Захворіло у світі
6,382,952
Померло у світі
380,318
Вилікувалось у світі
2,731,342
Захворіло в Україні
24,823
Померло в Україні
735
Вилікувалось в Україні
10,440
Ультиматум «Київстар»: які умови висунув оператор для виконання указу Зеленського

Ультиматум «Київстар»: які умови висунув оператор для виконання указу Зеленського

Чому терміни запуску 4G на магістралях і у віддалених регіонах можуть знову перенести

Цей матеріал також доступний російською
Ультиматум «Київстар»: які умови висунув оператор для виконання указу Зеленського
Фото: pixabay.com

29 жовтня чотири мобільні оператори – «Київстар», «Vodafone Україна», lifecell та «Інтертелеком» – і Кабмін підписали дуже важливий документ для просування 4G. Він називається «Спільний план заходів щодо виконання пунктів 4 і 5 заходів щодо поліпшення доступу до мобільного інтернету, затверджених Указом Президента України від 8 липня 2019 року № 497/2019». За планом, «велика трійка» вже в березні 2020 року має почати запускати 4G у віддалених населених пунктах і на магістралях. Однак цей оптимістичний старт може зміститися на невизначений час через три «невеликі» умови найбільшого гравця. Чого хоче «Київстар»? Якого компромісу досягли оператори? Яка подальша доля абонентів «Інтертелекому»? На ці та інші питання шукав відповіді Mind.

Що підписали оператори? «Маємо значний крок вперед у поліпшенні покриття інтернетом нашої країни! Сьогодні нарешті погодили Спільний план рефармінгу спектру з 4 операторами. Дуже дякую командам операторів за виважену позицію!» – так дипломатично оцінив підписання глава НКРЗІ Олександр Животовський.

Простіше кажучи, після дуже тривалих обговорень оператори зобов'язалися здати регулятору орендований у держави спектр у діапазоні 824–960 МГц. НКРЗІ його перерозподілить і видасть чотирьом операторам ліцензії з правом запускати в цьому спектрі 3/4/5G (поки «Велика трійка» має право надавати на цих частотах лише 2G-зв'язок, а «Інтертелеком» – CDMA). «Київстар» дістанеться 10,7 МГц, «Vodafone Україна» – 7,9 МГц, lifecell – 5,7 МГц, «Інтертелекому» – 10 МГц.

«Оператори домовилися перерозподілити між собою частоти 900-го діапазону таким чином, щоб на них можна було швидко розгорнути 4G. Це новина величезної важливості. Вона означає, що мобільний інтернет 4G буде доступний не тільки у великих містах і великих населених пунктах. Ефект від масового впровадження телекомунікаційних технологій важко переоцінити. Зараз проникнення інтернету в Україні становить 65%. Будівництво 4G на 900 частотах збільшить його до 90%. Це може принести країні додатково – як прямий і опосередкований ефект – 180 млрд грн на рік. А враховуючи, що ефект посилюється з часом, через п’ять років це ще плюс 100 млрд грн на рік», – пояснює директор з корпоративного управління і контролю «Vodafone Україна» Ольга Дейнега.

«Спільний план ми вважаємо компромісом між операторами і урядом. І ми сподіваємося, що всі сторони будуть його реалізовувати. У документі передбачені чіткі терміни і кроки операторів і держорганів, виконання яких призведе до отримання ліцензій LTE900 операторами з відповідними зобов'язаннями щодо покриття. За планом, отримання ліцензій LTE900 відбудеться в І кварталі 2020 року», – відзначили в lifecell.

У документі 18 пунктів. Більшість з них – бюрократичні процедури узгоджень з АМКУ, Держспецзв'язку, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Міноборони, Генштабом і т. д. Один з найцікавіших пунктів – №8. За ним «Київстар», lifecell та «Інтертелеком» зобов'язуються написати заяву регулятору про те, що здадуть частини частот ще в грудні цього року.

Ультиматум «Киевстар»: какие условия выдвинул оператор для выполнения указа Зеленского

Таки так, та ні. Підписавши «Спільний план», «Київстар» офіційно заявив, що розглядає можливість передати державі 1,8 МГц частот у діапазоні 900 МГц, якщо буде виконано низку умов.

«Оскільки тільки в Україні в діапазоні 900 МГц співіснують несумісні технології CDMA і GSM, виникають суттєві радіоперешкоди переданню сигналу. Згідно з планами телеком-регулятора, компанія повинна передати для розподілу між іншими операторами «чисті» частоти, натомість працювати в «забрудненому» радіоперешкодами спектрі. Недостатня кількість спектрального ресурсу може призвести до істотного зниження якості», – вважає синій оператор.

І заявляє: «Київстар» – єдина компанія, яка вже вдруге стає донором частотного ресурсу для всього ринку. «Київстар» готовий піти на добровільне повернення частини спектра, якщо з боку НКРЗІ буде виконано низку умов щодо забезпечення якості зв'язку для мільйонів абонентів. У тому числі:

  • розробка та затвердження змін до нормативно-правові акти, де буде зафіксовано порядок виявлення радіоперешкод для різних технологій і механізми їхнього усунення за рахунок оператора, який створює такі перешкоди;
  • вивільнення діапазону 878,52 МГц (CDMA band 5) від технології CDMA протягом одного року і подальше повне припинення використання цієї радіотехнології, для гармонізації з європейськими нормами телеком-ринку;
  • визначення на законодавчому рівні поняття «коефіцієнт придатності радіочастотного ресурсу», що дозволить оцінювати реальну ємність ресурсу для обліку навантажень на мережу.

Олександр Животовський поки не відповів Mind, чи має намір регулятор виконувати «побажання» найбільшого гравця і наскільки їх реалізація може затягнути весь процес. Навряд чи НКРЗІ за місяць (до грудня) зможе виконати всі вимоги. Українська бюрократична машина погоджень з усіма зацікавленими відомствами просто не працює на такій небаченій швидкості. Мабуть, не випадково в «Спільному плані» з'явилася примітка: терміни реалізації заходів можуть бути скориговані залежно від надання операторами документів і т. д.

«Vodafone Україна» і lifecell поки дуже дипломатично коментують умови «Київстар». «Сьогодні телеком-ринок ухвалив рішення, яке впливає на економічний розвиток країни. Сподіваємося, що ніхто не стримуватиме і не гальмуватиме таку правильну і потрібну людям і країні ініціативу», – заявила Ольга Дейнега. «Сподіваємося, що всі сторони будуть дотримуватися досягнутих домовленостей», – відзначили в lifecell.

Позиція четвертого гравця. «Інтертелеком» – «обвинувачений» «Київстар» CDMA-оператор – уже давно повідомляє, що готовий запускати LTE. Раніше глава наглядової ради «Інтертелекому» Борис Акулов заявив Mind, що технічні проблеми, озвучені президентом «Київстар» Олександром Комаровим, перебільшені: «План рефармінгу, запропонований НКРЗІ, спрямований на практично повне усунення проблеми співіснування CDMA/LTE 850 і ЕGSM/GSM/LTE900».

Акулов вважає, що скарги синього оператора – лише ширма для затягування процесу. «Причини можуть називатися різні, але серед них є наступна: у оператора немає бізнес-інтересу реалізовувати рефармінг, оскільки він уже за дуже дорого проліцензований у LTE, і йому потрібно повертати свої інвестиції».

З 2015 року «Київстар» інвестував у 3G і 4G понад 25 млрд грн. За оцінкою Олександра Комарова, покриття сіл і магістралей швидкісним інтернетом у діапазоні 900 МГц може обійтися кожному оператору в 4–5 млрд грн.

Оновлення. Після публікації статті Олександр Животовський уточнив: НКРЗІ взяла в опрацювання пропозиції як «Київстар», так і інших операторів, і на їх основі готується проект розпорядження уряду про затвердження плану заходів щодо створення умов для розвитку мобільного ШПД. У відповідному розпорядженні будуть визначені відповідальні виконавці враховуючи те, що ряд пропозицій стосуються компетенції інших державних органів, зокрема Уряду, Верховної Ради України. Щодо пропозицій, які стосуються компетенції НКРЗІ і спрямовані на розвиток ринку, робота вже триває.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті