«Прострелені» гральні карти, файли для друку 3D-мініатюр, дисковий годинник і не тільки: топ-5 найуспішніших українських розробок на Kickstarter
Підприємці продовжують розповідати бекерам зі всього світу про рашистську навалу
Другий рік поспіль на Kickstarter зростає кількість кампаній від українських підприємців. У 2021-му наші співвітчизники запустили на цій краудфандинговій платформі близько 30 своїх проєктів, у 2022-му – понад 60, а за перші шість місяців 2023-го – уже майже 40. І це не дивно: в умовах війни Kickstarter став гарним майданчиком для розширення географії експорту та пошуку покупців нестандартних виробів. Mind промоніторив усі кампанії. За пів року більшість підприємців зібрали в середньому по $5000. Але є і рекордсмени. Розповідаємо про них детальніше.
Раніше наше видання писало про українських лідерів Kickstarter 2022, 2021, 2020, 2019, 2018 та 2017 років.
5-те місце: CLEAR SKIES. RESISTANCE Playing Cards

Залучили: $34 604
Запитували: $5000
Кількість бекерів: 326
Стартова ціна: $25
Звідки родом проєкт: Київ
Виробник: New Dawn Decks
New Dawn Decks другий рік поспіль виводить на Кickstarter дизайнерські гральні карти, присвячені боротьбі українців із російськими терористами. Торік команда залучила трохи більшу суму – понад $38 000. У новому проєкті – той самий дизайн, але ілюстрації перефарбовано в чорний і червоний – кольори українського опору.
«У квітні 2022 року ми об’єдналися для створення проєкту «Чисте небо», щоб віддати данину пам’яті українському народові, жертвам несправедливого та непропорційного вторгнення російської армії. Понад рік потому уряди в усьому світі не змогли остаточно покласти край цій війні. Боротьба все ще триває, а смерть продовжує вражати тих, хто хоче жити в мирі у своїй країні. Коли світ починає звикати до конфлікту, який здається все більш віддаленим, не втихають голоси, які продовжують кричати, щоб захистити своє життя та життя своїх сімей. Ця колода уособлює цю постійну боротьбу за свободу проти страждань і руйнувань, які понад рік не змогли подолати рішучість, мужність і опір українського народу», – розповідали бекерам дизайнери.
4-те місце: 3D Printing Hobbyists United

Залучили: $48 897
Запитували: $50
Кількість бекерів: 839
Стартова ціна: $35
Звідки родом проєкт: Харків
Виробник: Solgood Creations Сергія Соболя та Калеба Гудсона
Solgood Creations стала рекордсменом 2022 року за обсягом фінансування, залучивши понад $440 000. Кошти збирали для постраждалих від війни Цього року команда вийшла на Кickstarter з аналогічним продуктом, але вивела нову колекцію – близько 1200 STL-файлів для друку 3D-мініатюр. Тематика різноманітна: фентезі, постапокаліптичні та сучасні діорами, Wargamers тощо. Окремі моделі присвячені війни в України. «У цьому проєкті ми створили чотири діорами, одна з яких заснована на сумних подіях у моїй країні – війні в Україні. Проте це свідчить про нашу надію на перемогу та свободу мого народу», – розповідав бекерам Сергій Соболь.
Як і торік дизайнери запропонували не тільки власні цифрові продукти, а й понад 1000 STL-файлів від «одних із найталановитіших творців у світі». «Багато колег щедро пожертвували власний продукт на нашу справу. Зібрана колекція – спільні зусилля різних художників і компаній з усього світу. Ці чудові творчі люди зібралися разом, щоб дати надію постраждалим в Україні», – пояснював Сергій Соболь.
3-тє місце: REAL TIME watch

Залучили: $59 222 (кампанія ще не завершена, збір коштів триватиме до 21 липня)
Запитували: $5000
Кількість бекерів: 318
Стартова ціна: $157
Звідки родом проєкт: Київ
Виробник: ZAVOD
«Не забувайте цінувати та плекати кожну хвилину свого життя, тому що не знаєте, коли ваш світ може повністю змінитися» – з таким меседжем компанія ZAVOD вивела на Kickstarter годинник REAL TIME на основі дискової системи числення часу. Він розроблений данським дизайнером українського походження Олексієм Іскосом. На годиннику немає ні годинної, ні хвилинної стрілок, натомість два циферблати обертаються, як планети навколо сонця. На звороті гаджетів виробник вказує назви та координати місць із найменшим забрудненням, рекомендовані Dark Sky Reserves по всьому світу, а також зіркову карту, дату й час щорічного метеоритного дощу.
Одна з моделей годинника присвячена війні в Україні: на задній стороні – напис WAR TIME. Частка грошей із продажів цієї лімітованої колекції має піти на поміч мирним жителям, які постраждали під час війни. «Ми – українська команда дизайнерів і годинникарів, почали цей проєкт близько двох років тому й планували його запустити ранньою весною 2022 року. Але ще до весни почалася війна. Більшість членів команди залишили свої домівки, відправили в безпечне місце дружин і дітей, деякі пішли до лав української армії», – пояснюють виробники.
Це друга кампанія ZAVOD на Kickstarter. Перший раз команда вивела годинник RIDER1991 ще 2017 року та залучила майже $28 000.
2-ге місце: Hapstone RS

Залучили: $164 634
Запитували: $10 000
Кількість бекерів: 566
Стартова ціна: $135
Звідки родом проєкт: Суми
Виробник: Hapstone RS Антона Куліжко та Станіслава Марківа
Підприємці із Сум другий раз вивели на Kickstarter свій прилад для заточування ножів. «Ми група людей, які давно «хворіють» ножами. Ще далекого 2012 року зрозуміли, що наявні рішення заточувальних систем нас не влаштовують. Інвестували десять років досвіду в розробку концепції та дизайну. Тепер можемо сказати, що Hapstone RS є найкращою точилкою для ножів на ринку» – так заманювали бекерів підприємці. Та запевняли, що їхня система універсальна, тобто підходить для широкого діапазону розмірів і товщини ножів. Більшість деталей виготовлено з авіаційного алюмінію.
У компанії є власна виробнича лінія, яку запустили 2018 року. Тоді ж підприємці перший раз вийшли на Kickstarter і зібрали майже $34 000 від 163 бекерів. Цього разу розповіли бекерам, що розробили систему контролю якості виробничих процесів та перевірили можливість виробництва у великій кількості.
1-ше місце: 3D Luminous Wooden World Map

Залучили: $198 229
Запитували: $5000
Кількість бекерів: 168
Стартова ціна: $109
Звідки родом проєкт: Ірпінь, Київська обл.
Виробник: Enjoy The Wood Ігоря та Марини Фостенко
Enjoy The Wood – лідер рейтингу та хрестоматійний приклад того, як завдяки краутфандингу маленький сімейний бізнес за дев'ять років роботи перетворився в стабільне виробництво з більш ніж 100 000 клієнтів по всьому світу. Також завдяки краутфандингу компанія відновила роботу минулого року: під час російської окупації згоріли офіс і виробничі приміщення Enjoy the Wood.
Приклад цієї компанії можна назвати унікальним: зазвичай бекери на Kickstarter «ганяються» за новими, нестандартними речами, а Enjoy The Wood рік за роком виходила на цю платформу зі своїм базовим продуктом – дерев'яними 3D-картами світу та міст. Кожного разу додавала нові опції і збирала значні суми (до понад $530 000). Кампанія цього року не стала винятком: підприємці запропонували бекерам оновлену кольорову 3D-карту зі світлодіодами та залучили майже в 40 разів більше коштів, ніж запитували.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].