Що лякає ринки: топ-7 геополітичних ризиків 2022-го

Що лякає ринки: топ-7 геополітичних ризиків 2022-го

Цього року світ може постраждати через грошові верстати, вторгнення в Україну та на Тайвань, а ще – через афганських талібів і космічні перегони

Этот текст также доступен на русском
Що лякає ринки: топ-7 геополітичних ризиків 2022-го
Фото: pixabay

2022 рік обіцяє стати роком постпандемійного відновлення. Він почався дуже обнадійливо: немає великих воєн, коронавірус слабшає, Світовий банк прогнозує  зростання глобальної економіки на 4,1% після підйому на 5,5% в 2021-му. Водночас експерти вказують на появу загроз, здатних розпалити міжнародні конфлікти та підірвати світове відновлення.

Mind пропонує ознайомитися з головними геополітичними ризиками 2022 року.

«Інфляційний сюрприз»

Що лякає ринки: топ-7 геополітичних ризиків 2022-го

За твердженням економістки Стефані Фландерс, яка очолює дослідницький центр Bloomberg Economics, ворогом №1 для світової економіки 2022 року, стане не коронавірус, а інфляція, що прискорюється у багатьох країнах. Так, у США в грудні 2021-го споживчі ціни несподівано підстрибнули до 7% у річному еквіваленті, побивши сорокарічний рекорд. У Німеччині інфляція встановила тридцятирічний рекорд у 5,3%, а в Україні підвищилася до 10%, що стало найрізкішим її зростанням за чотири роки.

За словами Стефані Фландерс, нинішній «інфляційний сюрприз» відбувається через дефіцит і подорожчання палива, а також через зриви міжнародних ланцюжків постачань і через те, що мільйони фахівців отримали значні грошові виплати під час пандемічних карантинів і не захотіли повернутися на свої робочі місця. Тепер для приборкання інфляції регулятори мають намір підвищувати процентні ставки та зменшувати субсидії, але це може не допомогти.

«Цього року ми маємо побачити, чи достатньо глобальна економіка стійка, щоб обходитися з меншою допомогою від урядів і центробанків. І чи є інфляція тимчасовим побічним продуктом Covid або більш постійною проблемою», – пише Стефані Фландерс.


Поява нового SARS-мутанта

Що лякає ринки: топ-7 геополітичних ризиків 2022-го

У світі тривають перегони мутуючого вірусу SARS-CoV-2 та вакцин, покликаних зупинити пандемію. Погана новина в тому, що виявлений у листопаді 2021 року штам «Омікрон» зі величезним числом мутацій здатний заражати щеплених людей і дуже швидко поширюється.

Обнадіює те, що вакцинована частина населення «дуже-дуже легко» переносить зараження цим варіантом коронавірусу. Про це 12 січня повідомивголовний інфекціоніст Білого дому Ентоні Фаучі. За його даними, щеплені люди в 10 разів рідше заражаються, у 17 разів рідше потребують госпіталізації та у 20 разів рідше помирають від коронавірусу.

Відносно легке одужання інфікованих і втома населення від локдаунів стримують боротьбу з пандемією. Кордони країн, виробництва та житлові будинки не закриваються через «Омікрон» на карантин. Але, як пишуть аналітики Global Risk Insights, лідери у всьому світі лягають спати зі страхом, що вірус, який вільно гуляє, мутує в те, що спричинить «повномасштабну бубону чуму для людства». Хоча ця загроза і вважається малоймовірною, експерти називають її найстрашнішим ризиком 2022 року.


Вторгнення в Україну

Що лякає ринки: топ-7 геополітичних ризиків 2022-го

На початку 2022 року світові ЗМІ наповнили новини про зосередження 100 000 російських військових поблизу кордону з Україною та про безуспішні спроби США й НАТО запобігти ймовірній інтервенції. 13 січня радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван назвав загрозу військового вторгнення в Україну «високою», а 14 січня прессекретар Білого дому Джен Псакі повідомила про можливу атаку провокаторів «під чужим прапором».

«Росія закладає основу для того, щоб мати можливість сфабрикувати привід для вторгнення, включно із саботажем та інформаційними операціями для звинувачення України у підготовці неминучих атак проти російських військ на Сході України», – цитує Джен Псакі CBC.

На думку західних дипломатів, вторгнення, найімовірніше, відбудеться в січні-лютому, коли Європа особливо потребує постачання російського газу для обігріву будинків. У будь-якому разі країни Заходу будуть змушені відреагувати на агресію Росії жорсткими санкціями, від яких постраждають глобальні сировинні та фінансові ринки.


Конфлікти через Тайвань

Що лякає ринки: топ-7 геополітичних ризиків 2022-го

На думку Малкольма Девіса, експерта з безпеки з Австралійського інституту стратегічної політики, російська агресія проти Україна – це найбільша геополітична загроза на початку 2022 року. Але надалі вона слабшатиме, і набагато більшою проблемою стане ситуація на острові Тайвань, який Китай вважає своєю територією та вкрай нервово реагує на будь-які дії його захисників.

«Президент Тайваню Цай Інвень у новорічній промові послала меседж Китаю: вирішення розбіжностей військовим шляхом – не вихід, на що Пекін відреагував суворим попередженням про «глибоку катастрофу», яка станеться в тому разі, якщо Тайвань перетне червону межу», – зазначає Малкольм Девіс.

Червоною межею Китай вважає будь-який крок у напрямку незалежності Тайваню. Відповідати на ці кроки Пекін готовий закриттям торгових та дипломатичних зв'язки з країнами. Так, у грудні 2021 року Пекін звинуватив Литву, яка дозволила Тайваню відкрити посольство в Ризі, у «змові із сепаратистами», за яку вона може опинитися «на звалищі історії». Литва була виключена з китайських митних систем КНР, і 2022 року литовські підприємці стикнулися з неможливістю відправлення вантажів до Китаю.


«Виборне божевілля»

Що лякає ринки: топ-7 геополітичних ризиків 2022-го

Як пише журнал Fortune, 2022 рік може стати роком «виборного божевілля», оскільки пандемія посилює невдоволення та бажання населення змінити владу. Ринки ненавидять вибори, оскільки у боротьбі за виборців політики можуть давати й дають шалені обіцянки, можуть провокувати масові заворушення та змінювати позицію країн щодо податків, клімату, Росії, Китаю і великих корпорацій.

2022 року виборці зможуть переобрати лідерів у Бразилії, Південній Кореї, Гонконгу, Кенії, Малайзії, Колумбії, Угорщині та на Філіппінах. Але найдолісніші вибори відбудуться у Франції – другій за величиною країні Євросоюзу. У квітні там оберуть главу держави, а в червні – парламент, у якому майже напевно побільшає націоналістів.

Конкуренцію нинішньому лідеру Франції Емманюелю Макрону, якого називають «президентом багатих», становитимуть одразу кілька яскравих ультраправих кандидатів. Серед них націоналістка Марін Ле Пен, яка бажає реформувати Євросоюз, і публіцист Ерік Земмур, який просуває теорію змови «Велике заміщення». Відповідно до цієї теорії у Європі за сприяння панівних еліт здійснюється заміщення білого населення вихідцями з Африки та Близького Сходу.


Сплеск джихадизму

Що лякає ринки: топ-7 геополітичних ризиків 2022-го

Декілька років тому ліквідація Ісламської Держави в Іраку та Сирії запустила процес децентралізації джихадистських угруповань. Однак, як пише експерт американського Інституту досліджень зовнішньої політики Колін Кларк, глобальний ісламістський рух, як і раніше, становить суттєву загрозу.

«По всій Африці нижче Сахари джихадистські групи, пов'язані з Ісламською Державою, неухильно збільшують силу. Із Конго вони нападають на Уганду. З Мозамбіку – на Танзанію… У Сахелі французькі війська не можуть допомогти африканським арміям стримати зростання філій «Аль-Каїди» та ІДІЛ. Терористичні атаки спустошують Малі, Буркіна-Фасо, Нігерію та Нігер. В Африканському Розі посилюється сомалійська «Аш-Шабаб» і перетворюється на регіональну загрозу», – розповідає Колін Кларк.

За його словами, Афганістан під контролем «Талібану» може деградувати в «осине гніздо» для терористів і повстанців усіх мастей. Це призведе до зростання екстремізму у всій Південній Азії та збільшить імовірність терористичних атак, здатних нацькувати одна на одну дві ядерні держави: Пакистан та Індію.


Зіткнення на орбіті

Що лякає ринки: топ-7 геополітичних ризиків 2022-го
Джерело: NASA

Як писав Mind, 2021 рік був роком космічних досягнень. Торік на орбіті з'явилися сотні нових супутників, китайський аналог МКС із тайконавтами, а компанії Blue Origin Джефа Безоса, Virgin Galactic Річарда Бренсона та Space X Ілона Маска почали возити до космосу туристів.

Але ці програми підвищили ризик випадкових чи навмисних зіткнень космічних апаратів один з одним. Обертаючись навколо Землі на швидкості близько 7,5 км/с, навіть маленькі об'єкти можуть створити смертельну катастрофу в разі потрапляння в МКС або китайську «Тяньгун».

У листопаді 2021 року держсекретар США Ентоні Блінкен і директор NASA Білл Нельсон гнівно розкритикували Росію за знищення на орбіті свого супутника «Космос-1408», який розпався на 1500 шматків, які можно відстежувати і які становлять потенційну загрозу життям астронавтів на МКС. А в грудні вже китайське МЗС висловило офіційний протест в ООН через те, що станції «Тяньгун» двічі довелося ухилятися від зіткнення із супутниками Ілона Маска, які підлітали до неї дуже близько.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло