Discuss Discuss
MedTech на зльоті: VR-застосунок для зняття стресу, голограма серця й «таємні відвідувачі» держклінік

MedTech на зльоті: VR-застосунок для зняття стресу, голограма серця й «таємні відвідувачі» держклінік

Чим і як дивують українські розробники

Этот материал также доступен на русском языке
MedTech на зльоті: VR-застосунок для зняття стресу, голограма серця й «таємні відвідувачі» держклінік
Фото: pixabay

У 2020 році оборот світової індустрії медичних технологій сягнув $384 млрд. До 2024 року ринок може зрости до $600 млрд. Такі дані і прогнози Statista. Яка частка цього «пирога» припадає на українські MedTech-розроблення, складно підрахувати. Вітчизняні IT-компанії створюють не тільки власні продукти, а й виконують замовлення великих світових корпорацій. У цій статті видання розповідає про три такі розроблення.

Mind спільно з платформою Reactor.ua продовжує серію публікацій про інновації. Раніше ми писали про сервіс, який допомагає керувати операціями на складі онлайн, тандем дронів і всюдиходів-амфібій, технологію, що перетворює автомобіль у гаджет на колесах, і рішеннях для e-commerce

VoxBox: VR-застосунок для зняття стресу

MedTech на зльоті: VR-застосунок для зняття стресу, голограма серця й «таємні відвідувачі» держклінік

Проблема. Близько 80% захворювань виникає через те, що організм не справляється зі стресом. А приводів понервувати в українців більш ніж достатньо: війна, економічна нестабільність, «сюрпризи» в розвитку бізнесу, пандемія тощо.

Розв'язання. Українці Ярослав Плошко, Олександр Смірнов створили VR-застосунок, який допомагає боротися зі стресом за допомогою... крику. «Пацієнт» заходить у звукоізольоване приміщення, надіває VR-окуляри і потрапляє на сонячний берег моря. Раптово все навколо заповнює непроглядна темрява. Щоб її розігнати, потрібно кричати. Це перший, але не єдиний сценарій гри.

«Ми надихнулися дослідженнями психолога Артура Янова й низкою тренінгів. 2018 року розробили сценарій, побудований на тому, що людина може розганяти темряву, кричачи в різні боки. Надалі заглибившись у можливості технології, зрозуміли, що маємо куди більш широкий інструментарій, і сформулювали поле можливого застосування продукту: VoxBox Soldier – для реабілітації військових, VoxBox Edutainment – для тренінгів, VoxBox Toolkit – широкий набір параметрів, функцій для психотерапевтів-практиків, VoxBox Diagnostics – це VoxBox Toolkit із підключеними до нього сенсорами кардіодіагностики для глибокого тестування, VoxBox Kids – інструмент роботи дитячих психотерапевтів. VoxBox Office – корпоративний антистрес. VoxBox Game – голосові гри для розважальних заходів», – пояснює співавтор проєкту, креативний директор агентства TABASCO Олександр Смірнов.

Також у розробленні – освітній проєкт із вивчення іноземних мов.

Застосування на практиці. За словами співавтора VoxBox, зараз їхні основні клієнти – тренінгові компанії. «Проєкт отримав серйозний імпульс для розвитку 2019 року, коли ми разом  із CEO Underdog Олексієм  Купрієнком створили перший «спін-оф» у вигляді мультисюжетної версії для тренінгів і презентували його на iForum. Суть нового продукту – використання віртуальної реальності для навчання персоналу поведінці в стресових ситуаціях. Ігрова форма сприяє більш цікавому й ефективному засвоєнню інформації, ніж читання лекцій або самостійне вивчення мануалів. Ми створили сценарій, у якому людина проживає складну ситуацію обшуку своїми очима, обираючи ту чи іншу дію. Пройшовши через кілька сюжетів проб і помилок, вона виробляє правильну стратегію поведінки», – розповідає Смірнов.

Ефективність. На старті продукт протестували співробітники компанії Mawi. «Під час тестів на групі з приблизно 50 осіб заміряли рівні стресу до й після сесії. У підсумку підтвердили гіпотезу: крик ефективний для емоційної розрядки, 3-хвилинна сесія здатна знизити рівень стресу щонайменше на 10%», – розповідає Смірнов.

Touch My Heart: голограма людського серця

MedTech на зльоті: VR-застосунок для зняття стресу, голограма серця й «таємні відвідувачі» держклінік

Проблема. Хірурги щодня проводять тисячі операцій по всьому світу. Однак деякі – навіть стандартні процедури – можуть призвести до смертельного результату. Знизити ризики допомагає телехірургія – дистанційна консультація експертів перед операцією. Під час таких консультацій лікарі вивчають знімки, анамнез, висновки про стан здоров'я пацієнта тощо. Більш точну «картинку» та інформацію їм можуть допомогти отримати сучасні технології.

Розв'язання.  Команда SoftServe R&D у співпраці з Ultraleap (розробляє рішення для отримання тактильних відчуттів від взаємодії з інтерфейсами) створила штучну модель серця у вигляді голограми, з якою можна взаємодіяти в реальному житті.

«Ми об'єднали технологію змішаної реальності (Mixed reality) з ультразвуковими імпульсами для створення тактильного відчуття дотику. За допомогою шолома доповненої реальності Magic Leap, можна бачити на пристрої Ultraleap об'ємне «живе» зображення серця, що б'ється, до якого можна доторкнутися рукою й відчути його поштовхи», – пояснює менеджер з просування продукту і маркетингу SoftServe R&D Андрій Горбенко.

Простіше кажучи, віддалений хірург-консультант отримує віртуальне серце пацієнта й може більш ефективно допомогти своєму колезі в операційній.

Застосування. «Touch my heart отримала багато уваги на виставках haptic-тактильних технологій і викликала інтерес у розробників рішень змішаної реальності як технологія, що допомагає надати більш реалістичне відчуття від взаємодії в шоломі доповненої реальності», – розповідає Андрій Горбенко.

У SoftServe уточнюють, що зараз технологія набирає обертів у кількох сферах:

  • розробленні безконтактних сенсорних інтерфейсів, де можна взаємодіяти з пристроями, отримуючи тактильне відчуття в повітрі;
  • рекламних технологіях, які дають пережити новий WOW-ефект від взаємодії з рекламою;
  • медичних і навчальних установах, де потрібно мати реалістичну модель для вивчення.

E-Health Systems: сім продуктів на одній платформі

MedTech на зльоті: VR-застосунок для зняття стресу, голограма серця й «таємні відвідувачі» держклінік

Виклик. Державний постачальник програмного забезпечення, який працює під егідою Міністерства охорони здоров'я Саудівської Аравії, почав реалізацію масштабного проєкту із цифрової трансформації національного медичного сектору. Компанії потрібно було побудувати цілісну централізовану платформу, яка б об'єднала всі відокремлені медичні системи та відділи в єдине середовище. Платформа має сприяти оптимізації роботи медичних закладів, підвищенню якості послуг, переходу на e-документообіг, а також стати єдиним джерелом інформації для працівників медгалузі.

Щоб прискорити запуск продукту, постачальник ПЗ звернувся до української IТ-компанії Intellias, яка має досвід у розробленні комплексного програмного забезпечення для сфери охорони здоров'я.

Розв'язання.  Група з 80 інженерів Intellias створює сім продуктів для платформи:

  • Мобільний застосунок для матерів і жінок, які планують вагітність.
  • Комплексне рішення (сайт і мобільні застосунки), яке допомагає Міністерству охорони здоров'я Саудівської Аравії моніторити медустанови країни. Це ПЗ дозволяє виконувати завдання в режимі «Таємний відвідувач», оцінювати сервіси та послуги, що надають медичні установи. «Таємні відвідувачі» планують візити, відповідають на запитання в мобільному застосунку, додають фотопідтвердження. У підсумку формується звіт для міністерства.
  • Продукт, який перевірятиме медичні установи на відповідність держстандартам охорони здоров'я.
  • Застосунок для проведення медобстежень студентів у навчальних закладах. Система надсилатиме повідомлення батькам і автоматично створюватиме записи до лікаря на прийом у поліклініці.
  • Інтерактивний мобільний застосунок – кабінет для пацієнта. Він допомагатиме пацієнтам спілкуватися й обмінюватися інформацією з лікарнями та лікарями, відстежувати стан здоров'я і передавати меддані дітей.
  • Платформа для обслуговування пацієнтів. У ній передбачено електронний контроль ліків і лікарняних виписок, пошук подій для лікарів.
  • Платформа для спрощення проходження медогляду для отримання візи до Саудівської Аравії. Ця система також допомагає спланувати завантаженість роботи медцентрів, відправляючи їм дані про стан здоров'я відвідувачів країни.

Застосування: Команда Intellias вже розробила застосунок для матерів. «Ми впровадили низку рішень, завдяки яким користуватися платформою стало набагато зручніше. Також приділили багато уваги захисту даних і конфіденційності. Відтепер, попри необхідність давати згоду на оброблення персональних даних, користувачі отримують застереження щодо ризиків обміну даними кожен раз, коли вони збираються ділитися своєю інформацією через соціальні медіа або інші сторонні сервіси», – розповідає Delivery Director Intellias Андрій Козін.

Також команда додала п'ять функцій у сервіс:

Профіль користувача. Застосунок діє як електронна медкарта у вигляді профілю про стан здоров'я користувача, який охоплює меддані, хронічні захворювання, алергію, призначені ліки тощо. Жінки можуть додавати і профілі своїх дітей, щоб централізовано зберігати їхні дані й результати обстежень.

Календар і калькулятор. Жінки, які планують вагітність, можуть відмічати свої періоди в календарі й визначити час овуляції за допомогою калькулятора дат народжуваності.

Часова шкала. Застосунок пропонує електронний супровід вагітності: дозволяє відстежувати зростання й розвиток дитини, надаючи відповідну інформацію щотижня під час вагітності. Жінки можуть побачити, як виглядає плід на нинішньому етапі, отримати поради, що стосуються їхнього здоров'я та подивитися корисні ресурси для майбутніх матерів.

Контент. Застосунок пропонує багато матеріалів для майбутніх мам, зокрема блоги та статті, відповіді на найбільш поширені запитання, рекомендації, онлайн-курси та вебінари.

Ліки. Платформа містить перелік ліків, безпечних для прийому під час вагітності. Застосунок також можна використовувати для встановлення нагадувань про прийняття медикаментів.

Результат. «Працюючи за щільним графіком, встановленим Міністерством охорони здоров'я Саудівської Аравії, команді Intellias вдалося дотриматися термінів і своєчасно випустити якісні програмні продукти. Нова медична система допоможе заощадити державні кошти й підвищити якість медпослуг на національному рівні», – вважає Андрій Козін.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua