Справи Земні: 5 наукових відкриттів листопада

Справи Земні: 5 наукових відкриттів листопада

Робот-рослина, лазер-шпигун, шовки для насіння – та інші новини науки

Цей матеріал також доступний російською
Справи Земні: 5 наукових відкриттів листопада
Фото: pixabay.com

Іноді в гонитві за новими марсіанськими колоніями і чорними дірами ми, земляни, зовсім забуваємо про планету, на якій живемо. Поки що єдину, на якій ми взагалі можемо жити. Незважаючи на всі наші старання і польоти в космос (які, як виявилося, не такі вже й безпечні), прокидаємося ми щоранку все ще тут. Mind вибрав п'ять наукових відкриттів місяці, які показують, що деякі вчені ще пам'ятають, що насправді потрібно покращувати прямо зараз: життя на Землі.

Лейкоцити недопливли

Справи Земні: 5 наукових відкриттів листопада
Фото: The Franklin Institute

Не можна просто взяти і полетіти в космос без наслідків. Минулого місяця NASA вивчила дані УЗД судин декількох космонавтів, і лікарі були шоковані. Рух крові у верхніх частинах тіла «підкорювачів космосу» просто зупинився або навіть повернувся у зворотний бік. «Це було несподіваним відкриттям, – сказав Майкл Стенгер, старший автор і менеджер космічного центру NASA «Джонсон». – Ми не очікували побачити застою і зворотної течії. Це дуже ненормально. На Землі при подібних симптомах лікарі відразу запідозрили б масивне блокування судин або пухлину». На тлі цих відкриттів виявляється, що заселення Марса або подорожі на Місяць – не така вже безпечна розвага. Через те, що кров вирішить попливти у зворотний бік, можна нікуди й не долетіти.


Лазер-шпигун

Справи Земні: 5 наукових відкриттів листопада
Фото: pixabay.com

Але і на Землі нітрохи не безпечніше. Адже всюди – шпигуни! Особливо якщо ви вже користуєтеся кіберпомічниками Siri або Alexa. Дослідники з Японії та Мічиганського університету (США) виявили, що зламати цих помічників зовсім нескладно. Зловмисник може кодувати команду в промінь світла, а не говорити в мікрофон умовної Siri. І вона зробить eсе, що потрібно цьому променю. Під час випробувань дослідники виявили, що можуть зламати помічника з відстані до 110 метрів. Устаткування для такого злому коштує лише $400–600. Не так вже й багато, якщо порівнювати з тим, що можна отримати натомість. Наприклад, доступ до банківського рахунку власника або до сигналізації квартири.


Не розкидайте волосся

Справи Земні: 5 наукових відкриттів листопада
Фото: sciencemag.org

Якщо злочинець, грабуючи чиєсь житло, зронив на підлогу хоча б волосок – вважайте, що він уже у в’язниці. Дослідники розробили метод, який, за їхніми словами, дозволяє ідентифікувати людину лише за 1 см волосся. Цей метод увосьмеро чутливіший за аналогічні методи аналізу білкових структур. Для отримання достовірних даних від волосся криміналістам раніше було потрібно ДНК зі шкіри, все ще прикріпленої до волосяних фолікулів. Крім того, волосся потрібно було подрібнити і нагріти. Через нагрівання багато білкових структур руйнувалося, і знайти за ними людину було не завжди можливо.

Нова технологія аналізує білки, такі як кератин, у самому волосі. Крім того, вченим вдалося уникнути необхідності подрібнювати волосся. Вони також визначили дюжину нових частин білкових структур, що мають назву генетично модифіковані пептиди (ГМП), які відрізняються у різних людей. «Чим більше у вас ГМП, тим більше людей ви зможете відрізнити один від одного», – говорить фахівець з охорони здоров'я НІСТ і автор дослідження Чжен Чжан.

Коли нова технологія прийде в Україну, залишається тільки здогадуватися. Крім того, поки невідомо, як бути з лисими злодіями. Але напевно і на це питання вчені знайдуть відповідь.


Робот-рослина до ваших послуг

Справи Земні: 5 наукових відкриттів листопада
Фото: news.mit.edu

Поки роботи Boston Dynamics стрибають вище даху і лякають усіх своїм суворим виглядом, Массачусетський інститут технологій (MIT) створює щось корисне. Інженери MIT розробили робота-рослину, який вміє відрощувати собі щупальця і ​​діставатися до найнезручніших місць. 

Винахід майже незамінний для складських приміщень. Тепер дістати «о-о-о-н т-у-у-» скриньку буде набагато простіше. Робот сам відростить собі «гілку» в потрібний бік, скрутить її в будь-який вузол, закріпить її і зробить те, на що не здатна рука людини. До речі, витягнути вашу заначку він, можливо, теж зуміє. Раптом що…


Шовки для насіння

Справи Земні: 5 наукових відкриттів листопада
Фото: news.mit.edu

До речі, про рослини. У тому ж MIT, мабуть, так серйозно надихнулися живою природою, що вирішили одягнути насіння для посіву в справжній шовк. Дослідники використовували шовк, отриманий зі звичайних коконів шовкопряда, змішаних з бактеріями і поживними речовинами, для створення покриття насіння, яке може допомогти їм прорости і вирости навіть у солоному ґрунті. Крім того, новий винахід теоретично може позбавити селян від необхідності використовувати азотні добрива. Поки що тести проводяться на горосі та бобах. Але вчені вважають, що й іншим культурам живильний шовк може допомогти прорости. А оскільки чорнозем доступний далеко не у всіх країнах (привіт, Єгипте!), то для сільського господарства величезної частини світу цей винахід може виявитися дуже корисним.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті