Не зупинити: Вагіф Алієв розпочав битву за лівий берег столиці

Не зупинити: Вагіф Алієв розпочав битву за лівий берег столиці

Девелопер купив землю по сусідству з двома потужними конкурентами

Этот материал также доступен на русском
Не зупинити: Вагіф Алієв розпочав битву за лівий берег столиці
Вагіф Алієв
Фото: DR

Компанії, афілійовані з одним із найбільших девелоперів Києва – Вагіфом Алієвим – придбали земельний наділ площею 4 га на проспекті Григоренка в Дарницькому районі столиці. Як повідомили Mind джерела, знайомі з перебігом угоди, тут планується спорудити другий із трьох «лівобережних» ТРЦ, анонсованих Алієвим раніше. Оціночна вартість земельної ділянки становить близько $7 млн.

Основними конкурентами нового торгового центру будуть ТРЦ River Mall (належить засновникам банку «Аваль» Олександру Деркачу, Сергію Вовченку та загиблому в березні Федору Шпигу. – Mind), і Rive Gauche (бенефіціар – Auchan Group).

Згідно з результатами дослідження консалтингової компанії Colliers International Україна, в Києві наразі налічується близько 1,6 млн кв. м якісних торговельних приміщень. За інформацією компанії, на стадії будівництва наразі перебуває 12 ТРЦ загальною площею 763 000 кв. м, велика частина яких – проєкти Вагіфа Алієва.

Mind з'ясовував, які обставини супроводжують спорудження ще одного мегамолла в столиці і як його поява вплине на розстановку сил у київському ритейлі.

Що передувало угоді? У середині жовтня нинішнього року Антимонопольний комітет повідомив, що оштрафував на 850 000 грн шведську компанію Stadsis AB, яку пов'язують із Вагіфом Алієвим. Причина – відсутність погодження АМКУ на купівлю контрольних часток у трьох компаніях: «Виробничо-комерційна фірма «Нон-Стоп», «Ел-лада» й «Енергопласт». На кожну із цих організацій оформлено право оренди землі.

«Нон-Стоп», за даними Київської міської ради, 2016 року отримала право користування земельною ділянкою площею 0,2794 га на пр. Бандери, 27-В строком на 15 років. Земля розташована по сусідству з ТРЦ Blockbuster Mall, що відкрився в грудні минулого року, власниками якого є Вагіф Алієв і Олександр Спектор, ексменеджер Дмитра Фірташа. Причому управляє цим ТРЦ команда саме Олександра Спектора. Він також – партнер Іллі Кенінгштейна в проєкті Creative States у бізнес-центрі Senator. Цей проєкт теж реалізував Вагіф Алієв.

Згідно з інформацією, наданою до Київради, компанії «Ел-Лада» й «Енергопласт» сумарно володіють правом оренди 3,8 га під автостоянкою, розташованою на пр. Григоренка уздовж лінії трамвая.

4 га недостатньо, аби побудувати ще один з анонсованих Алієвим торгових комплексів. За оцінкою ексгендиректора компанії Arricano Максима Меркулова, на такій ділянці можна звести об'єкт площею 60 000–70 000 кв. м, тоді як раніше Алієв заявляв, що Lavina Mall (загальною площею 180 000 кв. м) буде найменшим із плеяди мегамоллів, які він збирається звести в Києві. Директор мережі торгових центрів, обізнаний щодо проєкту на Григоренка, що побажав зберегти анонімність, запевнив Mind: що девелопер сконцентрував там землі набагато більшої площі.

Чи вдасться уникнути скандалів? Загалом на лівому березі столиці Вагіф Алієв анонсував будівництво трьох торгових центрів, але точне їхнє місцезнаходження довгий час залишалося таємницею. За словами бізнесмена, він займається пошуком найкращих ділянок. У 2016 році девелопер навіть проводив перемовини щодо купівлі масштабного проєкту ТРЦ «Вирлиця», але до угоди справа так і не дійшла. Цей проєкт придбав ексдепутат від партії «Відродження» Віталій Хомутинник, і планує реалізувати його спільно з підприємцем Павлом Фуксом.

Ще один проєкт Алієва на лівому березі – ТРЦ Lisova Mall, розташований поблизу станції метро «Лісова» – у серпні цього року виявився скандальним: ДАБІ заборонила проводити будівельні роботи по ньому. Підстави: забудова не відповідає Генплану Києва, а проєкт не забезпечений необхідною кількістю паркомісць – розрахунок проводився, зважаючи на площу в 141 000 кв. м, тоді як в експертному звіті проєкту ТРЦ зазначено більшу площу – 171 000 кв. м, тощо.

Через місяць, у вересні, антикорупційна комісія Київради рекомендувала меру Києва Віталію Кличку зупинити будівництво Lisova Mall. Питання про законність будівництва цього об'єкта ініціював голова фракції «Свобода» Юрій Сиротюк. Однак, за результатами екзит-полів, проведених під час нещодавніх місцевих виборів, «Свобода» не подолала п'ятивідсотковий бар'єр. Відповідно активність членів цієї політсили незабаром може неабияк ослабнути.

Це не перший скандал Вагіфа Алієва в його професійній біографії. Зазвичай він знаходить спільну мову з представниками перевіряючих органів і доводить проєкти до кінця. Крім того, у девелопера дружні відносини з мером Києва Віталієм Кличком, якому результати екзит-полів «пророкують» перемогу вже в першому турі виборів.

Нагадаємо: у портфелі Алієва – будівництво БЦ «Парус» і торгово-офісного комплексу Gulliver на бульварі Лесі Українки в столиці, елітного ЖК Diamond Hill над Аскольдовою могилою, «Мандарин Плаза» на місці колишньої школи. Усі ці проєкти перебували в центрі багатомісячних протистоянь, але реалізовані та є доволі успішними. З непобудованого – торговельно-офісний центр на вул. Пушкінській, який Алієв планував звести разом із Вадимом Столаром. На цьому місці зараз розташовується «Музей Києва».

Хто конкуренти? Потреби лівого берега, за словами Михайла Меркулова, закривають ТРЦ Sky Mall, РайON, Проспект і River Mall. Проєктам Алієва найбільшу конкуренцію складуть ТРЦ River Mall (загальна площа – 140 000 кв. м) і Rive Gauche (185 000 кв. м, але відкрито лише першу чергу). Вони знаходяться на відстані 3–5 км від майбутнього мегамолла на пр. Григоренка. А недобудований торговельний центр поблизу ст. м «Лісова» найближче розташований до ТРЦ «Проспект» компанії Arricano (загальна площa 44 000 кв. м).

Одна з конкурентних «фішок» ТРЦ Вагіфа Алієва – велика розважальна зона та різноманітність магазинів, що дозволяє «заманювати» покупців на цілий день. Поки така стратегія працює: ТРЦ Lavina Mall, який належить бізнесменові, вважається одним із найпопулярніших торговельних центрів Києва.

А що відбувається на правому березі? Працювати в конкурентних умовах девелоперу не вперше. На правобережжі столиці Алієв планомірно займає земельні наділи відповідно до свого плану «10 мегамоллів у Києві».

Крім Lavinа Mall, він уже побудував Blockbuster Mall по сусідству зі Sky Mall. Поки про успішність проєкту говорити зарано – він заповнений менш ніж наполовину. Однак ставку девелопер робить на компанію IKEA, яка вже відкрила в Україні онлайн-магазин, а в листопаді планує запустити офлайнову точку продажів на території ТРЦ Blockbuster Mall.

Ще один гігант Алієва – ТРЦ Hippodrome Mall – будується буквально по сусідству з ТРЦ Respublika, який належить олігарху Дмитру Фірташу й ексдепутату від партії «Відродження» Віталію Хомутиннику. Роботи з добудови об'єкта йдуть на повний хід, а сам торговий центр планується ввести в експлуатацію в другій половині наступного року.

Ще одну земельну ділянку Алієв придбав лише за кілька кілометрів звідси – поблизу речового ринку на Петрівці – у Михайла Табачника, брата екс-віцепрем'єра Дмитра Табачника. На цьому місці той планував збудувати ТРЦ Petrovka Mall, але не наважився через жорстку конкуренцію.

З невдалих проєктів можна згадати перемовини про купівлю одного з найуспішніших ТРЦ Києва – Ocean Plaza. Його співвласницею була Лілія Ротенберг – дочка бізнесмена Аркадія Ротенберга, близького до президента РФ Владіміра Путіна. Але покупцем став інший бізнесмен – засновник холдингу UFuture Василь Хмельницький. У грудні минулого року він викупив 33,5% ТРЦ. Але не у Лілії Ротенберг, а у двох британців – 20% у компанії британського бізнесмена Родні Коффі, 13,35% – у фірми іншого британського підприємця Коліна Леїрда. Сума угоди не розголошувалася, але, за оцінкою трьох директорів девелоперських компаній, вона становила $85-90 млн.

Купівля ТРЦ Ocean Plaza була конче потрібна Вагифу Алієву: він зміг би об'єднати його зі споруджуваним по сусідству ТРЦ Ocean Mall, який планується ввести в експлуатацію наступного року. Тепер же йому доведеться домовлятися з Василем Хмельницьким про спільні правила гри.

Ще один ТРЦ – Pobeda Mall – Алієв планує відкрити на пр. Перемоги. Одна з ділянок, що розглядається під нього,  знаходиться поблизу ст. м «Святошино», де зараз розташований майновий комплекс машинобудівного заводу ЗАТ «АТЕК».

Що може завадити Алієву реалізувати його плани? Крім конфліктів з місцевою владою, Алієв, як і всі девелопери, що працюють на українському ринку, стикається з дефіцитом інвесторів. Вартість будівництва кожного такого ТРЦ становить $300-350 млн. Їх підприємець, за чутками, залучає від непублічних інвесторів, деякі з яких не можуть підтвердити джерела походження коштів.

Уточнити у самого Алієва цей аспект не вдалося – девелопер не спілкується з журналістами вже близько року. Втім, він неодноразово заперечував подібні чутки. І заявляв, що в основу нових проєктів покладає дохід від уже реалізованих – «Мандарин-Плази», частини БЦ «Парус», Lavina Mall і частини Blockbuster Mall.

У разі необхідності деякі об'єкти девелопер продає. Але цього явно недостатньо, щоби відкрити ще вісім із запланованих 10 мегамоллів, на будівництво яких необхідно знайти щонайменше $2,5 млрд – величезні гроші навіть для «непублічних» інвесторів.

«Перспективи відкриття мегамоллів незрозумілі. Наприклад, у США – це один із сегментів, що найстрімкіше падають», – говорить Михайло Меркулов. Необхідність регулярно ходити по магазинах у споживачів давно зникла – більшість товарів можна замовити онлайн у будь-якій точці світу. У зв'язку з пандемією коронавірусу ця тенденція лише посилилася.

Крім того, Вагіф Алієв зриває строки здачі торгових центрів в експлуатацію, що призводить до конфліктів з орендарями. Наприклад, торік мережа IKEA – один із найочікуваніших ритейлерів країни – планувала відкрити свій перший магазин у ТРЦ Ocean Mall. Але строки будівництва затягнулися, і компанії Алієва уклали договір про співпрацю з ТРЦ Blockbuster Mall.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті