Дайджест kmbs alumni: про стан української економіки, якості лідера та розбудову сталих процесів виробництва

Дайджест kmbs alumni: про стан української економіки, якості лідера та розбудову сталих процесів виробництва

Найцікавіше на платформі в червні

Дайджест kmbs alumni: про стан української економіки, якості лідера та розбудову сталих процесів виробництва
Фото: depositphotos.com

У рамках співпраці з Києво-Могилянською бізнес-школою та, зокрема, спільнотою її випускників Mind пропонує своїм читачам ознайомитися з найцікавішими матеріалами, що публікувалися на платформі kmbs аlumni протягом червня.

kmbs news

Школа розвитку мислення Cowo.guru провела лекцію в рамках курсу «Мрія та уява» з доктором філософських наук Олександром Філоненком. Він розповів, що розвиток мислення неможливий без участі уяви, але зараз вона недооцінюється. Водночас додав, що заборона на мрію – тенденція, яка досі формує освітні та управлінські підходи.


Декан Києво-Могилянської бізнес-школи Олександр Саврук вважає, що СЕО компанії не може бути лідером, якщо він залучений в операційні процеси. «Ми змушені розділяти ці два поняття. Поняття «лідер» залишаємо за людиною, яка стоїть над системою. А той, хто підтримує систему, адмініструє її – це менеджер», – пояснив він. 

Саврук також розповів про принципи навчання в КМБШ. Зауваживши, що школа не прив’язує діяльність до традиційних методів викладання, які ґрунтуються на інформаційно-ілюстративній діяльності викладача. Натомість учасники під час навчання бачать речі, яких раніше не могли прочитати й усвідомити, бо були зайняті іншим.


Засновник школи розвитку мислення Cowo.guru Андрій Мельников поінформував про основні засади школи: присутність експерта, самостійна робота над власною експертністю, робота в малих групах та опрацювання результатів дослідження. «Провідники створюють контекст, у якому перебувають учасники. Потім ми самостійно заходимо в площину в малій групі, а потім виходимо з певним результатом», – пояснив Мельников.


Філософиня Дар’я Зіборова вважає, що ми живемо в оточенні знаків, які тісно пов'язані з культурним середовищем. Значення деяких знаків ми за замовчуванням розуміємо, наприклад, знаки дорожнього руху або жести. «Їхня знакова функція для нас очевидна, а є знаки, які для нас герметичні. Для того щоб зрозуміти, що це таке, треба мати особливі знання», – додала Зіборова.


Під час медіадискусії, яка відбулася в рамках Дискусійного ПЕН-клубу, телеведучий програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV Вадим Карп'як зазначив, що медіа не здатні об'єднати всі покоління, оскільки це лише канали для передачі інформації. Водночас ведуча ток-шоу «Зворотний відлік» Мирослава Барчук додала, що теми, які мають об’єднувати, можуть і роз'єднувати, якщо хтось діє у своїх політичних інтересах.


Національна щорічна премія для вчителів Global Teacher Prize Ukraine разом з українським письменником Сергієм Жаданом оголосила конкурс «Вчитель прифронтової зони», у рамках якого десять шкіл із Донецької та Луганської областей отримають  300 000 грн на технологізацію. Найкращому педагогу з прифронтової школи подарують освітню подорож.


Проєкт «Прокачай школу» обрав навчальні заклади для технологізації. Брацлавська ЗОШ отримала два ноутбуки Lenovo і проєктор, а школа №9 у Краматорську – сучасну відеолабораторію, яка сприятиме створенню освітнього відеоконтенту.


Благодійний фонд «Старенькі» розповів історію 84-річної Надії Анікіївни та 80-річної пані Лариси, яким волонтери привозять їжу. Надія Анікіївна з гордістю зазначає, що все життя пропрацювала на Головпоштамті. Навіть вийшовши на пенсію, вона не припиняє стежити за фізичною формою.

kmbs openmind

Керівник програми Master in Business Analytics and Finance kmbs Євген Пенцак поділився своїм баченням того, як змінилася економіка за час пандемії. Якщо дивитися на фондові ринки, які представляють компанії з високою капіталізацією, то можна казати про відновлення економіки. Втім, судити тільки за показниками фондових ринків некоректно, адже вони враховують лише великий бізнес, але можна сказати, що світова економіка пристосовується до життя в умовах пандемії. 

На думку Євгена, COVID-19 впливає на країни, які розвиваються, оскільки допомагає їм проминути кілька етапів розвитку. Діджиталізація може призвести до того, що капітал відтікатиме в країни, де матиме найбільшу віддачу. Отже, у найменш розвинених країнах буде найбільша віддача від впровадження нових технологій. Україна теж має шанси на стрибок у розвитку, але проблема в тому, що для великої частини світу ми досі залишаємося периферійною країною з містечковим законодавством. 

Ще один чинник, на який впливає пандемія, – руйнування ланцюгів постачання. Якщо західним країнам стане складніше отримувати товари з Китаю, то Україна отримає шанс стати «новим Китаєм». Зарплати тут невисокі за західними мірками, тому в Україну можна перенести виробництва, а доставляти товари буде значно ближче.


Як власникам виробничих та сервісних компаній побудувати максимально швидкі, збалансовані й сталі процеси, розміркував партнер Apple Consulting та викладач kmbs Андрій Колотов.

Сьогодні я даю один рецепт власникам виробничих та сервісних компаній – тимчасово повернутися в операційку задля побудови максимально швидких, збалансованих і сталих процесів. Потім можна буде відпочивати й тільки аналізувати звітність і витрачати зростаючі дивіденди.

Правило дуже просте: чим швидші та коротші операційні цикли, тим більше компанія здатна обслужити в одиницю часу клієнтів на тих самих потужностях. Швидкість операційного потоку та його стабільна робота – найміцніший фундамент компанії, на який потрібно буде дорощувати конкурентні переваги у вигляді додаткових функцій товару/послуги чи додаткового сервісу. Для того щоб суттєво скоротити час виробництва, не потрібно переходити на наповнення складу готовою продукцією. Варто глибше зрозуміти сутність виробничого потоку, і що він має свої правила та характеристики. 


Декан Києво-Могилянської бізнес-школи Олександр Саврук розповів про роль лідера.

Лідерство – це надзвичайно неоднозначна тема. Вона завжди залежить від контексту. Український контекст, з одного боку, особливий, а з іншого – ні. Нам не вистачає певних типів лідерів, які б налаштовували соціальні системи. 

Лідер – людина, спроможна створити концепт, ідею, сенси. Мало бути власником бізнесу, треба ще будучи суб’єктом-власником, бачити іншого суб’єкта й допомагати йому стати таким, як ти є сам. Такий підхід не суперечить конкуренції між лідерами. Якщо в індустріальній епосі конкуренція зводилася до зіткнення лобами, то сьогоднішня логіка зовсім інакша. 

Чому Coca Cola потрібна Pepsi? Вони разом формують ринок, виховують клієнта, розвивають спроможності. Тобто вони працюють у ширшій системі, як гравці, що доповнють, це принципово інша логіка. Кожен залишається при своїх інтересах, зі своєю енергією, вкладеною в справу, але в єдиних правилах гри, бо це приблизно один продукт, один клієнт. Вони мають спільну інфраструктуру, яка має для всіх працювати.

Протягом червня до платформи powered kmbs alumni долучилися нові резиденти:

Євген Пенцак

Викладав вищу економетрику в Лозаннському університеті у Швейцарії та фінансову математику в Лозаннській політехнічній школі. Працював аналітиком в Institute of Health Economics and Management та директором бізнес-школи Львівського інституту менеджменту.

Автор публікацій з економетрики та економіки, розробляв чисельні методи у фінансах та ризик-менеджменті. 

Андрій Колотов

Заснував компанію InnoWare. З 2005 року почав вивчення теорії обмежень (ТОС) та згодом отримав повну міжнародну сертифікацію ТОСІСО і Goldratt Schools. У 2005 році доєднався до команди Apple Consulting та очолив практику ТОС.

Нині під його керівництвом в Apple Consulting реалізовували понад пів сотні проєктів. Серед задоволених результатами клієнтів: PET Technologies, «Галичина», Kormotech, Kosmo, Корпорація «Артеріум», Меблева компанія «Snite», IDS Borjomi Group.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті