Нові обличчя: хто з бізнесменів вирішив інвестувати в нерухомість

Нові обличчя: хто з бізнесменів вирішив інвестувати в нерухомість

За останні кілька років список девелоперів істотно розширився. Хто з новачків вкладає в нерухомість?

Этот текст также доступен на русском
Нові обличчя: хто з бізнесменів вирішив інвестувати в нерухомість
Зліва направо: Олександр Кохановський, Віталій Хомутинник, Борис Фуксман, Михайло Бродський
Фото: DR/колаж Mind

Біля кінотеатру «Київська Русь», недалеко від ст. м. Лук'янівська, було багатолюдно. Публіка, що поспішала на перегляд, разюче відрізнялася від звичної аудиторії середньостатистичного сеансу: чоловіки в костюмах, жінки – у ділових сукнях. У натовпі можна було зустріти колишнього міністра фінансів і екссекретаря РНБО Олександра Данилюка, чиновників НБУ і Приватбанку, бізнесменів і журналістів. У залі показували незвичайний фільм – «Зірвати банк», який знімало «Слідство інфо» на підставі непублічного звіту американської аудиторської компанії Kroll. Героями кінострічки виступили не якісь там Джуд Лоу або Скарлетт Йохансон, а відомі в Україні олігархи Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов.

На перший план у фільмі вийшла нерухомість бізнесменів, що викликало підвищений інтерес. Коломойський і Боголюбов, на відміну від інших олігархів, не будували й не купували готелі, торгові центри або офісні будівлі в Україні. Виняток – гірськолижний курорт «Буковель», частина якого знаходиться на балансі державного Приватбанку, а також деякі приміщення відділень банків.

Аудитори довели, що ніщо «нерухоме» олігархам не чуже. Детективи Kroll з'ясували, що Геннадій Боголюбов полюбив Лондон, де придбав віллу в престижному районі Белґравія і офісний центр преміум-класу по сусідству з Букінгемським палацом. На 2016 рік Боголюбов володів нерухомістю на суму понад 90 млн фунтів стерлінгів. Експерти згадують і про будинок на Трафальгарській площі, але не зазначають, у чиїй власності він перебуває.

Набагато більше активів у сім'ї Ігоря Коломойського – будинки в Ізраїлі, Швейцарії та Франції. Наприклад, сестра олігарха Лариса Черток володіє віллою на південно-східному узбережжі Франції, яку називають резиденцією родини Коломойського. Аналітики Kroll так і не змогли зрозуміти, де Черток взяла кошти на покупку вілли в Аньєрі, елітному районі Женеви, за $32 млн. За розслідуванням уважно стежать у Сполучених Штатах. За словами економіста Тімоті Еш, уряд США порушив справи про конфіскацію проти українського олігарха Ігоря Коломойського. Його підозрюють у виведенні коштів з Приватбанку і їх відмиванні в США.

Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов – не єдині, хто вкладає кошти в купівлю нерухомості. «У нерухомість інвестують усе великі бізнесмени. Наприклад, Рінат Ахметов відкрив свою компанію «Еста Холдинг», а Олександр Ярославський – DCH. Диверсифікація бізнесу – правильний крок», – говорить керуючий директор консалтингової компанії SV Development Сергій Степенко. Нерухомість сприймається інвесторами як один із найбільш стабільних активів, додає ексспіввласник компанії «XXI Століття» Олег Салмін. Він упевнений, що інтерес до нерухомості зростає через коронакризу, оскільки навіть стабільні світові валюти через емісію грошової маси стали девальвувати. Таким же інтересом у інвесторів користується золото. «Якщо об'єкт ще й генерує прибуток, то він буде затребуваним. Я думаю, що на ринку нерухомості ми побачимо нові обличчя», – прогнозує експерт.

Mind знайшов чотирьох бізнесменів, які вирішили інвестувати в український ринок нерухомості.

Олександр Кохановський

У середині липня в Києві пройшла найяскравіша церемонія продажу державного активу – готелю «Дніпро». Торги проходили в кілька етапів і більше нагадували шоу. Поки учасники робили свої ставки, на екранах демонстрували інтерв'ю з різними експертами, а поспілкуватися з журналістами регулярно виходив глава Фонду держмайна Дмитро Сенниченко.

Перемогу зі ставкою 1,1 млрд грн над 28 конкурентами отримала маловідома компанія «Смартленд», яку тут же запідозрили у зв'язках з російським бізнесом. Через тиждень засновник професійної кіберспортивної команди Navi Олександр Кохановський визнав, що є одним із покупців готелю в самому центрі Києва. Він тут же розповів, що планує використовувати готель «Дніпро» як частину інфраструктури для кіберспортивних заходів. Втім, він так і не зміг відповісти на два найголовніших запитання: «Хто є його реальним партнером?» і «Де він узяв кошти на покупку і подальшу реконструкцію готелю?».

На одне із запитань, судячи з усього, найближчим часом буде дана відповідь. На початку вересня РВС Банк і банк «Січ» у системі розкриття інформації Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку повідомили про те, що компанія «Смартленд» звернулася до них за кредитами. Розмір позик не уточнюється.

РВС Банк, за даними НБУ, належить експомічнику народного депутата минулого скликання Руслана Демчака – Олександру Стецюку. Демчак є співвласником банку з часткою в 1%. У банку «Січ» троє акціонерів: Олег Баланда (55,6%), Валерій Раздорожний (31%), Андрій Мельник (9,6%) і і Олег Губанов (3,7433%). Перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова в інтерв'ю виданню Finclub заявляла, що Денис Горбуненко – опосередкований контролер банку. Горбуненко є власником компанії Raga Establishment Limited, яку пов'язують з олігархом Дмитром Фірташем, бо він кредитував цю компанію.

Віталій Хомутинник

Ексдепутат від партії «Відродження» Віталій Хомутинник став співвласником проекту з будівництва ТРЦ «Вирлиця» навесні, викупивши частку в Олега Салміна. Спільно із соратником Коломойського – Ігорем Палицею і бізнесменом Павлом Фуксом він може побудувати найбільший на лівому березі торговий центр площею близько 200 000 кв. м. Проектування йде на повний хід, і всі роботи планується завершити до кінця цього року. «Але ніякого будівництва не буде, поки не буде запущений ще один проект Хомутинника – ТРЦ «Республіка». Планується, що торговий центр відкриє свої двері наступного року», – говорить інвестиційний банкір, який побажав залишитися неназваним.

Досвіду в девелопменті у Віталія Хомутинника немає. Очевидно, йому допоможе більш досвідчений на ринку нерухомості Павло Фукс – власник російської девелоперської компанії MosCity Group. На початок 2008 року компанія управляла портфелем проектів площею близько 7 млн кв. м, серед яких кілька хмарочосів у Москві – Imperial Tower (280 000 кв. м) і Eurasia Tower (211 000 кв. м). У червні 2008 року він обговорював із нинішнім президентом США Дональдом Трампом можливість будівництва комплексу Trump Tower у Москві, але досягти угоди не вдалося.

Борис Фуксман

Двоюрідний брат Олександра Роднянського, Борис Фуксман теж мало цікавився нерухомістю. Він тривалий час інвестував у медіаактиви: був співвласником «Студії 1 + 1», продакшен-студії «Українська медійна група» і інвестував журнал «ПіК», якого зараз уже не існує. Серед його інвестицій у нерухомість – п'ятизірковий готель Hilton в Києві. Фуксман розповідав журналістові Mind, що спершу розчарувався у своїх інвестиціях. Готель відкрився в непростий час – у 2014-му, а ситуація налагодилася лише через кілька років. Зараз готельний ринок теж переживає не кращі часи через пандемію коронавірусу. Втім, Mind раніше писав, що ситуацію може поліпшити легалізація грального бізнесу. І Фуксман уже оголосив про підготовку готелю до відкриття двох казино.

Михайло Бродський

Співвласник Київського річкового порту теж вирішив інвестувати в нерухомість. Спільно з компанією Saga Development Андрія Вавриша і Perfect Group Дмитра Ісаєнка він інвестує в будівництво ЖК Rybalsky.

Навесні цього року сім'я Бродського отримала дозвіл Державної архітектурно-будівельної інспекції на реконструкцію ресторану «Гімалаї» на Хрещатику. На його місці підприємець має намір побудувати чотириповерховий ТРЦ, два поверхи якого будуть під землею, а вхід у будівлю – під сходами. Реалізувати проект він планує за рік, якщо дозволять сусіди. Проти будівництва виступає ОСББ сусіднього будинку й активісти, що звинувачують Бродського в спробі побудувати висотку на Хрещатику.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло