Розбурхалися: що відбувається з цінами на вторинному ринку
І чому продавці квартир відмовляються йти на поступки покупцям

Ринок вторинної нерухомості поступово виходить з цінового застою. Галопуючого зростання цін на квартири не спостерігається, але «вторинка» і не дешевшатиме. Експерти впевнені, що ринок пройшов своє дно.
Наскільки дорожчає «вторинка»? Ціни на ринку вторинної нерухомості з січня по липень 2019 року в середньому зросли на 5–7%, розповідає Андрій Романов, керівник агентства нерухомості «КиївБудСервіс». «Подорожчання відбулося не лише в Києві, а й в інших великих містах України: Львові, Дніпрі, Одесі, Харкові», – додає експерт.
За словами юриста агентства нерухомості Profi Realt Юнни Бондарчук, тільки в травні ціна квартир підвищилася на 6,6% у доларах і на 9% – у гривні.
Причиною активізації ринку ріелтори називають збільшення кількості угод. Щоправда, до докризових обсягів ще далеко.
«До 2009 року в середньому по Києву в місяць продавалося майже 4000 квартир, зараз продається трохи більше тисячі», – зазначає аналітик компанії SV Development Сергій Костецький. За межами столиці ця цифра ще менша, і часом не перевищує 300–500 угод на місяць.
Пропозиція перевищує попит в рази. За підрахунками ріелторів, на одного покупця припадає 5–10 об'єктів, які відповідають його потребам.
За даними OLX Ukraine, у І кварталі 2019 року кількість виставлених на продаж квартир у Києві становила 28 000, в Одесі – 35 000, у Львові – 6000, у Дніпрі – 10 000, у Харкові – трохи менше 19 000. Інакше кажучи, обсяг пропозиції в місяць у Києві та Одесі – близько 9000–12 000 квартир, в інших мільйонниках – 2000–6000 квартир. І нових власників знаходять лише 10–15% квартир.
При цьому попит сконцентрований в основному в сегменті бюджетного житла, вартістю до $80 000. За словами Бондарчук, на такі квартири припадає 80% угод.
А що з торгом? Незважаючи на те що вторинний ринок повністю у владі покупця, продавці не поспішають торгуватися. І це не жадібність, а радше відсутність об'єктів у продажу за відверто завищеними цінами.
«Звичайно, пару сотень доларів завжди можна сторгувати. Але продавець перекидає всі фінансові питання, пов'язані з оформленням угоди, на покупця. І тоді той нічого не виграє. Причому це стосується всієї України. Київ вже просто як маркер, і на нього орієнтуються», – пояснює Костецький.
Іноді продавцю потрібно позбутися житла якомога швидше. Наприклад, у зв'язку з терміновим переїздом або з покупкою іншої квартири, яку продавець не хоче упустити. У такому випадку є шанс виторгувати знижку до 5–7%. Але такі ситуації – явище не масове.
На думку президента Спілки фахівців з нерухомого майна України Олександра Рубанова, розмір торгу залежить ще й від сегменту ринку. Одна справа намагатися збити ціну на якусь квартиру в хрущовці, яка і так низька. І інша – на квартиру в побудованому буквально два-три року тому престижному будинку, за яку продавець хоче отримати якомога більше.
«Мінімальний торг, від 3 до 5% вартості квартири, спостерігається в найбільш затребуваному класі житла «економ». А ось у бізнес-класі торг найістотніший, і він може сягати 20%, а часом і 30%», – наводить приклад Олександр Рубанов.
Термін експозиції скорочується. «У першому півріччі 2019 року квартири продавалися за півтора-два місяці. Минулого року термін продажу досягав трьох місяців і більше», – розповідає Андрій Романов.
В агентстві Profi Realt наводять схожу статистику. Угоди з однокімнатними квартирами зазвичай відбуваються через місяць-півтора з моменту появи їх у продажу. З двокімнатними – через півтора-два місяці, а з трикімнатними – через два-три місяці.
Зростання цін на вторинному ринку до кінця 2019 року, швидше за все, сповільниться. «Думаю, що буде стабілізація на поточному рівні», – прогнозує Андрій Романов. Погоджується з ним Юнна Бондарчук, яка вважає, що глобального і різкого підвищення цін у найближчому майбутньому побоюватися не варто. «Вище платіжної спроможності покупця все одно не стрибнути», – каже вона.
«Ринок стабільний, і я не бачу жодних серйозних змін за цінами. Може бути пару відсотків «плюс-мінус». Але з урахуванням того, що економіка стабілізується, а кількість угод потроху зростатиме, цінова ситуація серйозно не зміниться», – міркує Сергій Костецький. До того ж зростання цін на первинному ринку теж сповільнилося, що в свою чергу позначиться і на «вторинці».
Динаміка цін дуже залежить від стану житла, його розташування, року побудови. Тому всередині ринку можуть бути абсолютно протилежні тенденції.
З одного боку, це зростання цін на квартири в будинках, які ще вчора були недобудовами, а сьогодні, після введення в експлуатацію, формально перекочували на вторинний ринок. У таких об'єктах є запас збільшення вартості квадратного метра як мінімум на 3–5%.
З іншого боку, старе житло, з терміном експлуатації від 30 років, продовжить дешевшати. Особливо в тих будинках, біля яких з'являються сучасні житлові комплекси: це моментально знецінює квартири в хрущовках, «чешках» і «панельках» на 5–10%. З настанням осені падіння цін на такого роду житло прискориться, оскільки забудовники виводитимуть на ринок нові об'єкти і вестимуть агресивну цінову політику із залучення покупців. І у продавців старих квартир не залишиться іншого вибору, окрім як знижувати ціни або відмовлятися від продажу.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].