mind
НБУ: монетарна політика центробанку залежатиме від подальшої співпраці з МВФ

НБУ: монетарна політика центробанку залежатиме від подальшої співпраці з МВФ

Імовірність зниження облікової ставки до кінця цього року є низькою

НБУ: монетарна політика центробанку залежатиме від подальшої співпраці з МВФ
Фото: НБУ

Національний банк зазначає, що наразі можливі два різні сценарії розвитку монетарної політики НБУ, залежно від подальшої співпраці з Міжнародним валютним фондом. Про це йдеться у повідомленні регулятора за результатами дискусії членів Комітету з монетарної політики (КМП) щодо рівня облікової ставки, яка відбулась 23 травня 2018 року.

Так, більшість членів КМП погодилися, що імовірність зниження облікової ставки до кінця цього року є низькою. «Зниження облікової ставки має відбуватися лише за появи ознак стійкої дезінфляції відповідно до встановлених цілей. Члени КМП висловили впевненість, що для збереження довіри до дій Національного банку монетарна політика має залишатись послідовною в прагненні знизити інфляцію, а також уникати будь-яких форм фіскального домінування», – йдеться у повідомленні регулятора.

Водночас один із членів КМП висловив сумнів щодо доцільності збереження до кінця 2018 року облікової ставки на рівні 17%, якщо ситуація розвиватиметься відповідно до базового сценарію. На його думку, у такому разі жорсткість монетарної політики може бути надмірною, оскільки зниження інфляції буде швидшим через сприятливий ефект змін обмінного курсу.

Як зазначає регулятор, те, який з двох ймовірних сценаріїв реалізується, залежить від прогресу в проведенні структурних реформ, необхідних для стійкого економічного розвитку, та подальшій співпраці з МВФ.

Так, члени КМП зазначили, що у випадку розвитку подій за базовим сценарієм, який припускає продовження співпраці з МВФ, НБУ доцільно здійснити подальшу лібералізацію валютних обмежень, щоб підтримати економічний розвиток.

Крім того, у разі розвитку базового сценарію існує ймовірність перегляду прогнозу зростання реального ВВП у бік підвищення у зв’язку з рекордними оцінками врожаю та пожвавленням споживання. Нагадаємо, Нацбанк і далі дотримується свого попереднього прогнозу щодо прискорення зростання реального ВВП: у 2018 році він зросте до 3,4%.

«У випадку гальмування структурних реформ та відсутності фінансової підтримки з боку офіційних кредиторів ситуація розвиватиметься за іншим, альтернативним сценарієм. На думку членів КМП, саме по собі неотримання траншів від МВФ не є приводом для підвищення облікової ставки», – йдеться у повідомленні регулятора.

Так, обговорюючи додаткові заходи, які може запроваджувати Нацбанк у разі розгортання альтернативного сценарію, члени КМП погодилися, що можливим є і введення валютних обмежень, однак це є вкрай небажаним кроком і може розглядатися лише в якості засобу «останньої лінії оборони» при виникненні загроз для фінансової стабільності.

Як зазначається, у засіданні КМП взяли участь 9 з 10 членів комітету, серед яких голова НБУ Яків Смолій, чотири його заступники, зокрема Катерина Рожкова, та  директори відповідних департаментів центробанку.

КМП – консультативний внутрішній орган НБУ, створений з метою обміну інформацією та поглядами щодо формулювання й реалізації монетарної політики для забезпечення цінової стабільності. До складу КМП входить голова НБУ, інші члени правління НБУ, а також директори департаментів монетарної політики та економічного аналізу, відкритих ринків, фінансової стабільності, статистики та звітності. Засідання КМП відбуваються напередодні засідань правління НБУ з питань монетарної політики. Рішення з монетарної політики приймаються правлінням НБУ.

Нагадаємо, про можливість посилення монетарної політики й введення деяких валютних обмежень, у разі неотримання чергового кредитного траншу МВФ, днями заявляв голова центробанку Яків Смолій.

Як писав Mind, 24 травня 2018 року правління НБУ залишило облікову ставку незмінною на рівні 17% річних.

Про те, чому НБУ вдається до підвищення облікової ставки, читайте в матеріалі Mind «Гра за новими правилами: чому НБУ підвищив облікову ставку і до чого це призведе».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті