Прогноз Ericsson: як мобільні оператори зможуть заробити понад $600 млрд на 5G
І як спаринг Трампа з Huawei вплине на український ринок, а 5G загострить конкуренцію серед інтернет-провайдерів

За підсумками 2018 року в Україні 35% абонентів користувалися 2G, 52% – 3G і лише 8% – 4G. У 2024 року кількість 2G-користувачів скоротиться до мінімуму – 3–4%, 3G – збільшиться до 42%. А в лідерах буде зв'язок четвертого покоління (50% абонентів). Такі дані й прогнози свіжого Ericsson Mobility Report. Його результати для журналістів озвучили співробітники Ericsson на нещодавній прес-конференції. Mind вибрав найцікавішу статистику, а також спробував з'ясувати, який обсяг інвестицій українським мобільним операторам доведеться вкласти в 5G і як подібні витрати вже відбивають їхні іноземні колеги.
Експансія 4G. Експерт Ericsson зі стратегічних досліджень Пітер Йонссон прогнозує, що в 2024 році 80% населення України отримає доступ до 4G. Наша країна лише на 10% відставатиме від середньосвітового рівня проникнення (90%).

За прогнозами Ericsson, до 2024 року зв'язок четвертого покоління лідируватиме не лише в Україні, а й у світі.

Чи вдарять американські санкції по українському 4G? «Теплі» стосунки Дональда Трампа з Huawei не стануть загрозою для функціонування і подальшого розгортання 3/4G-мереж у нашій країні, вважають співробітники «Ericsson Україна». Зараз на частку цього китайського вендора припадає більше половини обладнання операторів (37 000 з усіх 72 000 базових станцій в Україні).
Нещодавно вітчизняне МЗС направило листа в РНБО, НКРЗІ, Держспецзв'язку та спецслужбам. За повідомленнями ЗМІ, дипломати просять «здійснити перевірку стану взаємодії компетентних органів держвлади України, а також компаній у сфері ІТ на предмет співпраці з Huawei». Чи повинні будуть контролюючі органи намагатися знайти бекдорів (спрощено – шпигунське ПЗ) або просто запросити публічну інформацію про кількість БС Huawei, не уточнюється. Офіційно МЗС відхрещується від цього листа.
У «Ericsson Україна» пояснюють, що в Україні немає механізмів для запуску санкцій американського уряду. В крайньому випадку, дефіциту обладнання від інших постачальників не буде. «Серйозних загроз для мереж операторів немає. Вони дотримуються мультивендорної стратегії (використовують обладнання декількох виробників: Huawei, Ericsson, Nokia або ZTE. – Mind). Регулярно змінюють постачальників: нас на інших вендорів або ми приходимо на чиєсь місце. Це налагоджений процес, у ньому немає складнощів», – вважає провідний фахівець з проектування систем мобільного зв'язку «Ericsson Україна» Володимир Єрещенко.
Динаміка 5G. У Ericsson прогнозують, що до 2024 року 45% населення світу житиме в зоні дії мереж 5G. Деякі провайдери обіцяють покрити 5G-зв'язком до 90% населення вже протягом перших років після запуску.
А через п'ять років у світі налічуватиметься 1,9 млрд підключень. «Оскільки 5G-пристрої стають дедалі доступнішими, а також запускається більше мереж п'ятого покоління, у всьому світі очікується понад 10 млн нових підключень вже до кінця 2019 року», – пояснюють в Ericsson.
Пітер Йонссон сподівається, що 5G розгортатиметься набагато швидше, ніж 4G.

До 2024 року на 5G припадатиме 35% усього мобільного трафіку в світі.

А що в Україні? У Ericsson не ризикнули прогнозувати розвиток 5G в Україні. «Занадто багато змінних. Політичних заяв недостатньо для аналітики. Нам потрібні дані технічних фахівців операторів», – дипломатично пояснив ситуацію Пітер Йонссон.

Експерт Ericsson зі стратегічних досліджень Пітер Йонссон
Українська «велика трійка» ще не окупила вкладення в 3/4G, тому не поспішає шукати нові мільярди гривень для 5G. До того ж поки складно спрогнозувати, які моделі монетизації 5G «вистрілять» в Україні. «Оператори не хочуть інвестувати без чіткого плану повернення вкладень», – каже Володимир Єрещенко.
Його колега, провідний фахівець з проектування систем мобільного зв'язку «Ericsson Україна» Максим Русов наводить два приклади вже успішних способів монетизації в інших країнах. «Зараз у США основний кейс впровадження 5G, який приносить гроші, – фіксований бездротовий доступ (альтернатива провідним інтернет-провайдерам). Мобільні оператори заходять у невеликі котеджні містечка, ставлять базові станції, які покривають 20–30 домогосподарств, кожне з яких отримує близько 100 Мбіт/c. З такою швидкістю можна конкурувати з фіксованими інтернет-провайдерами. І вони вже успішно це роблять», – розповідає Русов.
В Україні мобільні оператори також могли б спробувати потіснити інтернет-провайдерів. Зараз APRU (середній чек) «великої трійки» мінімум удвічі нижчий, ніж у їхніх «фіксованих» колег. А похід операторів з 5G у віддалені села міг би допомогти вирішити проблему цифрової нерівності. Але вони неодноразово заявляли, що без підтримки держави терміни окупності покриття глибинки розтягуються на десятки років.
Друга потенційно ефективна модель монетизації – IoT для бізнесу. «В Європі зараз лідирують індустріальні кейси. Для великих концернів розгортаються невеликі 5G-мережі. Щоб в Україні спрацювала ця модель, потрібні великі компанії, готові платити за переваги 5G», – пояснює Русов.
За прогнозами Ericsson, до 2026 року оператори по всьому світу зможуть заробити $50–100 млрд на наданні фіксованого бездротового доступу і $200–600 млрд – на IoT.

Загалом же у 5G чимало сфер застосування, запевняють у Ericsson.


Скільки мобільним операторам доведеться вкласти у 5G? Раніше експерти оцінювали обсяг інвестицій у $63,1 млрд лише для країн ЄС. У Ericsson же охоче розповідали про потенційні доходи операторів. А от розбіжність витрат для українських гравців прогнозувати не беруться. Вона також залежить від безлічі змінних: обраних моделей монетизації, наявності попиту, географії покриття, вартості частот, преференцій від держави тощо.
Для скорочення витрат можна застосовувати шерінг (спільне використання інфраструктури), вважають у Ericsson. «Наприклад, у Польщі оператори вибрали цю стратегію. У шерінгу зазвичай зацікавлений уряд: оператори зменшують інвестиції в обладнання і можуть перерозподілити гроші на купівлю частот», – розповідає Володимир Єрещенко.
Українські гравці періодично розповідають про плюси шерінгу. У теорії. На практиці домовитися про умови співпраці за конкретними кейсами вдається лише іноді. У підсумку поки що в Україні дуже мало прикладів спільного використання обладнання.
На думку Максима Русова, для нових технологій оператори будуватимуть власні окремі мережі. «А в старих – шеритимуть. Утримувати окрему GSM-мережу кожному оператору буде дуже накладно, коли і у них залишиться, скажімо, 5% абонбази на цій технології», – вважає експерт.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].