупець вибирає забудовника з надійною репутацією на ринку – того, хто не затягує терміни ведення в експлуатацію.

З початку нинішнього року помітно зросла затребуваність розстрочки. За словами Шемовнєва, якщо раніше її частка становила приблизно 40–45% від усіх угод, то зараз таких уже 60%. «Частково це є наслідком поточної маркетингової політики – з початку березня «Укрбуд» повернув «довготривалу» розстрочку на 30 місяців, ще й давши знижку 8% на перший внесок», – уточнює він.

Низький попит змушує забудовників активізувати маркетингові інструменти. Витрати на них, за словами директора з маркетингу та продажу ЖК бізнес-класу RiverStone Ангеліни Деревльової, з 2016–2017 років зросли з 3% до 5% від коштів, виручених від продажу квартир.

Що відбуватиметься з ринком далі? На думку експертів, літо не принесе цінових коливань – це традиційний сезон відпусток. Свою роль зіграє і фактор очікування парламентських виборів. «Покупців не поменшало, проте вони довше приймають рішення про покупку й іноді відкладають заплановані угоди на термін закінчення виборів в Україні», – каже Лаєвська.

Забудовники сподіваються, що восени вдасться підняти ціни. «Оновлені пожежні норми, які набрали чинності з цього року, здорожують собівартість будівництва. Всі нові проекти, а також ті, що перебувають на початковому етапі будівництва, мають їх враховувати. Разом із поступовим зростанням вартості будівельних матеріалів і робіт це веде до зростання собівартості, що вимагає і корекції цін», – пояснює Ангеліна Деревльова. Проте багато що залежить від платоспроможного попиту.

Мінімальний озвучений прогноз щодо підвищення цін у столичних новобудовах до кінця року – 3%, а максимальний – 10%.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті