mind
Медичній реформі – бути: система охорони здоров'я переходить на новий рівень
Спецпроект
Медична реформа
Проект реалізує Mind спільно з громадським об’єднанням «Інтерньюз-Україна», за підтримки Посольства Фінляндії в Україні

Медичній реформі – бути: система охорони здоров'я переходить на новий рівень

Закон про державні фінгарантії медобслуговування населення прийнятий з численними поправками

Цей матеріал також доступний російською

19 жовтня парламент проголосував одразу за два законопроекти, необхідні для того, щоб запустити перетворення і перевести систему охорони здоров'я на новий рівень. Перший, за №6327, про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення, народні обранці прийняли у другому читанні та в цілому. А законопроект про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо державних медгарантій за №6604 був прийнятий у першому читанні.

У кінцевому вигляді, після внесення численних депутатських поправок, Закон про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення ідеологічно став ближче до практик Швеції та Великобританії, ніж до класичної страхової медицини. Зокрема, перелік видів медичної допомоги, за якими держава гарантує повну оплату в рамках програми державних медгарантій, досить широкий, тобто це однозначно не модель США.

Отже, згідно прийнятого закону, всі види послуг (крім стоматології) потрапляють під програму державних медичних гарантій. Але насправді держава забезпечуватиме бюджетне фінансування не цілком, а частково – 100%-ве покриття гарантується для первинної, екстреної, паліативної допомоги, а також для ведення пологів і вагітності.

Що саме належить до цих видів допомоги? Первинна допомога – це практично всі послуги, які сьогодні пацієнт отримує в поліклініці або у фельдшерському пункті – покриватиме до 80% всіх звернень пацієнтів. Екстрена – звернення по швидкій, всі види невідкладної і реанімаційної допомоги, які не є плановими, наприклад, інфаркти та інсульти. Ну, і паліативна допомога – тобто догляд за тяжкохворими. 

Найскладніше ще попереду: парламент має схвалити у другому читанні та в цілому зміни до Бюджетного кодексу, згідно з якими з міжбюджетних трансфертів має бути вилучена медсубвенція на адресу місцевих органів влади. Поки цього не станеться – реформа просто не почнеться.

Взагалі розподіл коштів викликає багато запитань. Зокрема критикується створення Національної служби здоров'я – її вже називають нікому не потрібним бюрократичним органом. А от норми про перехід на міжнародні протоколи і стандарти лікування із Закону про державні фінансові гарантії медобслуговування населення народні депутати виключили.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті