Прем’єри тижня: «Холодна війна» та «Дике поле»

Прем’єри тижня: «Холодна війна» та «Дике поле»

Навіщо дивитися польську стрічку про кохання на тлі холодної війни та екранізацію одного з романів Сергія Жадана

Этот материал также доступен на русском языке

«Холодна війна»

Прем’єри тижня: «Холодна війна» та «Дике поле»
Фото: arthousetraffic.com

Сюжет. Польща, Німеччина, Югославія, Франція. Холодна війна 1950-х років. Він – піаніст з народної польської групи, вона – молода танцівниця. Історія кохання між чоловіком та жінкою різного походження і темпераментів, які смертельно несумісні, але все ж приречені бути разом.

В українському прокаті: з 8 листопада

Бекґраунд. За основу сюжету взято історію стосунків, що були між батьками режисера Павла Павліковського – персонажі навіть носять їхні імена. Справжніх Віктора та Зули не стало 1989 року, незадовго до падіння Берлінської стіни. Останні 40 років вони провели разом: то розлучаючись, то переслідуючи і мучачи один одного по обидва боки залізної завіси. «Вони обидва були сильними, чудовими людьми, але разом завжди перетворювали все на катастрофу», – говорить Павліковський.

Світова прем'єра фільму відбулася у Каннах, де його було удостоєно премії за найкращу режисуру. «Холодна війна» стала першою польською стрічкою з 1990 року, що увійшла до програми кінофестивалю. В Україні картину вперше показали на відкритті 13-го фестивалю «Дні польського кіно», а також на Одеському кінофестивалі.

Польща висунула «Холодну війну» на здобуття премії «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою. Попередня робота Павла Павліковського – чорно-біла драма про Голокост «Іда» – удостоїлася премії «Оскар» у цій категорії у 2015 році, а також премії BAFTA та п'яти премій Європейської кіноакадемії, у тому числі за найкращий європейський фільм, сценарій та режисуру.

Прем’єри тижня: «Холодна війна» та «Дике поле»

Ключову роль у «Холодній війні» відведено музиці – через неї розказана історія еміграції, показані кохання та пристрасть. Режисер, який сам виконує джаз як піаніст, переслухав увесь репертуар народного ансамблю «Мазовше» і зупинився на піснях, які могли б у різних формах звучати протягом фільму. «Два сердечка» з трейлера звучить у фільмі простою сільською пісенькою, та згодом – проникливою джазовою композицією, яку Зула співає у Парижі 1950-х.

Вам сподобається, якщо: ви хочете побачити психологічно правдиву, у гарному сенсі універсальну розповідь про кохання, а також сумніви та непрості обставини, на які часом наражає людей історія.

Вам не сподобається, якщо: вам до вподоби динамічні фільми зі спецефектами, або ж ви очікуєте на детально розписане політичне тло картини – «Холодна війна» мінімалістичними засобами розповідає про вічні істини.

Головна причина подивитися: стрічка Павла Павліковського – мелодрама, в якій музика та психологізм на першому місці, а чорно-білий формат допомагає сконцентруватися на головному.


«Дике поле»

Прем’єри тижня: «Холодна війна» та «Дике поле»
Фото: FILM.UA

Сюжет. Герман змушений повернутися у своє рідне містечко на Донбасі. Його старший брат зник, і тепер герою доведеться захистити сімейний бізнес – стару бензоколонку. Разом із нею – друзів дитинства та кохання у боротьбі проти тих, хто захоплює шматок за шматком землю, перетворюючи її на кукурудзяні поля та залізницю, котра нікуди не веде…

В українському прокаті: з 8 листопада

Бекґраунд. Український пригодницький екшен «Дике поле» – повнометражний режисерський дебют Ярослава Лодигіна, радіоведучого та співзасновника радіо «Аристократи».

Стрічку знято за мотивами роману «Ворошиловград» Сергія Жадана. Письменник виступив і співавтором сценарію. У 2014 році його книга визнана кращим українським романом десятиліття за версією літературної премії ВВС Україна. Твір отримав швейцарську літературну премію Фонду Яна Михальські та нагороду Brucke Prize в Німеччині. Роман перекладено п’ятьма мовами.

Наталя Ворожбит також виступила співавторкою сценарію «Дикого поля» – всього було написано 13 його варіантів.

«У певний момент прийшло відчуття, що треба розмежувати книгу і фільм, і ми знайшли назву «Дике поле», розуміючи, що це найбільш ємна характеристика того, що ти відчуваєш, перебуваючи там. Адже майже третина України – степова зона, яка історично мала назву Дике поле. Так його називали латиною, так його називали в Польщі, так його знали за часів Середньовіччя. І з таким же відчуттям дикого поля ми живемо й сьогодні. І те, як зараз виглядають ці місця, дух, характер, причини, чому все саме так, – точно такі ж, як були в ті часи, коли ця назва тільки з'явилася. Так ми відчули і зрозуміли, що маємо право сказати: «Так, це – «Дике поле», – коментує режисер, який вирішив зняти кіно, прочитавши роман 2015 року.

Прем’єри тижня: «Холодна війна» та «Дике поле»
Фото: FILM.UA

Робота над фільмом тривала сім років, а знімальний період – два місяці. Проект «Дике поле» став переможцем IX конкурсного відбору кінопроектів Державного агентства України з питань кіно, отримавши грант у розмірі 15,5 млн грн.

Зараз Ярослав Лодигін готується до екранізації нового роману Сергія Жадана – «Інтернат». Ярослав і Сергій знову працюють над сценарієм разом.

Вам сподобається, якщо: ви – шанувальник творчості Сергія Жадана або ж хочете побачити колоритний український вестерн із яскравими типажами, чиє життя немов перебуває на межі цивілізованого існування та дикунства – із гумором і цікавим музичним рішенням.

Вам не сподобається, якщо: ви очікуєте зіткнутися з чорним кримінально-маргінальним світом – у «Дикому полі» уникають «яскравого» зображення сцен насилля чи вбивств, вони показані обережно чи навіть натяками.

Головна причина подивитися: побачити історію про готовність нести відповідальність і те, якою ціною іноді доводиться «захищати своє», як говорить слоган фільму.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло