Захворіло у світі
13,177,855
Померло у світі
574,793
Вилікувалось у світі
7,303,490
Захворіло в Україні
54,771
Померло в Україні
1,412
Вилікувалось в Україні
27,154
Аналітичні підсумки тижня: пожежі в Бразилії, АЧС в Україні, ізраїльський прем'єр у Києві, махінації у Disney і GE та російське питання у G-7

Аналітичні підсумки тижня: пожежі в Бразилії, АЧС в Україні, ізраїльський прем'єр у Києві, махінації у Disney і GE та російське питання у G-7

Події, персоналії та тренди, що суттєво вплинули на розстановку сил у глобальній економіці

Цей матеріал також доступний російською
Аналітичні підсумки тижня: пожежі в Бразилії, АЧС в Україні, ізраїльський прем'єр у Києві, махінації у Disney і GE та російське питання у G-7
@HonDommy, Twitter / kremlin.ru / president.gov.ua / pixabay / General Electric / колаж Mind

Mind традиційно представляє щотижневий аналіз основних чинників, які визначали картину світової та української економіки впродовж тижня.

Сьогодні у випуску:

подія – пожежі в Бразилії

commodity – свинина

візит – прем’єр-міністр Ізраїлю з дружиною

компанії – Walt Disney і General Electric 

дискусія – Росія та G-7

конфлікт – США vs Данія

анонс – 100 днів президента Зеленського


Подія тижня: масштабні пожежі в Бразилії

Лісові пожежі, котрі поширюються у Бразилії, сягнули 19 серпня такої сили, що задимлення від них стало помітно з космосу. Цьогоріч тропічні ліси Амазонки потерпають від вогню найінтенсивніше з 2013 року. Місцеве керівництво визнає власну безсилість у протистоянні з вогнем.

За даними бразильського Національного інституту космічних досліджень (INPE), кількість лісових пожеж у Бразилії за перші вісім місяців цього року склала 72 800, що на 84% більше, ніж за відповідний період минулого року. За весь 2018 рік їх було зафіксовано лише 39 800.

Епіцентри пожеж

Аналітичні підсумки тижня:
Джерело: BBC

Посушливий сезон триває у Бразилії з липня по жовтень. Фермери використовують цей час для випалювання лісу з метою звільнення площ для сільськогосподарських культур або для випасу тварин. Місцеві активісти зазначають, що таку поведінку заохочувала риторика бразильського президента Жаїра Болсонару, який є критиком гіпотези глобального потепління і закликав активніше розширювати сільськогосподарські угіддя за рахунок диких лісів. У свою чергу, Болсонару висловив підозру, що пожежі поширюють неурядові організації, щоб нашкодити іміджу його уряду.

Країні не вистачає власних ресурсів для боротьби з полум’ям, але від підтримки інших країн уряд Бразилії відмовляється. Через це Норвегія і Німеччина 19 серпня припинили участь у проекті «Фонд Амазонії» – благодійній організації, яка бореться за захист амазонських лісів, та призупинили фінансування.

Також президента Бразилії не запросили обговорювати ці пожежі на саміті G7.

Ліси басейну Амазонки, які зараз вигорають, виробляли 20% кисню на планеті. Вже знищено понад 1,9 млн гектарів лісу. Пожежі зафіксовані, крім Бразилії, у Болівії та Перу.

Масштабні пожежі фіксувалися цього року і в Сибіру. За офіційними даними, з початку 2019 року в РФ уже вигоріло 9,3 млн га, тоді як за весь 2018 рік – 8,7 млн га.

Дим і продукти згоряння від масштабних пожеж можуть сприяти посиленню глобального потепління. За даними Всесвітньої метеорологічної організації, сажа і попіл, осідаючи на лід, затемнюють його і зменшують альбедо – здатність відбивати сонячні промені: на поверхні затримується більше тепла, що прискорює танення льодовиків і вічної мерзлоти. При цьому виділяються додаткові обсяги парникових газів.


Сommodity тижня: через АЧС виробництво промислової свинини зменшиться на 7%

Україна відправить на забій близько 100 000 свиней після того, як було зафіксовано спалах африканської чуми свиней (АЧС) на території одного з найбільших у країні свинокомплексів – сільськогосподарської фірми «Галичина-Захід» у Львівській області.

За даними Reuters, відповідні плани про забій свиней озвучили у Державній службі України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів. Спалах зачепив 1,6% поголів'я свиней в Україні – він може стати найважчим в історії країни. До цього найбільші збитки приніс випадок, що стався у 2015 році, коли було забито близько 60 000 свиней у Київській області.

В Асоціації «Свинарі України» прогнозують, що через АЧС виробництво промислової свинини зменшиться у 2020 році на 7%. «Враховуючи сільськогосподарські підприємства, які, ставши жертвою АЧС, цьогоріч припинили чи призупинили свою діяльність, орієнтовні втрати пропозиції живця цьогоріч складуть близько 9000 тонн свинини живою масою, чи 1,8% від минулорічних обсягів», – зазначає президент Асоціації «Свинарі України» Оксана Юрченко.

На її думку, вірогідність того, що ці оператори повернуться у галузь вже наступного року, невисока, тож, можливо, обсяги промислового виробництва у 2020-му втратять майже 35 000 тонн, чи близько 7% від минулорічного показника.

Як уточнив перший заступник голови Держпродспоживслужби Андрій Жук, за останні три роки Україна має таку ситуацію щодо АЧС: 2016 – 91 випадок, 2017 – 163, 2018 – 145, 2019 – 43 випадки.

Жук зазначив, що низка країн світу має набагато складнішу епізоотичну ситуацію щодо АЧС: за 2017–2019 роки в Україні було зафіксовано 351 спалах АЧС, тоді як у Польщі – майже 5000, Литві – майже 3200, Румунії – майже 2700, Латвії – майже 1900, Росії – понад 14 000, Естонії – 929.


Візит тижня: приїзд прем’єра Ізраїлю та його дружини

Київ відвідали прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху та його дружина Сара. Беньямін Нетаньяху назвав цей візит «історичним».

Насправді історичність візиту, вірогідно, полягає в тому, що вперше в історії прем'єр Ізраїлю проводив переговори в іншій країні, де президент і прем’єр також євреї. Напевно, через це обійшлося без згадувань про гетьмана Хмельницького та ОУН.

Під час візиту сторони підписали угоду про вивчення івриту та української мови в навчальних закладах країн, а також програму співпраці в галузі освіти, культури, молоді та спорту, обговорили важливі політичні та економічні питання. Візит не обійшовся без скандалів, курйозів та проколів/диверсій. 

«Важко повірити, що він (Зеленський) не усвідомлював, що Ізраїль залишається нейтральним, відмовившись публічно засудити вторгнення Росії на півострів (Крим) у 2014 році», – написала Times of Israel про подяки, які висловив Нетаньяху український президент за підтримку територіальної цілісності України.

У питанні визнання Голодомору, яке порушив Зеленський, також жодного прогресу давно не планується. «Для Ізраїлю це питання є надзвичайно делікатним не лише тому, що визнання Голодомору геноцидом засмутило би Росію, а й тому, що це може трактуватися як зменшення важливості Голокосту», – окреслили ситуацію у цьому виданні.

Крім того, ізраїльська преса писала, що Кремль намагався не допустити Нетаньяху до участі в церемонії покладання вінків жертвам Голодомору, але він погодився лише не виступати на цій церемонії.

Беньяміна Нетаньяху вважають другом президента Росії Владіміра Путіна. Величезний банер з Нетаньяху та Путіним був розміщений на будівлі центрального офісу політичної сили в Тель-Авіві, яку очолює Нетаньяху, лише 28 липня.

Нагадаємо, що на початку серпня Володимир Зеленський зустрічався з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом, якого також відносять до прихильників зовнішньої політики РФ. 

Принципове питання – визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю – залишилось непорушним. Ізраїль взяв Єрусалим «на списа» під час Шестиденної війни у 1967 році: майже так само, як Путін здобув Крим.

Питання про колишніх українських чиновників, які переховуються в Ізраїлі від українського правосуддя, також публічно не обговорювалося.

Разом з тим Зеленський пообіцяв ізраїльському прем'єру сприяти ратифікації договору про виплату пенсій ізраїльтянам – вихідцям з України.

Зрештою, Нетаньяху відправився в Україну за місяць до дострокових парламентських виборів в Ізраїлі: вшанувати пам'ять жертв Бабиного Яру і трошки рівновіддалитися від Путіна – все це для того, щоб отримати голоси не лише репатріантів-симпатиків російського автократа, але й тієї частини алії, яка виступає проти дій Кремля. Йдеться про боротьбу за голоси 1,5–2 млн осіб.

Але всьому цьому передував скандал в аеропорту, який яскраво підсвітив весь візит. Дружина Натаньяху викинула ритуальний хлібний дар у країні, де шанують пам'ять 3 млн українців, померлих від голоду під час Голодомору.

Можливо, це помилка протоколу. У євреїв є численні харчові заборони – на дріжджове тісто, на хліб, виготовлений неєвреєм, на трапезу в будинку неєврея. Тому очікувалося, що українська та ізраїльська служба протоколу усвідомлюватимуть це і узгодять програму прийому. Але може бути, що ця історія була спланована, щоб спровокувати антисемітські прояви і затьмарити тим і без того непрості відносини між двома державами.

Дружина Беньяміна Нетаньяху, у минулому працівник ізраїльської розвідки, відома одіозною репутацією: її звинувачували у витратах, які перевищували офіційні сімейні надходження, а у червні 2019 року визнали винною в розтраті бюджетних коштів та наказали виплатити штраф на користь держави у розмірі $15 000.

Питання товарообміну, які обговорювалися під час візиту в контексті зони вільної торгівлі, ймовірно, будуть вирішені з більшим зиском для Ізраїлю, і наявний профіцит для українського балансу скоро перетвориться на дефіцит.

За підсумками минулого року Ізраїль виявився на 23-му місці списку країн – імпортерів української продукції з обсягом $580 млн і на 37-му – серед держав, де Україна закуповує товари (оборот – трохи понад $200 млн).

2016

2017

2018

Ізраїль

ВВП, поточні ціни, $ млрд

319,378

353,268

369,843

ВВП за паритетом купівельної спроможності, поточні ціни, $ млрд

302,887

319,315

337,231

ВВП на душу населення, поточні ціни, $

37,382.957

40,560.256

41644

Україна

ВВП, поточні ціни, $ млрд

93,313

112,125

124,603

ВВП за паритетом купівельної спроможності, поточні ціни, $ млрд

353,741

369,566

390,336

ВВП на душу населення, поточні ціни, $

2,200.002

2,655.939

2963

Джерело: https://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2019/01/weodata/index.aspx


Компанії тижня: Walt Disney, General Electric

Колишній економіст з Disney, найбільшої у світі компанії в галузі розваг та медіа, розповіла чиновниками SEC про численні махінації: мультимедійний гігант роками істотно завищував інформацію про доходи. Проблеми також відчуває General Electric: концерн звинуватили в підтасовуванні даних і приховуванні важливої ​​фінансової інформації.

Як повідомляє портал MarketWatch, джерелом інформації стала Сандра Куба, яка пропрацювала в компанії 18 років: у минулому вона була старшим фінансовим аналітиком в операційному відділі Disney. За її свідченнями, у Walt Disney вдавалися до запису фіктивного доходу від безкоштовних благодійних матчів з гольфу або рекламних акцій гостей та до завищення надходжень від подарункових карт.

Усього за один фінансовий 2008–2009 рік дохід Disney міг бути завищений на цілих $6 млрд. Бізнес-сегмент «Парки та курорти» відзвітував тоді про сукупну виручку за 2009 рік у розмірі $10,6 млрд. За словами Куби, вона вперше повідомила про ці проблеми керівництву ще у 2013 році, але на її повідомлення ніхто не відреагував.

Після публікації статті в Market Watch акції Disney дещо впали – на 0,36%. Однак ситуація може мати продовження, якщо це питання візьме на контроль Комісія з цінних паперів та бірж США (The United States Securities and Exchange Commission, SEC).

Паралельно, як повідомляє New York Post, у компанії означились проблеми з боку споживачів. Протестувальники у Гонконзі закликають бойкотувати пригодницьку драму «Мулан», яку Disney збирається випустити у березні 2020 року: актриса Лю Іфей, що зіграла головну роль, виступила проти протестів. «Я підтримую поліцію (правозахисники звинувачують поліцію у надмірному застосуванні сили до протестувальників. – Mind) Гонконгу, можете мене побити», – написала вона.

Walt Disney скоротила чистий прибуток за підсумками ІІІ фінансового кварталу на 51%. Її чистий прибуток за підсумками кварталу, що завершився 29 червня, склав $1,437 млрд проти $2,916 млрд за аналогічний період минулого фінроку.

Про General Electric повідомляє The Wall Street Journal: фінансовий стан концерну набагато гірший, ніж розкрито в звітності: корпорації слід збільшити страхові резерви на $18,5 млрд.

Після публікації звинувачення акції GE втратили 11%. General Electric не погодилася з обвинуваченнями.

Група авторів звіту має намір поділиться своїми висновками з Комісією з цінних паперів та бірж США (SEC) у надії отримати грошову винагороду в рамках програми із захисту інформаторів.

Чистий збиток General Electric у ІІ кварталі склав $61 млн проти чистого прибутку в розмірі $615 млн за аналогічний період роком раніше.


Дискусія тижня: Росія та G-7

Під час саміту G-7 багато питань стосуватимуся Росії. Напередодні обговорювалася можливість повернення Росії до G-8.

Президент США Дональд Трамп в середу, 21 серпня, підтвердив, що вважає корисним повернення Росії у формат G8. Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон заявив, що умови для повернення Росії в G8 все ще не можуть вважатися виконаними. Канцлер ФРН Ангела Меркель нагадала, що Росію виключили з G8 через ситуацію в Україні.

Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Росії потрібно буде дати можливість повернутися до G8 після розв’язання української кризи. Але перед цим саме він у телефонній розмові з Трампом обговорив можливість запрошення Росії для участі в наступній зустрічі G7 у 2020 році: кілька днів тому Макрон провів переговори з Путіним.

Швидше за все, йдеться про те, що Макрон запрошуватиме Путіна на наступний саміт у форматі G-7 + 1:  цього року за такою схемою в саміті бере участь прем'єр Іспанії.

А ось Японія, за неофіційними даними, готова обговорювати повернення Росії до G8. І голова ради міністрів Італії Джузеппе Конте, що нині подав у відставку, ще в червні заявляв, що повернення Росії у G8 допомогло б уникнути багатьох кризових ситуацій.

Паралельно з глобальним обговоренням цього питання президент України докладав активних зусиль, аби донести до всіх причетних осіб, що Росія не виконала умов для повернення: відновлення G-8 вказуватиме на слабкість G7.

З 2014 року G8 повернулася до проведення зустрічей у форматі G7 – без Росії. Це стало реакцією учасників на приєднання Криму до РФ. Росії, втім, вистачає майданчиків для реалізації своєї комунікаційної політики – держава бере участь у G20, ШОС, БРІКС, ООН, RIC.

Поки ж 13 000 поліцейських готуються захищати спілкування G7 у курортному місті Біарріці з 24 по 26 серпня: у місто стягуються антиглобалісти, щоб висловити свій протест.

Головною темою господар саміту Еммануель Макрон обрав боротьбу з нерівністю. Але в порядку денному також – торгові війни, уповільнення економічного зростання, Кашмір, Гонконг і Brexit.

Саміт лідерів «Великої сімки», який відбудеться в ці вихідні у Франції, може закінчитися без спільного комюніке через розбіжності між країнами-членами з питань торгівлі та клімату.


Конфлікт тижня: США vs Данія

Дональд Трамп хоче купити Гренландію за $600 млн.

Данці, діючи як вірний союзник США, відмовилися погоджувати прокладання «Північного потоку – 2» у своїй акваторії. Оператор «Північного потоку – 2» загрожує їм судом за затягування видачі дозволу без об'єктивних причин. І на тлі цього драматичного протистояння Дональд Трамп через пресу пропонує Данії продати острів Гренладія з 56 000 його жителями. Уряд Данії назвав цю ідею абсурдною. Міністр закордонних справ Данії Єнн Лоун Баггер заявила, що острів не продається.

Дональд Трамп вже скасував свій візит до Данії, який був запланований на 2-3 вересня, та розпочав тиск на данців. У середу президент США дорікнув Данії тим, що вона виділяє на оборону лише 1,35% від ВВП, тоді як члени НАТО поставили за мету досягти показника у 2% від ВВП.

Однією з причин такої поведінки Трампа може бути повна відсутність перемог в його послужному списку за рік до виборів – у відносинах з КНДР, Іраном, КНР та прискорення росту внутрішніх роздрібних цін – все це роз'їдає підтримку його виборців.

Поки ж напруга в стосунках скандинавських країн із США зростає. Як повідомляє Associated Press, лідер Ісландії оголосила, що пропустить візит віце-президента США Майка Пенса в свою країну, оскільки повинна відвідати конференцію профспілок у Швеції.

У 2009 році Гренландія отримала самоврядування (вона не входить до складу ЄС), але Данія досі контролює міжнародну політику острова і питання його оборони. Конституція Данії визнає право острова на незалежність. Якщо Гренландія стане суверенною державою, вона втратить щорічні субсидії від Данії – близько 483 млн євро. Це 60% її бюджету.

Трамп заявляє, що купівля Гренландії цікава «стратегічно». Свого часу екс-президент США Гаррі Трумен також збирався купити острів і запропонував владі Данії $100 млн, але отримав від них відмову: сторони домовилися про спорудження на острові великої американської авіабази Туле. У публікації журналу Time за 1947 рік Гренландію назвали «найбільшим у світі острівним стаціонарним авіаносцем».

Нагадаємо, майже половину своєї території США придбали за гроші, почавши з купівлі в 1803 році у Франції Луїзіани, територію якої нині займають 13 штатів.

Тим часом морський лід відступає під натиском глобального потепління. І це підвищує значення Гренландії. Арктика швидко нарощує потенціал як морський шлях для торгових суден і військових кораблів, а також підвищує можливості з видобутку корисних копалин.

Аналітичні підсумки тижня: пожежі в Бразилії, АЧС в Україні, ізраїльський прем'єр у Києві, махінації у Disney і GE та російське питання у G-7

Джерело: Aftershock

При використанні еталонного маршруту Роттердам – Йокогама відстань по південним маршрутом через Суецький канал складає 11 205 морських миль. При використанні Північного морського шляху відстань скорочується на 3860 морських миль, тобто на 34%.


Анонс – 100 днів президента Зеленського

Володимир Зеленський наступного тижня перетне межу ста днів своєї роботи на посаді голови держави

26 серпня президентська каденція Зеленського перевищить стоденний термін. До цього часу йому треба гідно пройти випробування Днем Незалежності: 24 серпня заплановано альтернативний офіційним заходам Марш Захистників України, який стане відповіддю на рішення Зеленського заборонити військовий парад у цей день.

А вже 29 серпня планується, що Україна дізнається імя нового прем’єр-міністра. Ймовірно, цього ж дня стане відомо, чи залишатиметься Арсен Аваков на посаді голови МВС.

І без довгої розкачки, наприкінці серпня – початку вересня, планується підписання низки документів на зустрічі президента України Володимира Зеленського і президента США Дональда Трампа у Варшаві.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті