Які гранти зараз доступні українському бізнесу. Перелік та особливості подачі заявок

Які гранти зараз доступні українському бізнесу. Перелік та особливості подачі заявок

Скільки можна отримати і як правильно подавати заявку

Этот материал также доступен на русском языке
Які гранти зараз доступні українському бізнесу. Перелік та особливості подачі заявок
Фото: depositphotos.com

Згідно з даними сервісу Opendatabot, після 24 лютого в Україні з’явилося понад 51 000 нових підприємців: 43 000 ФОП та 8000 юридичних осіб. Допомогти в розвитку бізнесу під час війни намагається держава та міжнародні організації – за допомогою грантів.

Маєте бізнес-ідею або власну справу, що потребує масштабування? Ви можете подати заявку грант та отримати від 50 000 до 10 млн гривень. Mind дослідив, які грантові програми доступні для українського бізнесу й що треба зробити заявнику, аби уникнути помилок та отримати кошти.

Читайте також: Доступні гроші не для всіх: в Україні відкрито багато програм грантової підтримки бізнесу. Розбираємо як отримати фінансування на розвиток бізнесу

Чим грант відрізняється від кредиту?

Іноді виникає плутанина між двома поняттями, адже і грант, і кредит – це можливість започаткувати або розвинути бізнес, який вже існує. Суттєва різниця в тому, що кредитування передбачає повернення коштів з відсотками. Якщо ви отримуєте грант на бізнес і виконуєте всі умови, зазначені грантодавцем, повертати кошти не потрібно. Умовами отримання грантового фінансування може бути: створення робочих місць, сплата податків, ведення діяльності протягом кількох років.

Державний грант: сума залежить від виду діяльності та кількості робочих місць

єРобота. Мікрогранти до 250 000 грн іа гранти до 10 млн пропонує державна грантова програма «єРобота». Подача заявки відбувається онлайн через портал «ДіЯ».

Головна мета «єРобота» – створити якомога більше робочих місць та задіяти людей, що залишилися без роботи внаслідок воєнних дій. Програма працює з 1 липня, на початку жовтня стартувала її восьма хвиля.

Крайній термін подачі заявки – 12 грудня (на власну справу) та 16 грудня (на переробне підприємство).

Сума гранту: від 50 000 до 10 млн грн (залежить від кількості створених робочих місць та виду діяльності).

Кому дають гранти? Подати заявку на грант можуть громадяни України, що мають статус ФОП або є юридичними особами. Шанси на отримання гранту значно зростають, якщо заявники не мають боргів перед державою, не є банкрутами, не перебувають під санкціями, не ведуть діяльність у рф та на окупованих територіях.

Також охочі отримати грант не можуть працювати по найму або вести інший бізнес. Тобто, якщо ви претендуєте на грантову допомогу від держави, вам доведеться зосередитися на власній справі.

Якщо ви ще не зареєстрували суб’єкт підприємницької діяльності, але маєте намір відкрити власну справу, заявку на мікрогрант також можна подати. В разі отримання гранту у вас буде 15 робочих днів на реєстрацію ФОП.

Розповідаємо про гранти від «єРобота» докладніше:

«Власна справа»: ви можете почати свій бізнес з нуля або розвивати вже створений.

Умови отримання: створити робочі місця.

Сума гранту: 150 000  грн, якщо ви приймаєте на роботу одного працівника. Два робочих місця збільшують фінансування до 250 000 грн. Важливо: працевлаштувати робітників потрібно протягом шести місяців після підписання договору гранту. Ще однією вимогою є працевлаштування на термін не менше двох років.

Мікрогранти до 250 000 грн можна отримати на відкриття салону краси, ательє, СТО, кав’ярні. 

Грантові кошти витрачаються на придбання або лізинг обладнання, закупівлю сировини, оренду приміщень (не більше ніж 25% від гранту),  маркетинг та рекламу (до 10% всіх коштів).

Подати заявку та отримати грант на власну справу можна тут.

«Грант на сад»: садівництво, виноградарство, вирощування ягід.

Умови отримання: розробка проєкту саду на власній або орендованій ділянці, працевлаштування від 5 до 25 постійних робітників, сплата податків до бюджету та діяльність наступні п’ять років.

Площа садової ділянки може бути від 1 до 25 га. Якщо земля під сад орендована, мінімальний термін оренди повинен бути не менше семи років.

Сума гранту: 140 000 –  400 000 грн за гектар, але не більше 70 % вартості проєкту. Решту витрат підприємець бере на себе.

Рішення щодо гранту приймає Міністерство аграрної політики. Подати заявку та отримати грант на садовий бізнес можна тут.

Важливо ознайомитися з переліком культур, які підтримує програма, і кількістю сезонних робітників.

«Теплиця»

Умови отримання: побудова модульної теплиці площею від 1,6 га до 2,4 га протягом року, створення 40 робочих місць, діяльність та сплата податків протягом трьох років.

Сума гранту: до 7 млн грн за 2 га, але не більше 70% вартості проєкту.

До заяви додається проєкт і кошторис будівництва. Рішення про грант ухвалює Міністерство аграрної політики. В разі невиконання умов гранту, ви повертаєте різницю між витраченими бюджетними коштами й сплаченими податками та зборами.

Деталі та форма подачі заявки на грант на теплицю тут.

«Грант на підприємство по переробці»: дерево- та металообробка, виробництво меблів та будматеріалів, агропереробка.

Умови отримання: мінімум 25 робочих місць, діяльність та сплата податків протягом трьох років.

Сума гранту: до 8 млн грн. Кошти витрачаються на придбання обладнання.

Важливо: перша тисяча заявників може розраховувати на грант у розмірі 70% від вартості проєкту. Наступні учасники отримають до 50% вартості проєкту. В разі руйнування підприємства внаслідок військових дій держава компенсує всю суму внеску отримувача гранту.

Рішення про грант ухвалює Міністерство економіки протягом 15 днів.  Подати заявку та дізнатися більше про грант на переробне підприємство можна тут.

Як підприємцю отримати грант на бізнес?

Щоб отримати державний грант на власну справу, на теплицю, сад чи переробку потрібно:

  1. Розробити бізнес-план із деталізацією всіх витрат та урахуванням податків. 
  2. Подати заявку через портал «ДіЯ».
  3. Пройти три етапи відбору та отримати якомога більше балів на кожному:
  •  перевірка кредитної історії та фінансової репутації;
  •  оцінювання бізнес-плану та життєздатність бізнес-ідеї фахівцями Ощадбанку;
  • співбесіда в центрі зайнятості вашого міста. 

Кількість заявок перевищує бюджет грантів. Аби отримати грант на бізнес, варто підготуватися до кожного етапу та врахувати всі особливості бізнес-процесів.  Якщо грант отримати не вдасться, подати заявку повторно не вийде.

Державний центр зайнятості дає остаточну відповідь щодо отримання гранту через 10 робочих днів після подання заявки.

Рішення, щодо отримання гранту на сад чи переробку Міністерство аграрної політики та Мінекономіки повідомляють через 15 днів після подачі заявки.

З 27 вересня для заявників на отримання мікрогрантів до 250 000 грн законодавці передбачили можливість доопрацювання бізнес-плану та розширили перелік можливостей витрат грантових коштів.

Грант на продукцію подвійного призначення

Український фонд стартапів пропонує гранти для розробки та виготовлення продукції з подвійним призначенням, що використовується в цивільних та військових цілях. Пріоритет надається проєктам у сфері оборони, кібербезпеки, відбудови інфраструктури, охорони здоров’я, освіти.

Умови отримання: отримати грант на бізнес з подвійним призначенням може суб’єкт господарювання, зареєстрований в Україні.

Сума гранту: до $35 000, з яких $25 000 отримає заявник, а до $10 000 – акредитований акселератор, що забезпечує навчання та експертну підтримку команди.

Заявку українською та англійською мовами подають тут

Рішення про надання гранту на проєкт ухвалює наглядова рада фонду після розгляду експертами. На це потрібно 2–4 тижні.

Грант на стартап

Грант на IT-стартап входить до державної програми «єРобота». Фінансова підтримка надається інноваційним стартапам на різних стадіях їх реалізації – від ідеї до готового продукту.

Сума гранту: 750 000 до 3,5 млн грн.

Подати заявку можна до 1 червня 2024 року. Наразі подача тимчасово зупинена.

Умови отримання: створення мінімум трьох робочих місць впродовж двох років із моменту отримання гранту, сплата податків та розробка технології, задекларованої проєктом.

Кошти гранту витрачаються на зарплати, консультації, обладнання для виробничих цілей та досліджень, на рекламу та маркетинг.

При цьому, залежно від етапу розвитку стартапу, підприємці мають створити не менше 3–10 робочих місць (залежно від типу стартапу).

Ознайомитися з діяльністю фонду можна тут.

Мікрогрант від «Українського ветеранського фонду»

Український ветеранський фонд створений державою для підтримки та реалізації ветеранських ініціатив.

Хто може отримати грант: ветерани війни, члени їхніх сімей (матері, батьки, дружини, чоловіки, діти), родини героїв Небесної сотні.

Подати заявку на мікрогрант можуть власники зареєстрованих ФОП. 

Програма діє до завершення воєнного стану. 

Бюджет 10 млн грн, розрахований на 500 учасників. Наразі фонд профінансував 18 заявок.

Сума гранту: 20 000 грн. 

Фінансування можна витратити на обладнання, сировину чи товар для ведення бізнесу.

Заявки розглядаються протягом 10 днів.

Гранти «Конкурентоспроможна економіка України» від USAID

USAID – американська організація, що сприяє міжнародному розвитку, надає гранти для бізнесу в країнах, що цього потребують.

Грант на підтримку безперервності та відновлення бізнесу

Сума: від 600 000 до 1,6 млн грн.

Хто може отримати: власники бізнесу, що вже існує та постраждав від війни або потребує розвитку. Не приймаються заявки від бізнесів, діяльність яких передбачає перепродаж товарів та послуг.

Кошти можна витратити на релокацію підприємства в безпечні регіони, сертифікацію, масштабування та вихід на зовнішні ринки, придбання обладнання та сировини, підвищення кваліфікації співробітників, маркетинг.

Заявки приймають до 24 липня 2023 року. Подати заявку на грант для бізнесу від USAID тут

Грант на підтримку торговельних місій

Сума гранту: від $20 000 до $75 000.

Хто може отримати: суб’єкти підприємницької діяльності, зацікавлені у виставках та торгових місіях до США, Франції та Великобританії. Програма надає пріоритет проєктам, готовим до співфінансування від 30%.

Заявку можна подати до 25 листопада 2022 року.

Грант для соціальних підприємців від Українського соціального венчурного фонду

Грантодавці: Ukrainian Social Venture Fund та SILab Ukraine. 

Мета програми: підтримка діяльності соціальних підприємств в умовах війни.

Соціальними вважаються підприємства, що працюють задля досягнення соціального впливу, а не отримання прибутку. Це бізнеси, що розвивають культуру, екологію, створюють робочі місця для вразливих категорій населення та надають соціально важливі послуги.

Хто може отримати: соціальні підприємства, що працюють і прагнуть розвитку. Програма не підтримує підприємства, діяльність яких пов’язана з алкоголем, тютюновими виробами, гемблінгом, криптовалютою, токенами, паливом.⠀

Кінцевий строк подачі заявок 25 листопада 2022 року.

Сума гранту: до 10 000 євро.

Кошти витрачаються на придбання обладнання, витратних матеріалів, операційну діяльність.

Рішення щодо гранту надає експертна комісія.

Подати заявку та отримати грант для бізнесу в соціальній сфері тут.

Читайте також: Особливі умови та жорсткий відбір позичальників. Як банки кредитують бізнес за програмою «5–7–9»

Читайте також: Отримати не можна програти: 7 помилок при поданні заявки на грантове фінансування

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло