Головне за тиждень: чим жили світ і Україна протягом 20–24 травня

Головне за тиждень: чим жили світ і Україна протягом 20–24 травня

Події, персоналії та тренди, що суттєво вплинули на розстановку сил у глобальній економіці

Цей матеріал також доступний російською
Головне за тиждень: чим жили світ і Україна протягом 20–24 травня
Фото: DR/УНІАН/Sutterstock/unsplash/колаж Mind

Mind представляє щотижневий аналіз основних чинників, які визначають картину світової та української економіки протягом тижня, що завершується.

Попри все наше бажання не занурюватися у політичні перипетії, геть-чисто дотриматися аполітичності нам не вдасться: так чи інакше слова та вчинки певних одіозних політичних діячів визначають економічний порядок денний у багатьох країнах. Але при цьому головним орієнтиром наведеного нижче аналізу є економіка і фінанси, а також технології, що впливають на них.

Сьогодні у випуску:

подія – перемовини з МВФ

персона – Володимир Зеленський

компанія – Huawei

прогноз – СБ все ще бачить 2,7% зростання ВВП у 2019 році

фінансові ринки – фунт стерлінгів

головний анонс – вибори до Європарламенту

Подія тижня

Місія МВФ 21 травня прибула до Києва, аби протягом двох тижнів дати оцінку реформам, які уряд проводить згідно з програмою співпраці з фондом.

Українські журналісти та їхні джерела в уряді відправили місію МВФ назад до Вашингтону вже на наступний день після її приїзду, мовляв, перегляду не буде. І хоча пізніше ці чутки спростували, надій на результативність роботи з експертами цієї надурядової інституції вже не було.

Директор прес-офісу МВФ Джеррі Рай наголосив, що МВФ готовий поновити співпрацю з Україною лише після виборів та призначення нового уряду.

Тим часом у відносинах з МВФ спостерігається накопичення питань, які потребують вирішення. Так, перспективи поновлення відповідальності за незаконне збагачення віддалилися на невизначений термін. Крім того, замайоріла можливість додаткових втрат бюджету через можливу реституцію ПриватБанку. А ще залишаються питання щодо виведення цін на газ для населення на ринковий рівень та затвердження закону про розподіл компетенцій на ринку фінансових послуг (спліт).

У практичному плані все це означає, що черговий транш у $1,3 млрд не надійде до валютних резервів НБУ, хоча ці кошти не були б зайвими.

Попередні очікування щодо залучення коштів, $ млрд

2019 2020 2021
МВФ 2.5 2 2
Офіційне фінансування 0,6 (ЕС)+0,6 (СБ) 1 1
ОЗДП 2 3 3.5

Джерело – НБУ

Проте, слід визнати, що суттєвих загроз з боку платіжного балансу поки що не вбачається – його загальний профіцит у І кварталі склав $336 млн, тоді як за аналогічний період минулого року – дефіцит $272 млн. При цьому дефіцит поточного рахунку скоротився на 20% порівняно з І кварталом 2018 року на тлі зростання валютних надходжень від заробітчан на 8%.

Крім того, нерезиденти інвестують у держоблігації з чималим ентузіазмом: з початку року портфель нерезидентів в ОВДП зріс більше, ніж ушестеро, що створило ревальваційний тиск на гривню. Попит на держоблігації має підтримати приєднання українського ринку з 27 травня до Clearstream – міжнародного депозитарію цінних паперів, що є частиною німецької Deutsche Börse Group.

Міжнародні резерви хоч і скоротилися через виплати, але на початок травня складали $20,5 млрд, чого вистачає зі значним запасом на всі виплати поточного року.

Виплати за державним зовнішнім боргом, $ млрд

Головне за тиждень: чим жили світ і Україна протягом 20–24 травня

  

Джерело – НБУ

До того ж міністр енергетики США Рік Перрі заявив, що США можуть надати «Нафтогазу» гарантію для розміщення євробондів на $2 млрд для закупівлі газу.

Разом з тим подальше генерування хаосу і паніки з боку нової влади в Україні розмиватиме впевненість інвесторів, внесок яких, зокрема, у ОВДП складає приблизно 39,7 млрд грн.

Необхідно також зважати, що пікові виплати триватимуть ще й у 2020 та 2021 роках: порушення співпраці з МВФ відмінусує як кошти траншів самого фонду, так і макропідтримку Європейського союзу та позики Світового банку, а також відчутно збільшить вартість запозичень.

Календар планових платежів за зовнішньою заборгованістю перед нерезидентами в інвалюті на 2019 рік (на початок року без урахування платежів за ОВДП у власності нерезидентів), $ млн

2019Q1 2019Q2 2019Q3 2019Q4
Сектор загальнодержавного управління 1105 1663 1929 320
Центральний банк 236 241 300 66
Усього з банками та іншими секторами 5609 3608 3919 2519

Джерело – НБУ


Персона тижня: Володимир Зеленський

Новообраний президент України Володимир Зеленський розпустив Верховну Раду: дострокові вибори – 21 липня.

Енергійний нігілізм, який почав застосовувати новий президент Володимир Зеленський відразу, як отримав посвідчення глави держави, зробив його найбільшим подразником і джерелом чималих хвилювань.

Це вже призвело до появи емоційної петиції про його відставку, яка за один день набрала необхідну кількості голосів. Можна допустити, що опір його діям швидко зростатиме, якщо він не відкоригує стиль управління.

Рішення про розпуск Верховної Ради та призначення позачергових виборів має юридичні вади: Зеленському аргументовано зауважують, що відбулося порушення Конституції.

Призначення на посаду голови Адміністрації президента всупереч закону про люстрацію відзначають у Мін'юсті. Крім того, призначена персона близька до олігарха Коломойського, що непокоїть бізнес-кола та стратегічних партнерів України, від підтримки яких залежить питання збереження суверенітету країни.

Особливо хвилювання з цього приводу помітно у Нацбанку. Центробанк вже створив окремий сайт для свого захисту від олігархічних зазіхань. Не виключено, що в стінах НБУ також розмірковують про поновлення роботи свого телеканалу.

Справжню мобілізацію викликали у колах військових, ветеранів і патріотів заявлені наміри про встановлення миру за будь-яку ціну та плани проведення відповідного референдуму.

І, нарешті, новий голова держави свідомо й невмотивовано використав слово «fu*king» під час публічного виступу, що може сподобатись набагато меншій аудиторії, ніж він вважає.


Компанія тижня: Huawei

США розпочали глобальну кампанію, аби обмежити участь китайської Huawei у розробці мережі 5G (за матеріалами CNBC).

США залучають до торговельної війни з Китаєм своїх союзників по всьому світу. Держсекретар США Майк Помпео заявив, що протягом двох місяців переконує партнерів по всьому світу щодо ризиків використання технології Huawei.

Вашингтон підозрює Huawei і 68 пов’язаних з нею компаній у шпигунстві та прагненні отримати технологічні переваги за підтримки уряду Китаю. Крім того, США звинувачує Huawei у навмисному порушенні санкцій щодо Ірану.

За неофіційними даними, корпорація Microsoft слідом за Google, Qualcomm, Intel, Broadcom та іншими американськими виробниками мікрочипів та програмного забезпечення припинить співпрацю з Huawei. Аналітики припускають, що через це Huawei може повністю згорнути розпочатий два роки тому проект щодо портативних комп'ютерів.

Разом з тим у Goldman Sachs вважають, що прибуток американської компанії Apple в розрахунку на акцію знизиться на 29%, якщо влада Китаю ухвалить рішення заборонити продаж її продукції у відповідь на дії США, спрямовані проти Huawei.

Австралія, Нова Зеландія і Японія обмежують використання сервісів Huawei. Зокрема, призупинила співпрацю з Huawei корпорація Panasonic і найбільші японські стільникові операторі SoftBank, KDDI (au) і NTT Docomo

За даними The Financial Times, британський розробник чипів ARM припинить ліцензування для Huawei, що може стати суттєвою перешкодою для розвитку китайської компанії. З доступних виробників компонентів у Huawei залишилися лише TSMC на Тайвані.

Німеччина поки не вводить заборону, як і Франція. Уряд Нідерландів ухвалить рішення про використання обладнання Huawei до кінця червня.

За даними Bloomberg, адміністрація Трампа розглядає можливість відлучення від американських технологій ще п'яти компаній з КНР, серед яких світові лідери в галузі обладнання для систем відеоспостереження Hikvision і Dahua Technology.

До чорного списку також можуть потрапити Meiya Pico та iFlytek, що спеціалізуються на технологіях цифрової криміналістики та систем розпізнавання мови. У зоні ризику також Yitu Technology і SenseTime, що спеціалізуються на розпізнаванні облич.

Під загрозою також китайські виробники безпілотних літальних апаратів. Поки не називаються конкретні компанії, але, ймовірно, мається на увазі виробник дронів DJI. Як повідомляє CNN, майже 80% безпілотників, які використовуються в США і Канаді, виготовлено цією фірмою: у глобальному масштабі її ринкова частка оцінюється в 74%.

Засновник і головний виконавчий директор Huawei Жень Чженфей заявив, що США недооцінили можливості підприємства і воно підготувалося до обмежень. Huawei створила істотні запаси комплектуючих, шукає альтернативних постачальників чипів, а також розробляє власну операційну систему для смартфонів.

Разом з тим створення нової операційної системи є надскладним завданням: без підтримки Google можливості Huawei з виробництва смартфонів для продажу за межами Китаю будуть обмеженими.

Раніше компанія розраховувала обійти Samsung і стати виробником смартфонів номер один до 2020 року.


Прогноз тижня: СБ зберіг прогноз зростання ВВП

Світовий банк підтвердив прогноз зростання ВВП у 2019 році на рівні 2,7%, тоді як прогноз інфляції погіршений до 7% з 6,8%.

Згідно з матеріалами СБ, прогнозний показник економічного зростання на 2019 рік становить 2,7%, тому що надходження інвестицій залишається обмеженим через складні зовнішньоекономічні умови, передвиборчу невизначеність та високу вартість запозичень.

Крім того, очікується погіршення умов торгівлі для України, що може обмежити традиційні види експорту. Таким чином, зростання у 2019 році відбуватиметься за рахунок секторів, орієнтованих на внутрішнє споживання.

У майбутньому, якщо Україні вдасться прискорити темпи проведення критичних структурних реформ, зростання у середньостроковій перспективі може знову вийти на позначку 4% після того, як передвиборча невизначеність ослабне.

Разом з тим, якщо темпи зростання продуктивності в Україні та темпи надходження інвестицій залишаться на низькому рівні, що спостерігається останніми роками, то в середньостроковій перспективі темпи зростання економіки можуть сповільнитися до нуля, оскільки зростання продуктивності буде нівельоване скороченням внеску від робочої сили через демографічні тренди.

Відповідно до інформації Світового банку, у 1990 році ВВП України на душу населення був подібним до ВВП Польщі, але вже у 2017 році він був утричі нижче за польський через невдале державне управління та зволікання з проведенням реформ.

Головне за тиждень: чим жили світ і Україна протягом 20–24 травня

При цьому на Україну припадає близько 5% від загальної чисельності населення Європи і Центральної Азії, але країна виробляє лише 3% ВВП регіону, тоді як Польща, з приблизно такою ж часткою населення, виробляє 13% ВВП регіону

У СБ вважають, що поліпшити показники зростання економіки дозволить відкриття ринку землі, проведення анбандлінга, вирішення проблеми непрацюючих кредитів у держбанках, а також антикорупційні заходи.

За обрахунками банку, в Україні 33 млн га орних земель проти 18 млн га у Франції, 12 млн га у Німеччині та 11 млн га у Польщі.

Попри стримані прогнози СБ, існують і песимістичніші твердження. Зокрема, неурядова група макроекономічного аналізу Ukraine Economic Outlook цього тижня погіршила оцінки економічних перспектив через розпуск парламенту та відставку уряду.


Фінансові ринки: фунт

Британський фунт вийшов до найнижчого цього року рівня після провалу чергової спроби прем'єр-міністра Великобританії домовитися з парламентом щодо умов виходу країни з ЄС (за матеріалами The Financial Times).

Вже два тижні поспіль британський фунт втрачає вартість на тлі провалу спроби прем'єр-міністра Терези Мей знайти підтримку в парламентарів.

The Times повідомила, що Мей може оголосить про свою відставку вже у п’ятницю. Проте перевибори можуть не принести очікуваного полегшення для фунта: аналітики допускають його подальше ослаблення через Brexit.

За матеріалами The Financial Times, опитування 80 керуючих резервами центробанків з сумарними активами $7 трлн виявило, що понад третина з них планують скоротити частку фунта в резервах після Brexit.

На тлі політичних емоцій губляться невтішні економічні данні: інфляція у квітні склала 2,1%, що знову перевищило мету Банку Англії (2%).

Brexit збирає жертви й з реального сектору: як малого так і великого. Ресторанний бізнес популярного кухаря Джеймі Олівера у Великобританії перейшов під зовнішнє управління. За даними The Guardian, за 2018 рік продажі мережі скоротилися на 11%, а сукупні збитки склали біля 13 млн фунтів. Відповідальність за невдачі Олівер покладає, серед іншого, на Brexit.

Крім того, у Великобританії почато процедуру ліквідації компанії British Steel – другої за розмірами металургійної кампанії країни. British Steel зіткнулася зі спадом замовлень від європейських клієнтів на тлі різкого зростання собівартості продукції через невизначеність у зв'язку з Brexit.

Динаміка GBP/USD

Головне за тиждень: чим жили світ і Україна протягом 20–24 травня

Джерело – investing.com


Головний анонс тижня: вибори до Європарламенту

У четвер, 23 травня, розпочалися вибори до Європарламенту, що триватимуть чотири дні (за матеріалами euronews.com).

426 млн виборців у об’єднаній Європі обиратимуть 751 депутата; якби Великобританія здійснила Brexit, то їх кількість скоротилася би до 705 представників.

Вже у четвер дільниці працювали у Великобританії та Нідерландах. У п'ятницю своїх депутатів обиратимуть Чехія та Ірландія, у суботу – Латвія, Мальта і Словаччина. В інших країнах ЄС вибори пройдуть у неділю.

Спостерігачі відзначають, що ці вибори є принциповим поєдинком між проєвропейськими силами і правими євроскептиками: перемога останніх може означати початок докорінної зміни Європи.

Згідно з даними соцопитувань, євроскептики можуть отримати близько 20% мандатів. Найболючіші питання: робочі місця, міграція, захист клімату, міжнародна торгівля, посилення ролі Європи у світі.

Зауваження та пропозиції: editor@mind.ua
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті