Політичне потрясіння у Великій Британії: чому пішла Ліз Трасс

Політичне потрясіння у Великій Британії: чому пішла Ліз Трасс

І як Сполучене Королівство готується до третього прем'єр-міністра за вісім тижнів

Этот материал также доступен на русском языке
Політичне потрясіння у Великій Британії: чому пішла Ліз Трасс
Фото: DR

За рекордно коротке 45-денне перебування при владі Ліз Трасс поховала королеву, посилила економічну кризу, зазнала поразки від качана салату та пішла у відставку, залишивши країну зі збільшеними відсотковими ставками й фунтом, що подешевшав.

Як Ліз Трасс занапастила своє прем'єрство за 38 днів

Як писав Mind, у липні – серпні 2022 року урядуща Консервативна партія була змушена шукати заміну Борису Джонсону, який подав у відставку через безліч скандалів.

Ліз Трасс стала фавориткою виборчих перегонів на обіцянках знизити податки, зокрема ПДВ на 5%, і в такий спосіб підштовхнути економічне зростання у Великої Британії. 5 вересня 2022 року вона набрала на партійних виборах 81 326 голосів (57,5%) і була обрана прем'єром, незважаючи на запевнення британських експертів у тому, що керувати країною їй не під силу.

«Ліз Трасс або підтвердить очікування експертів і зазнає фіаско як прем'єр, або стане одним із найбільших політичних геніїв нашого часу» – так 5 вересня відреагував на її обрання політичний коментатор Ендрю Марр.

За кілька днів після вступу Ліз Трасс на прем'єрську посаду померла королева Єлизавета II, і політична активність усередині Великобританії завмерла приблизно на два тижні офіційної жалоби. Коли уряд повернувся до справ, призначений Ліз Трасс міністр фінансів Квасі Квартенг анонсував скорочення податків на 45 млрд фунтів ($50 млрд) на рік. Бурхливі суперечки викликало його рішення зменшити податки для корпорацій і знизити найвищу 45% ставку податку на прибуток для багатих.

Реформу було представлено без прийнятого в таких випадках її аналізу незалежним Управлінням бюджетної відповідальності. Цей факт, а також величезні позики на фінансування податкових послаблень налякали ринки. Курс фунта впав, вартість боргів для Великобританії підвищилася, а потім зросли відсотки за іпотечними кредитами.

Банк Англії, який відповідає за підтримку фінансової стабільності, був змушений витратити десятки мільярдів фунтів із золотовалютних резервів на скуповування державних цінних паперів, щоб запобігти обвалу їх вартості та заспокоїти нервові ринки.

«Кілька днів Ліз Трасс відстоювала правильність взятого курсу на зниження податків, а потім зробила U-розворот, і Квартенг, який прилетів із Вашингтона із зустрічі з МВФ, дізнався, що його звільнено. Трасс скликала пресконференцію, щоб пояснити свої рішення і... не стала цього робити. Вона постала перед телекамерами всього на вісім хвилин, відповіла лише на п'ять запитань і раптово пішла. По суті, вона повідомила: я, як і раніше, вважаю мої податкові заходи правильними, але я звільнила свого міністра фінансів, тому що він анонсував їх, і ринкам вони не сподобалися», – описує ситуацію британська Guardian.

Новим міністром фінансів Ліз Трасс призначила Джеремі Ханта, який свій перший робочий понеділок присвятив тому, щоб виступити в парламенті, оголосити про скасування «майже всіх» податкових заходів, анонсованих Квасі Квартенгом, і повідомити про те, що податки підвищуватимуться. Ліз Трасс під час його виступу мовчки сиділа ззаду, давши політичним коментаторам привід заговорити, що вона передала фактичну владу Джеремі Ханту й тепер він є реальним главою уряду.

Ліз Трасс проти салату

Британські ЗМІ розкрутили жарт про те, що Ліз Трасс утримувала ситуацію в країні під контролем близько двох тижнів, і вона має спільну рису із салатом-латуком – двотижневий строк придатності. Жителі королівства настільки зневірилися в майбутньому свого прем'єр-міністра, що влаштували імпровізоване змагання. Хто протримається довше: качан салату чи Ліз Трасс на посаді.

Видання Daily Star 14 жовтня організувало трансляцію на YouTube, щоб британці могли спостерігати в прямому ефірі, як в'яне зелений качан на столі поряд із фото Ліз Трасс. Букмекерам пропонувалося робити ставки.

На сьомий день суперечка вирішилася – 20 жовтня Ліз Трасс оголосила про свою відставку з посад прем'єр-міністра та лідера Консервативної партії, а інтернет заполонили численні меми, присвячені перемозі салату в «овочевій дуелі».

«Я вступила на посаду у період великої економічної та міжнародної нестабільності. Родини та компанії турбувалися про те, як оплачувати свої рахунки. Незаконна війна путіна в Україні загрожує безпеці всього нашого континенту... Я була обрана Консервативною партією з мандатом це змінити... Однак я визнаю, що, враховуючи ситуацію, я не можу виконати мандат, даний мені Консервативною партією, яка мене обрала», – пояснила свої дії Ліз Трасс.

Хто замінить Ліз Трасс. Сунак? Мордонт? Джонсон?

Консервативна партія щосили намагатиметься уникнути скликання загальних виборів, побоюючись зазнати нищівної поразки. Одне з нещодавніх соцопитувань показало, що якщо провести голосування зараз, то лейбористи отримають 411 мандатів, а присутність консерваторів у парламенті скоротиться на 219, до 137.

За даними Associated Press, керівна партія має намір обрати нового лідера до 28 жовтня за прискореною процедурою. Претенденти на посаду прем'єр-міністра мають до вечора понеділка заручитися підтримкою не менше 100 із 357 парламентаріїв-консерваторів для допуску до фіналу, в якому переможця буде визначено шляхом онлайн-голосування серед членів партії.

Політичне потрясіння у Великій Британії: чому пішла Ліз Трас

Як пише BBC, найвищі шанси зайняти прем'єрське крісло має політик індійського походження Ріші Сунак, який добре проявив себе на посаді міністра фінансів. Конкуренцію йому може скласти Пенелопа Мері Мордонт, яка стала першою в історії Великобританії жінкою на чолі міністерства оборони.

Також лунають заклики повернути до прем'єрського крісла Бориса Джонсона. Ґрунтуючись на перших ставках букмекерів, BBC оцінює його шанси у 18% порівняно з 31% у Мордонта і 50% у Сунака. Через минулі скандали Борису Джонсону буде нелегко заручитися підтримкою парламентаріїв, проте, якщо йому вдасться набрати 100 голосів для допуску до онлайн-голосування, його шанси на перемогу стрімко зростуть.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло