Захворіло у світі
43,979,777
Померло у світі
1,167,124
Вилікувалось у світі
29,800,111
Захворіло в Україні
363,075
Померло в Україні
6,755
Вилікувалось в Україні
148,642
Україна в європейських ЗМІ: пожежі навколо ЧАЕС, випробування Зеленського загрозою дефолту, повернення Саакашвілі та неспокійна «рука Москви»

Україна в європейських ЗМІ: пожежі навколо ЧАЕС, випробування Зеленського загрозою дефолту, повернення Саакашвілі та неспокійна «рука Москви»

Щотижневий огляд згадок про українські реалії в інформпросторі ЄС

Цей матеріал також доступний російською
Україна в європейських ЗМІ: пожежі навколо ЧАЕС, випробування Зеленського загрозою дефолту, повернення Саакашвілі та неспокійна «рука Москви»
колаж Mind

Попри те що більшість країн Європи та світу наразі перебувають в активній боротьбі з пандемією коронавірусу COVID-19, європейські засоби масової інформації не оминають своєю увагою події, що відбуваються в Україні. Йдеться не лише про епідситуацію, а й про соціально-політичні, технологічні та економічні аспекти життя країни. Безперечно, кут зору журналістів та аналітиків з Європи може бути цікавим для української аудиторії. Тож Mind започатковує цикл матеріалів «Україна в європейських ЗМІ», що нададуть змогу нашим читачам зрозуміти, в якому світлі Україна постає перед європейцями та які з наших проблем хвилюють сусідів. Проєкт підготовлено у партнерстві з незалежною громадською організацією Promote Ukraine (Брюссель).


Цього тижня європейські ЗМІ рясніли повідомленнями про пожежі в Чорнобильській зоні відчуження: на веб-сайті нідерландського телеканалу NOS було опубліковано статтю: «З чорнобильськими пожежами зараз борються 1400 пожежників». Австрійська газета Krone щодня слідкує за розвитком поширення та гасіння пожеж: «Вітер може нагнати радіоактивні хмари до Європи», – сказано 20 квітня. Заголовок наступного дня: «Майже без успіхів у ліквідації пожеж навколо Чорнобиля». 22 квітня ця ж газета з полегшенням зазначає: «Підвищеної радіоактивності в Австрії не виміряно».


«Замовлено в Темній мережі (Darknet)»: газета Krone знову згадала про Україну, але тепер вже в контексті наркотрафіку. Хоча головним фігурантом новин був громадянин Австрії, Україна зазначалася як країна його резиденції: «У зв'язку із замовленням наркотиків у «Темній мережі» в Україні тривають розслідування проти австрійця, який проживає в Києві з лютого. Відповідно до рішень, опублікованих в українському судовому реєстрі, підозрюваного, якого звинуватили у «контрабанді особливо небезпечних психотропних речовин», звільнили після сплати застави».


«Коронавірус: найбільший вантажний літак світу прилітає до Франції з 8 млн масок». Про український літак «Мрія», який мав привезти до аеропорту Париж-Ватрі 150 тонн санітарних матеріалів, заявив сайт каналу TV 3 France: «Аеропорт приймає відомий та унікальний літак «Ан-225 Mriya», що в українській транслітерації означає мрія», – йдеться на сторінці аеропорту у Facebook: «Мрія – найдовший і найважчий у світі літак, оснащений шістьма турбореактивними двигунами, у нього 32 колеса, він здатний завантажувати на борт 50 машин або російський космічний човен «Буран». Читачам нагадали, що літак «Мрія» прилітав до Франції вже двічі до цього: у 2011 та 2014 роках. Передчуваючи зацікавленість людей побачити це диво техніки, громадян попросили через карантин не приїжджати в аеропорт. Аеропорт навіть запропонував стежити за прямою трансляцією прибуття «Мрії» у Facebook.


Бельгійський сайт RTL також поділився позитивною новиною з України. У статті «Preply, український стартап, який процвітає під час карантину» він розповідає своїм читачам про «світовий успіх онлайн-платформи вивчення мови Preply. Далі йдеться про те, що «приклад Preply є рідкісною міжнародною історією успіху, незвичною для цієї колишньої радянської республіки, яка налічує близько 40 млн жителів та є однією з найбідніших країн Європи. А засновники платформи прагнуть «через три-чотири роки стати «єдинорогом», компанією з капіталізацією щонайменше мільярд доларів».


Усе той же ж бельгійський RTL, посилаючись на інформаційне агентство Belga, поділився і негативними новинами: «Проєкт «DAU»: Україна відкриває розслідування щодо «катувань» сиріт». У цій статті йдеться про те, що в Україні в середу, 22 квітня, відкрито розслідування проти російського режисера за «ймовірні тортури» над дітьми під час зйомок фільму «DAU. Дегенерація». Скандал вибухнув цього тижня в соцмережах України – за улюбленою дефініцією сайту – «колишньої радянської республіки». Команду режисера Іллі Хржановського звинуватили у зловживанні на основі кількох кадрів, на яких ми бачимо маленьких дітей оголеними, зв’язаними або в сльозах. «За попередньою інформацією, для зйомок використовували дітей з дитячого будинку», – сказав уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба, вимагаючи, щоб поліція перевірила ці факти. «Фільм є частиною мистецького проєкту Хржановського, який викликав сенсацію минулого року в Парижі», – пише сайт RTL.


«Україна та корона: обійміться» – таким був хедлайн німецького Spiegel у Великодній понеділок, 20 квітня. Хоча деякі європейські газети писали і про інші країни, де святкується православний Великдень, наприклад, про Росію та Білорусь, саме цей журнал зосередився на українському релігійному житті. На шпальтах пролунала критика того, що православні священики Московського патріархату закликали людей приходити до церков на Великдень, попри офіційну заборону масових зібрань через їхню високу небезпечність та правила карантину в Україні. Автор наголошує на «політичних причинах химерних висловів священиків». «Не всі церковні організації в Україні діяли так завзято, як послідовники Московського патріархату. В Україні він зазнає тиску з часу конфлікту з Росією щодо Криму та Донбасу», – каже автор.


«Володимир Зеленський зробив це: з телевізійного коміка до президента України. Тепер йому належить вирішити конфлікт, аби запобігти банкрутству держави», – говорить Матіас Брюгманн у своїй статті «Страх перед банкрутством держави в Україні зростає», опублікованій у німецькій Handelsblatt. «Я абсолютно незалежна людина. Я не хочу когось образити, але той, хто мене контролюватиме, ще не народився», – сказав Володимир Зеленський під час своєї передвиборчої кампанії. Тепер 42-річному президентові треба це довести, тому що власник потужного приватного мовника «1+1», олігарх Ігор Коломойський, тепер підриває парламентську більшість Зеленського. Це роль його життя, яку він зараз має реалізувати в реальності. І Коломойський, чий канал підтримав передвиборчу кампанію Зеленського, перетворюється зі спонсора на опонента».

Автор у цьому контексті згадує нещодавню справу братів Суркісів: «У розпал невгамовної боротьби за владу над мільярдами МВФ та банківським законом футбольний менеджер Григорій Суркіс разом із братом Ігорем подали позов до київського суду на $259 млн, які вони втратили після націоналізації ПриватБанку Коломойського. Депозити в банку розцінювались як мовчазна участь у цій контроверсійній фінансовій установі і тому були конфісковані. На думку суду, гроші слід повернути назад. Судді та прокурори є особливо корумпованими в Україні». Далі Матіас Брюгманн нагадує, що «обох братів звинувачували у підкупі арбітрів на міжнародних змаганнях, а також у контрабанді футбольних грошей через сумнівні офшорні компанії».


Наприкінці минулого тижня новинні стрічки у ЗМІ Нідерландів та Бельгії було переповнено повідомленнями про Тьєррі Боде – голландського політика, який був пов'язаний (можливо, навіть не безкоштовно) з російським пропагандистом Владіміром Корніловим. За словами бельгійської De Morgen, Боде заявив колегам по партії, що Корнілов заплатив йому. Також Корнілов поширював фейкові теорії про причину загибелі протестувальників у Києві та присутність в Амстердамі української спецслужби. Боде знав, що інформація про українські спецслужби в Амстердамі є фейковою, що не заважало йому говорити про це в програмі EenVandaag.


Про російський вплив на Україну та інші країни було згадано також і у статті Politico «Коронавірусний наступ Москви»: «Прагнучи скористатися хаосом і промувати власну м'яку силу, Кремль почав з любов'ю бомбардувати медичною допомогою нації, що сильно постраждали від пандемії, і активізувати свої зусилля для поширення пропаганди та дезінформації в державних та соціальних медіа. За даними Європейської служби зовнішніх справ, за січень – березень 2020 року було зареєстровано понад 100 випадків прокремлівської дезінформації про коронавірус. Державні ЗМІ Росії Russia Today та Sputnik хибно інформували, що миття рук неефективне проти коронавірусу. Деякі сайти, що фінансуються державою, почали рекламувати  фізіологічний розчин, вітамін С та цинк, вказуючи, що вони є ліками в боротьбі з COVID-19. Одне російське інформаційне агентство повідомило фейкову новину про те, що прем'єр-міністр Британії Борис Джонсон перебував на апараті штучної вентиляції легень. Дезінформація про коронавірус вже призвела до заворушень в Україні та підпалів на вежі 5G у Великобританії», – пише Politico.


На основі пресконференції Верховного представника ЄС Жозепа Борреля Euractiv повідомив: перше, що зробить шеф зовнішньополітичного відомства ЄС після пандемії, це відвідає Україну. «Наприкінці січня Боррель несподівано заявив про намір найближчим часом відвідати Україну, включаючи спірний регіон Донбасу, який контролюється проросійськими сепаратистами. Пізніше його співробітники заявили про відтермінування його плану відвідати райони, близькі до окупованих сепаратистами регіонів», – йдеться у повідомленні. «Остання поїздка, яку мені довелося скасувати до кризи, – це Україна. Перше, що я зроблю, коли настануть нормальні часи, – це відвідаю Україну та приділю багато уваги «Східному партнерству».


У четвер ввечері журналіст Флоріан Хассель опублікував дві статті про ситуацію в Україні в Sueddeutsche Zeitung. У матеріалі «Постійна війна» він пише наступне: «Реальний прогрес у мирному процесі між Росією та Україною відсутній. Єдиний відчутний результат – це обмін українських та російських «полонених». Під час останнього обміну полоненими 16 квітня «народні республіки» в Донецьку та Луганську, контрольовані Москвою, обміняли 20 захоплених українців на 16 російських розвідників та сепаратистів», – каже автор.

«Але війна триває. Лише у вівторок ОБСЄ нарахувала майже 700 порушень режиму припинення вогню, включаючи 190 вибухів. Представники Києва, Москви, «народних республік» та ОБСЄ щотижня розмовляють у відеорежимі. Однак у відведенні російських солдатів зі сходу України, у поверненні прикордонного контролю між сходом України та Росією українським прикордонникам немає прогресу. Федеральний міністр закордонних справ Хайко Маас поговорить із колегами з Києва, Парижа та Москви наступного тижня», – зазначено в статті.


В іншій статті «Повернення «короля-сонця» Хассель ставить підзаголовок: «Експрезидент Грузії Михеїл Саакашвілі має врятувати Україну від банкрутства». На підставі українських новин автор пише: «Саакашвілі тепер повинен допомогти Україні провести реформи на посаді віце-прем'єр-міністра – і допомогти в отриманні вкрай необхідних позик на мільярди доларів».

Він нагадує, що «Саакашвілі реформував раніше корумповану поліцію та зменшив бюрократію в Грузії. Але в Саакашвілі також спостерігався синдром автократа: міністри шантажували бізнесменів, судові органи та опозиція опинилися під тиском. Саакашвілі побудував новий президентський палац і правив як маленький «король-сонце» (Sonnenkoenig). У 2013 році він переїхав до Нью-Йорка після закінчення свого президентства, оскільки в Грузії прокурор хотів дізнатися, як Саакашвілі може виправдати «таємно» витрачені 3 млн євро на англійські пальто з кашеміру та розкішні годинники, плату за вертольоти та яхти, приїзд фотомоделей, а також на засоби для лікування волосся та ін'єкції ботокса. Саакашвілі знову з'явився у 2015 році: президент Порошенко надав йому український паспорт і призначив його губернатором Одеси».

На думку видання, Саакашвілі знову проявив себе як борець з корупцією – але успіхів не було. Наприкінці 2016 року він пішов у відставку з посади губернатора і виступив проти Порошенка, який позбавив його громадянства України та депортував з країни. «Зараз президентові Зеленському потрібні швидкі успіхи в реформах або принаймні їх видимість – адже без них не буде мільярдів від МВФ та ЄС, щоб врятувати Україну від банкрутства», – резюмує Флоріан Хассель.

Україна в європейських ЗМІ: пожежі біля ЧАЕС, випробування Зеленського загрозою дефолту, повернення Саакашвілі та неспокійна «рука Москви»

Матеріал підготовлено у партнерстві з НГО Promote Ukraine (Брюссель)

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті