Захворіло у світі
6,089,705
Померло у світі
369,651
Вилікувалось у світі
2,583,061
Захворіло в Україні
23,627
Померло в Україні
708
Вилікувалось в Україні
9,538
Генерація ідей або пошуки філософського каменю

Генерація ідей або пошуки філософського каменю

І чим тут зарадить книга «Алхімія. Як народжуються шалені ідеї»

Цей матеріал також доступний російською
Генерація ідей або пошуки філософського каменю

Люди завжди шукали філософський камінь, який міг би перетворити метали на золото, зцілити від недуги та подарувати еліксир молодості. Не знайшовши, кинулися в іншу крайність: технократичність, раціо, логіку та правила. Але виявилось, що  істина взагалі-то десь посередині.

Бекґраунд.  Ця дещо контраверсійна книга «Алхімія. Як народжуються шалені ідеї» у авторському виконанні віцепрезидента рекламної агенції Ogilvy Рорі Сазерленда (одного з найвпливовіших рекламістів у світі) створювалась як провокація, але випадково трансформувалась у філософський трактат.

«У цій книжці я хочу нагадати вам, що в нашому житті має бути трохи магії – ніколи не пізно відкрити в собі алхіміка», – каже автор й при цьому віртуозно змішує інгредієнти несподіваних фактів та видає на-гора еліксир нових знань про знання.

А щоб скористатися цим еліксиром, треба просто зробити перший і важливий крок: вийти за рамки стандартного мислення й не повертатись назад, бо нічого цікавого там немає.

Сам Насіб Талеб, автор таких бестселерів, як «Чорний лебідь» та «Антикрихкість», сказав про цю книгу таке: «Це проривна книжка. Її можна застосовувати в усіх сферах життя. Крім того, текст з біса смішний».

«Алхімія» розрахована не лише на маркетологів, рекламістів, піарників, креативників та власників бізнесів, а й на будь-кого, хто хоче спробувати створити еліксир креативу. І для цього не обов'язково одягати ковпак алхіміка, змішувати щось у колбах, а можна взяти в руки цю непересічну книгу, розгорнути і – просто почати читати.

Оригінальна назва: «Alchemy. The Dark and Science of Creating Magic in Brands, Business, and Life»

Видавництво: «Наш формат»

Наклад: 3000 примірників

Сюжет. «Людський розум не керується логікою, так само як кінь не харчується бензином, – робить своє «алхімічне» відкриття Рорі Сазерленд і додає: – Цю книжку неможливо зрозуміти, не усвідомивши двоїстості людського мозку: він перебуває десь поміж логікою GPS і більшою мудрістю водія, між логікою і психо-логікою».
Книга «Алхімія» – власне не про саму алхімію як таку, а про вміння й необхідність мислити нестандартно. Передбачуваність – це слабкість, стверджує автор, наголошуючи, що айфон винайдено не внаслідок роботи фокус-груп: це була маніакальна ідея одного фріка.

Рорі Сазерленд, представник рекламної індустрії, яка, власне, й тримається на нестандартності та креативі, закликає втілювати щось контрінтуїтивне, адже робити завжди і все так, як усі, значить позбавити себе шансу на щасливу випадковість. Світ парадоксальний: нелогічне часто дуже ефективне. Бо, перетворивши логіку на фетиш, люди перестали бачити її слабкі місця, одне з яких – передбачуваність. При цьому логіка має бути інструментом, а не обмежувачем, і варто скрізь використовувати психологіку та психофізику.

«Компанії, які не пропускають нагоди створити магію, як, наприклад, Apple або Disney, зазвичай входять до числа найважливіших і найприбутковіших брендів світу», – твердить автор.

Щоб побачити різні відтінки світу – не зайве засвоїти сім уроків алхімії: якщо дати людям достатньо матеріалів для роздумів, вони намагатимуться сприймати ситуацію оптимістично; що працює в малих масштабах, працює й у великих; знайдіть різні назви для одного явища; дайте людям змогу спокійно обирати; будьте непередбачуваними; не бійтеся бути банальним; ставайте на захист дрібниць.

Шлях нестандартних рішень та креативу не такий уже й простий, на ньому багато викликів. І переважно усі вони – у нашій голові. Як, наприклад, ось цей: «Мозок бачить світ таким, яким нам вигідно його бачити з погляду еволюції, а не таким, яким він є насправді».

«Наприкінці Середньовіччя наука повернула не туди, і зробила хибний висновок, що з алхімії жодної користі», – підсумовує автор, наголошуючи, що люди перестали вірити в магію, тоді як вона існує: у психології, біології й науці про сприйняття. А ще у ефекті плацебо. «Її можна навіть створити», – переконує  він і закликає не відкидати алхімічні рішення тільки через те, що вони не узгоджуються з нашими обмеженими уявленнями про те, як працює світ.

Якщо присвячуватимемо час алхімії – що тоді побачимо? «Думаю, багато міді. Але – несподівано – і золота», – відповідає письменник. І тут хочеться хоч би на якийсь час стати його однодумцем.

Вам сподобається, якщо: ви любите читати книги, в яких багато реальних цікавих прикладів з історії маркетингу, реклами, бізнесу та політики.

Книгу також цікаво структуровано: заголовки та підзаголовки афористичні та схожі на цікаві філософські сентенції, над якими хочеться поміркувати. Загалом книга, незважаючи на всю свою, здавалося б, «завеликість», читається швидко, легко й лишає після себе приємний «післясмак».

Вам не сподобається, якщо: ви не готові сприймати інтелектуальну суміш біології, психології, поведінкової економіки, маркетингу, а любите все це «споживати» окремо. Книга об’ємна за розміром, тож авторові не вдалося уникнути й повторюваності тез.

Є трохи питань і до перекладу: чомусь частка «не» вряди-годи пишеться разом із дієсловами та прислівниками, відволікаючи від роздумів про «алхімічну дійсність».

Головна причина прочитати: «Credo quia absurdum est» («Вірю, бо це абсурдно») – ці слова приписують святому Августину. Але нині силу нестандартності може усвідомити кожен, і для цього не обов'язково бути святим.

В епоху суцільних big data варто не довіряти сліпо величезним масивам даних, адже вони все одно про минуле, а невелика зміна контексту може вплинути на сприйняття і загалом на ситуацію.

Тож відкрити своє серце для магії, вийти за рамки передбачуваності та логіки – дати собі шанс подивитися на світ інакше, аніж так, як дивляться на нього самці карликових мармозеток, сприймаючи світ лише в двох кольорах: білому та чорному.

«Автоматичні двері не замінять швейцара», – наголошує кілька разів у своїй книзі автор. І, прочитавши її, ти погоджуєшся з ним: «Так, не замінять».

У тому ж дусі:

«Як зростають бренди: чого не знають маркетологи», Байрон Шарп

Автор книги Байрон Шарп, директор Інституту маркетингу імені Еренберґа – Басса Університету Південної Австралії, дослідженнями якого користуються провідні компанії світу, виокремив і знайшов ниточку спільного у клубку маркетингового розмаїття. Це нелегко, адже маркетинг – часто неконтрольована і важко прогнозована річ. Проте йому це вдалося.

Тепер шаблони споживацької поведінки можна брати і використовувати в ефективних маркетингових стратегіях, які мають спрацювати в різних куточках земної кулі та в різних видах бізнесу. На допомогу прийдуть аналітика та творчість.


«Заразливий. Психологія вірусного маркетингу», Йона Берґер

Згідно з версією Американської асоціації маркетологів, професор Вортонської школи бізнесу при Пенсільванському університеті Йона Берґер входить до п'ятірки найвідоміших дослідників маркетингу в США. Він брав участь у рекламних кампаніях Google, General Motors, Facebook, Unilever, Este Lauder, Microsoft, Purina, LinkedIn та інших, консультував керівників найвпливовіших компаній з рейтингу Fortune 500.

Автор досліджує феномен вірусного розповсюдження інформації та виводить своєрідну формулу, яка може зробити популярними будь-який товар чи ідею, аналізує психологічні інструменти сприйняття. Власне, й сама книга, досліджуючи феномен популярності, стала при цьому неабияк популярною: у 2013 році посіла друге місце в рейтингу бізнес-книг amazon.com та стала бестселером за версією New York Times і Wall Street Journal. І її переклали 25 мовами.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті