Високе мистецтво маневру: чого хоче Угорщина за відмову від російської нафти

Високе мистецтво маневру: чого хоче Угорщина за відмову від російської нафти

І чому прем’єр Орбан продовжує «прокачувати» розбіжності всередині ЄС

Этот материал также доступен на русском языке
Високе мистецтво маневру: чого хоче Угорщина за відмову від російської нафти
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан
Фото: depositphotos.com

Напружені переговори минулого тижня не допомогли послам країн ЄС у Брюсселі домовитися про умови нафтового ембарго для росії. Тепер дискусія щодо шостого пакету санкцій переходить на рівень міністрів закордонних справ.

Нормативи Євросоюзу вимагають повного консенсусу всіх 28 держав блоку. Головний супротивник посилення антиросійських санкцій – Угорщина. Прем'єр-міністр цієї країни Віктор Орбан хоче не лише отримати для своєї країни відстрочку на кілька років щодо нафтового ембарго, а й багатомільйонних інвестицій у модернізацію нафтотранспортної інфраструктури та нафтопереробних заводів, які контролює державна компанія MOL.

Брюссель не поспішає виконувати всі його примхи, підозрюючи у корупції, нецільовому використанні коштів із європейських фондів та порушенні демократичних стандартів. Але, як заявив голова європейської дипломатії Жозеп Боррель, хоча повністю заборонити російську нафту «до використання» буде непросто, країни ЄС, зрештою, про все домовляться.

Поки тривають перемовини, Орбан, відомий своїми тісними стосунками з президентом росії путіним, продовжує максимально піднімати ставки. Mind розібрався, наскільки далеко він здатен зайти у своїх погрозах і яку ціну може заплатити, підігруючи росії.

Близькі люди

Після переконливої ​​перемоги на виборах минулого місяця, Орбан вирішив призначити двох союзників, пов'язаних із росією, на високі посади у своєму новому уряді: Петер Сійярто знову отримає портфель міністра закордонних справ, а підприємець Крістоф Салай-Бобровницький стане міністром оборони.

Bloomberg нагадує, що Сійярто минулого року отримав орден Дружби з рук міністра закордонних справ росії Сергія Лаврова, який зараз перебуває під санкціями ЄС. А Салай-Бобровницький володіє підприємством разом із найбільшим російським виробником вагонів.

«Новий склад кабінету міністрів показує, що російські зв'язки Орбана стануть ще сильнішими», – сказав Даніель Хегедус, співробітник Німецького фонду Маршалла в Берліні.

Танець павича

Через відкриту проросійську політику в Орбана назріли суперечності не лише з Брюсселем. Київ також жорстко критикує його за політичні угоди з рф. Дві з них пов'язані з енергетикою – це контракти з «газпромом» та будівництво атомної електростанції.

Але керувати угорським урядом п'ятий термін поспіль Орбану значною мірою допомагають не лише його відносини з москвою, а й збереження можливостей для вибору варіантів.

Це основна причина того, що він обрав колишнього єврокомісара та свого критика Тибора Наврачича міністром, відповідальним за фонди ЄС. «Це свого роду жест, який показує, що танець павича Орбана між Сходом і Заходом продовжиться», – вважає Даніель Хегедус.

Закулісні суперечки

«Зусилля Євросоюзу, спрямовані на те, щоб залучити Угорщину до ембарго на російську нафту, відображають недовіру між Брюсселем та Будапештом, яка формувалася роками та продовжує посилюватися. Суперечка про санкції – серйозне випробування для ЄС, який прагне зберегти єдність та водночас рішуче відповідати на агресію росії проти України», – зазначає The Wall Street Journal.

Співрозмовники видання в Єврокомісії кажуть, що у центрі закулісної дискусії з Угорщиною – гроші на реконструкцію НПЗ та час, який потрібен для відмови від російської нафти. Орбан також наполягає на допомозі у створенні нафтових запасів.

Дипломати впевнені, що попри складнощі та протиріччя, компроміс дозволить запровадити нафтове ембарго. Але немає впевненості в тому, що Орбан підтримуватиме санкції, навіть якщо ЄС виконає його фінансові вимоги.

Прагматичні цілі

Дії угорського прем'єр-міністра «спрямовані на те, щоб продовжувати витягувати максимум із Євросоюзу, одночасно розпалюючи конфлікт із внутрішньополітичною метою». Про це говорить Фабіан Зулег, виконавчий директор Центру європейської політики у Брюсселі. За його словами, «у короткостроковій перспективі ЄС необхідно погодити умови угоди, але у довгостроковій перспективі Угорщині доведеться заплатити ціну, оскільки її ізоляція всередині ЄС посилюватиметься».

Небажання Орбана долучитися до антиросійських санкцій ЄС уже розлютило його традиційних союзників-консерваторів у Варшаві. Польська правляча партія налаштована скептично до ЄС, але рішуче підтримує Україну і давно бачить загрозу в політиці кремля та путіна.

«Ми не можемо продовжувати співпрацю, як раніше», – заявив минулого місяця віцепрем'єр Польщі Ярослав Качинський, посилаючись на непримиренні розбіжності.

Орбан, який заблокував транспортування зброї в Україну через Угорщину, також має діяти обережно, щоб уникнути подальшої ізоляції в ЄС та не створити собі нових складнощів, які обмежать доступ до європейського фінансування.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло