Книжка тижня: «Закарбовано на кістках. Таємниці, які ми залишаємо після себе» від всесвітньо відомої антропологині Сью Блек
Кістки як мовчазні свідки людського життя

«Чимало життєвих спогадів навічно закарбовані в нашому скелеті: вегетаріанська дієта записана на кістках, а зрощений перелом ключиці нагадує про падіння з гірського велосипеда. Можливо, це й не спогади у звичному розумінні, але це чесне та надійне джерело інформації, такий собі саундтрек нашого життя.
Щоб прочитати «записане», неначе щоденник, судово-медичні антропологи вишуковують короткі, упізнавані сегменти тілесної пам’яті, з яких почасти й складається життєва пісня. Зазвичай ідеться вже про завершене життя. Нам цікаво, яким було воно і якою була людина, що прожила це життя. Ми хочемо віднайти закарбоване на кістках, щоб розповісти історії тіл, а можливо, навіть повернути загиблим імена...», – пише авторка Сью Блек, судова антропологиня у своїй книжці «Закарбовано на кістках. Таємниці, які ми залишаємо після себе».
Докладніше – в огляді Mind.
Оригінальна назва: Written in bone. Hidden Stories in What We Leave Behind
Бекграунд. Сью Блек – провідна судова антропологиня та проректорка з питань зарахування в Ланкастерському університеті.
Вона була провідною антропологинею Британської судово-медичної групи в розслідуванні воєнних злочинів у Косово та однією з перших судових медиків, які поїхали до Таїланду після цунамі в Індійському океані. Про її роботу є декілька документальних фільмів, а сама вона вела надзвичайно успішну програму «History Cold Case» на BBC 2.
У 2016 році Сью було нагороджено титулом дами-командора за заслуги в галузі судової антропології.
«Спогади про наше життя зберігає не лише мозок. Скелет дорослої людини складається з понад двох сотень кісток, і кожна з них може розповісти власну історію. Деякі кістки охоче розкажуть її кожному, хто поцікавиться, інші ж ревно охороняють свої історії, аж поки якийсь спритний наполегливий дослідник не вмовить їх розкрити правду», – акцентує Сью Блек.
«Блек веде за собою допитливих читачів потаємними місцями злочинів, древніми гробівцями, судовими залами... Захопливо!» – зазначають Booklist.
«Книжка Сью Блек дає відповідь на запитання «Навіщо потрібна наука?». Наука – це перш за все пошук зв’язків. Без наукових методів кістки назавжди залишалися б «німими» свідченнями злочину», – каже Леонід Горобець, доктор біологічних наук, зооархеолог.
Видавництво: #книголав
Сюжет. Кістки – мовчазні свідки людського життя. Кожна частина нашого тіла може розповісти історію. Те, що ми їмо, усе, що робимо, залишає сліди – повідомлення, які терпляче чекають місяцями, роками й навіть століттями, доки судово-медичний антрополог їх розшифрує.
Всесвітньо відома судова антропологиня і професорка Сью Блек запрошує читачів у захопливу подорож людським тілом – від маківки до стоп, досліджуючи кістки голови, тулуба й кінцівок та розповідаючи історії людей, яким ці кістки належали: «Нам цікаво, якою була людина, що прожила це життя. Ми хочемо віднайти закарбоване на кістках, щоб розповісти історії тіл, а можливо, навіть повернути загиблим імена».
Вам сподобається, якщо: ви хочете відправитися у «подорож людським тілом» крізь призму анатомії та судової антропології. Книжка розповідає, як судовий антрополог працює, щоб ідентифікувати померлу особу, як він допомагає патологоанатому визначати спосіб і причину смерті, а одонтологу чи радіологу – інтерпретувати висновки, що стосуються їхніх дисциплін.
Вам не сподобається, якщо: вам не цікаві знання про кістки, ви далекі від теми антропології, і ця наука відповідно не викликає у вас захоплення.
Головна причина прочитати: книжка подає серйозні теми з гумором. Кожна історія тут сповнена поваги до людей і любові до власної справи.
«Наші кістки – це каркас тіла. Вони існують ще довго після того, як шкіра, жир, м’язи та внутрішні органи стають прахом. Кістки створені міцними, щоб тримати нас вертикально й надати нам форми. Саме вони є останніми вартовими нашого земного життя й зберігають усі його таємниці», – ідеться у книжці.
У тому ж дусі:
Річард Шеперд «Сім етапів смерті. Відверта сповідь судмедексперта»

Книжка судмедексперта Річарда Шеперда, автора бестселера «Неприродні випадки», досліджує не саму смерть, а шлях до неї, який проходить кожна людина від народження до старості. Автор досліджує процеси старіння й незворотні зміни в організмі, які наближують нас до логічного фіналу.
Показує, які небезпеки чигають на нас у цій мандрівці життям, і пояснює, яких і як саме можна уникнути або відтермінувати. Інформує про особливості функціонування різних систем організму й переконує: старіння не варто боятися, до нього просто потрібно бути готовим.
Данило Сафронов «Від учора. Світло в кінці операційної»

Автор цієї книжки – Данило Сафронов. Хірург, кандидат медичних наук, учасник бойових дій, який двічі добровольцем побував на фронті. Вперше – 2015 року, коли рф розпочала війну в Донецьку та Луганську. Вдруге – 2022-го, після повномасштабного вторгнення росії в Україну. Данило вирішив написати чесну книжку без прикрас про події восьмирічної давнини.
До неї увійшло 38 історій про лікарські будні в тилу й на фронті.
Андрій Сем’янків «Танці з кістками»

Андрій Сем'янків – лікар-анестезіолог, кандидат медичних наук, блогер, відомий під псевдонімом MED GOblin, який популяризує доказову медицину, а нині військовий лікар у прифронтовому шпиталі. У творчому доробку Сем’янківа вже є нон-фікшн «Медицина доказова і не дуже», що вийшла 2021 року.
Роман «Танці з кістками» – дебют автора в художній прозі, медичний трилер, який побачив світ 2022-го.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].