Американські гірки українського страхування: чим жив ринок з 2012 року

Американські гірки українського страхування: чим жив ринок з 2012 року

Як позначилися на страховиках економічні кризи, реформування фінсектору та пандемія

Этот материал также доступен на русском языке
Американські гірки українського страхування: чим жив ринок з 2012 року
Фото: pixabay

Глобальна коронакриза, викликана поширенням COVID-19, у поєднанні з регуляторними змінами внаслідок реформи «спліт» та посиленням вимог фінмоніторингу в Україні стали ключовими стрес-факторами для розвитку страхування 2020 року. Аналітики системи для перевірки контрагентів YouControl спеціально для Mind дослідили історичну динаміку страхового ринку.

Завдяки візуалізації наразі доступних даних із сайту Нацкомфінпослуг за період з І кварталу 2012 року до І кварталу 2020 року спробуємо розібратися, у якому стані цей ринок входить у новий етап розвитку, з якими основними викликами стикається, а також – які багаторічні тренди найбільше впливатимуть на обриси його майбутнього.

Гравців залишається дедалі менше

Кількісний склад учасників страхового ринку невпинно скорочується. Так, на день реалізації реформи «спліт» – 1 липня 2020 року – під наглядову «парасольку» НБУ перейшло 196 компаній сектору ризикового страхування, що майже вдвічі менше, ніж у ІІІ кварталі 2012 року, коли на ринку діяло 384 нон-лайф страховики.

Квартальна динаміка кількості страхових компаній

Made with Flourish

Джерело: Нацкомфінпослуг, НБУ
Розрахунки: YouControl

Ринок страхування життя за період 2012 рік ‒ перше півріччя 2020 року порідшав аж на 70,3% ‒ із 64 гравців залишилося 19 діючих страховиків у «лайфовому» сегменті.

Падіння загальної кількості учасників страхового ринку відбувалося щоквартально протягом усіх восьми років аналізованого періоду, що частково відображає глобальний тренд на консолідацію, а частково – свідчить про незавершеність процесів перерозподілу сил та структурування відносно молодого українського ринку страхування.

Квартальна зміна кількості страхових компаній

Джерело: Нацкомфінпослуг, НБУ
Розрахунки: YouControl

Як бачимо з графіка, основні хвилі виводу українських страховиків із ринку припадають на такі періоди, як IV квартал 2012-го, системна криза 2014–2016 років, а також етап очищення ринку напередодні реформи «спліт» у 2019-му – першому півріччі 2020-го. У ці часи ринок у середньому за квартал залишало 5–10 страхових компаній, не здатних адаптувати бізнес-моделі до нових умов.

Тренд на кількісне стиснення страхового ринку також мав і регуляторні причини – запровадження жорсткіших заходів нагляду в процесі наближення українського законодавства до міжнародних галузевих стандартів, закріплених у низці євродиректив. Посилення нормативних вимог до достатності капіталу, ліквідності, якості страхових резервів прискорило вивід із ринку слабких та неплатоспроможних страховиків у кризові періоди.

Цей історичний процес очищення ринку має як позитивні наслідки від виходу слабших і менш надійних гравців, так і негативні – пов'язані з втратою довіри населення до страховиків, особливо в лайф-сегменті. Настільки високі темпи зникнення брендів явно не сприяють налагодженню довготривалих довірчих відносин, критично важливих у бізнесі страхування життя.

Менше премій, більше виплат

Попри, на перший погляд, непогані номінальні показники зростання валових страхових премій з часу їхньої «просадки» у 2014 році, фактичні індикатори ємкості ринку виглядають менш оптимістично. Якщо суму зібраних премій у 2019 році ‒ 53 млрд грн ‒ скоригувати на курсове або інфляційне знецінення гривні, вона виглядатиме значно нижчою від показника у 28,7 млрд грн за 2013 рік.

Квартальна динаміка валових страхових премій, млрд грн

Джерело: Нацкомфінпослуг
Розрахунки: YouControl

Отже, страховий ринок є досить чутливим до млявих темпів відновлення загального споживчого попиту та ділової активності після двох системних економічних криз останнього десятиліття. Слабкі темпи зростання реальних доходів населення і періоди глибокого економічного спаду не могли не відбитися негативно на доходах страховиків.

Ще одним негативним явищем, виявленим у процесі аналізу, стало поступове зниження щоквартальних валових страхових премій, яке розпочалося 2019 року – за рік до коронакризи. Економічні наслідки пандемії COVID-19 лише підсилили низхідний минулорічний тренд.

Так, у І кварталі 2020 року обсяг надходжень валових страхових премій упав на 1,8 млрд грн, або 13,4% порівняно з аналогічним періодом минулого року. У структурі найбільше скоротилися премії від перестрахувальників, а також юридичних осіб. Тоді як надходження під продажу полісів фізособам виглядали більш стабільно. За даними НБУ, в умовах карантину й зниження економічної активності в першому півріччі 2020 року валові премії страховиків, що прозвітували, зросли на 4,4%.

Квартальна динаміка валових страхових виплат, млрд грн

Джерело: Нацкомфінпослуг
Розрахунки: YouControl

Водночас обсяги страхових виплат демонструють стабільне зростання протягом усього досліджуваного періоду 2012–2020 років. При цьому зростання страхових виплат відбувається як в абсолютному вираженні, так і в відносному (щодо зібраних премій): рівень валових виплат піднявся з 21% у 2013 році до 38% у 2020-му. Подібний тренд зростання демонструє і рівень чистих виплат.

Рівень валових і чистих страхових виплат, %

Джерело: Нацкомфінпослуг
Розрахунки: YouControl

Клієнтами-страхувальниками збільшення рівня виплат безсумнівно сприймається як позитивне явище, що свідчить про поступове оздоровлення страхового ринку і набуття ним більш класичного характеру. 

З іншого боку, подальше зростання відносного рівня виплат ставить під загрозу фінансову стійкість самих страховиків з погляду здатності до генерування прибутку та утримання хиткого балансу між доходами і витратами. Основна загроза підвищення рівня виплат на тлі зниження зароблених премій проявляється й у тому, що це може сигналізувати про посилення випадків демпінгу, а також зниження точності актуарних розрахунків в умовах невизначеності під час коронакризи.

Згортання вихідного перестрахування

У контексті збільшення сум страхових виплат досить дивно виглядає тенденція до зниження щоквартальних обсягів страхових платежів, переданих перестраховикам, що розпочалася в І кварталі минулого року. Квартальний обсяг цих платежів впав більш ніж удвічі із 6,2 млрд грн в IV кварталі 2019-го до 2,8 млрд грн за II квартал 2020-го. Рівень вихідного перестрахування (відношення вихідного перестрахування до валових премій) за окреслений період знизився з 43% до 24%, а в І півріччі 2020 року, за даними НБУ, складав 20%.

Динаміка страхових платежів перестраховикам (млрд грн) та рівень вихідного перестрахування, %

Джерело: Нацкомфінпослуг
Розрахунки: YouControl

Як відомо, перестрахування дозволяє розширити фінансову ємність страховиків для прийняття ризиків і здійснити їх вторинний перерозподіл. А це сприяє платоспроможності учасників ринку та зниженню втрат від реалізації страхових подій.

Таким чином, тенденція до стрімкого згортання вихідного перестрахування навряд чи є позитивом для розвитку класичного (несхемного) сегменту страхового ринку України. Слід водночас зазначити, що лідери ринку демонструють різнобіжну динаміку перестрахової активності – в окремих компаніях спостерігається її зростання.

З іншого боку, зниження обсягів перехресних фінансових потоків у сегменті кептивного чи схемного страхування може розглядатися і як позитивне явище. Для точнішого аналізу змін у вітчизняному секторі перестрахування не вистачає більшої деталізації оприлюднених фінансових даних у розрізі окремих учасників ринку, а також інформування стейкхолдерів про бізнес-моделі та спеціалізацію діючих страховиків. Наприклад, кількакратне перевищення перестрахових платежів над чистими заробленими преміями є нормою для компаній авіаційного страхування, однак ризик-індикатором для компаній, що займаються страхуванням фінансових ризиків.

Хто нині в лідерах

Аналітики YouControl, користуючись відкритими даними із сайту Нацкомфінпослуг, визначили лідерів страхового ринку в сегменті страхування ризиків та страхування життя.

Лідери ринку страхування ризиків

Провідними компаніями на висококонкурентному ринку ризикового страхування в Україні за обсягом зібраних чистих премій протягом 2017-2019 рр. є:

  • ARX – дочірня компанія міжнародної канадської страхової групи Fairfax Financial Holdings;
  • «УНІКА» – дочірня компанія австрійської страхової групи UNIQA Insurance Group);
  • Страхова група «ТАС» – важливий елемент вітчизняної бізнес-групи Сергія Тігіпка.

Топ-10 компаній страхування ризиків за обсягом чистих премій у 2019 році, млн грн

Американські гірки українського страхування: чим жив ринок з 2012 року

Джерело: Нацкомфінпослуг
Розрахунки: YouControl

Далі з невеликим відривом слідує «АКС Кепітал» – маловідома назагал компанія, що була зареєстрована наприкінці 2018 року, але за минулий рік встигла зібрати 1,3 млрд грн чистих премій, чим зацікавила прокуратуру. На 5-8 місцях розмістилися старожили ринку «Українська страхова група» (Vienna Insurance Group, Австрія), «ІНГО Україна» (LOVINGTON HOLDINGS LIMITED, кінцевий бенефіціар – Олександр Ярославський), «ПЗУ Україна» (PZU SA, Польща).

Першу десятку замикають Альфа страхування Михайла Фрідмана, Арсенал страхування групи вітчизняних інвесторів, а також  Оранта, що знаходиться у власності АТ «БТА БАНК» (Казахстан).

Динаміка ренкінгів топ-10 компаній страхування ризиків за обсягом чистих премій у 2017-2019 роках

Американські гірки українського страхування: чим жив ринок з 2012 року

Джерело: Нацкомфінпослуг
Розрахунки: YouControl

Більшість топових компаній сектору страхування ризиків впродовж останніх трьох років демонстрували висхідну або ж стабільну динаміку в ренкінгу за доходами, займаючи місця, які звільнялися після виходу з гри випадкових учасників, що вели схемну діяльність і мали ознаки фіктивності.

Отже 10–15 компаній, які були здатні протягом кількох останніх років регулярно збирати понад 500 млн чистих зароблених страхових премій, можна вважати ядром ринку класичного non-life страхування. Тоді як серед менших компаній або ж тимчасових лідерів за преміями шанси натрапити на схемних чи неблагонадійних учасників ринку суттєво зростають.

Лідери ринку страхування життя

За обсягом зароблених чистих страхових премій серед компаній страхування життя в Україні виділяється четвірка лідерів:

  • «Метлайф» (American Life Insurance Company, США);
  • «Уніка Життя» (UNIQUA Insurance Group, Австрія);
  • СК «ТАС» Сергія Тігіпка;
  • «ПЗУ Україна Страхування Життя» (PZU SA, Польща).

Топ-10 компаній страхування життя за обсягом чистих премій у 2019 році, млн грн

Американські гірки українського страхування: чим жив ринок з 2012 року

Джерело: Нацкомфінпослуг
Розрахунки: YouControl

Динаміка ренкінгів топ-10 компаній страхування життя за обсягом чистих премій у 2017-2019 роках

Американські гірки українського страхування: чим жив ринок з 2012 року

Джерело: Нацкомфінпослуг
Розрахунки: YouControl

На п'ятому місці в ренкінгу опинилася «АСКА-Життя» – найстаріша вітчизняна недержавна компанія України у сфері страхування життя, бенефіціарами якої є Ринат Ахметов через SCM Finance Limited та Олександр Сосіс. За нею йдуть австрійська «Граве-Україна» (Grazer Wechselseitige Versicherung Aktiengesellschaft), вітчизняна «Арсенал Лайф», канадська «Аркс Лайф» (Fairfax Financial Holdings) та австрійська «Княжа Лайф» (Viena Insurance Group). Замикає десятку «Грінвуд Лайф Іншуранс» – компанія, що входить до американського фінансово-інвестиційного холдингу Green Globe Enterprises INC.

Рейтинг надійності страхових компаній – 2020

Нагадаємо: щороку Mind розраховує рейтинг надійності страхових компаній, у якому аналізує діяльність 33 найбільших учасників ринку за попередній рік, бізнес-модель яких має ознаки «ринкової діяльності». Аналіз проводиться за дев'ятьма ключовими індикаторами: боргове навантаження, рівень виплат, динаміка зібраних премій і капіталу, фінансова стійкість компанії, власники і приналежність до ФПГ, рівень кептивності/схемності, ефект масштабу йоцінка МТСБУ (так званий світлофор).

Максимальні п'ять «зірок» за підсумками рейтингу вже третій рік поспіль не має жодна з компаній. Проте 25 з 33 оцінених страховиків мають рейтинг у три і більше «зірки», що в принципі є нормальним показником і свідчить про задовільну платоспроможність.

Лідерами є компанії ARX (канадський холдинг Fairfax), австрійська Українська Страхова Група, «Експрес Страхування Таріела Васадзе, СК «Уніка», СК «Княжа», СК «Універсальна» та «Колоннейд Україна».

Ці компанії Mind рекомендує при виборі страховика для вашого нерухомого майна, транспорту, бізнесу або здоров'я.

У середині рейтингу розташувалися 17 СК, до яких є певні запитання, однак загалом співпраця з ними не пов'язана з високими ризиками. Можливо, ви стикнетеся з пропозиціями «зрізати» компенсацію або іншими спробами відстрочити/зменшити виплату.

Водночас вісім компаній не дотягли до рейтингу в 3 «зірки». На думку Mind, співпраця із цими компаніями пов'язана з високими ризиками. Замикають рейтингову таблицю компанії з найнижчою оцінкою – 2 «зірки» – її отримали «Бусін», «Аска», «Аьфа Гарант» та «Мегаполіс».

Більш детальний аналіз «бізнес-моделі» страхової компанії і ключових показників можна знайти в профайлах компаній. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло