Схема працює: «Укртрансгаз» не отримав сплату за поставлені на ОПЗ 36 млн куб. м газу на 0,5 млрд грн
Схема, коли «прокладка» поставляє газ на ОПЗ, а потім за нього не платить, стала системною

Схема поставки газу на Одеський припортовий завод (ОПЗ) через «Всеукраїнську Енерго Компанію» (ВЕК) призвела до втрати «Укртансгазом» (УТГ), що входить до групи «Нафтогаз України», 36 млрд куб. м газу на 0,5 млрд грн, повідомляє Бізнес-Цензор.
Як зазначається, згодом фірму-«прокладку» було змінено на ТОВ «Ліберті газ», за результатами конкурсу, який ОПЗ провів у середині липня.
«З половини квітня «Укртрансгаз» у реальному часі спостерігав, як розкрадається його газ. І нічого з цим не робив. Через місяць оператор ГТС повідомив на своєму сайті про те, що ВЕК не сплатила поставлений ресурс на суму 0,5 млрд грн», – пише видання.
Так, ця сума є вартістю різниці між номінованим (13 млн кубів) і реально поставленим (52 млн кубів) газом. Вона визначається Кодексом ГТС як небаланс. Якщо ВЕК її не сплатить, вона ляже на оператора ГТС – «Укртрансгаз», й у кінцевому підсумку на держкомпанію НАК «Нафтогаз України».
Як пише видання, процедура поставки газу така: ВЕК, засновником якої значився Вадим Колесников – син бізнесмена Віталія Колесникова, підписала контракт з ТОВ «Газоторгова компанія» – трейдером, який входить до умовної торгової групи «Скела Терціум» полтавського бізнесмена Сергія Белашова.
Далі, з цим контрактом ВЕК звертається до оператора ГТС – «Укртрансгаз», який відкриває постачальнику номінацію – визначає обсяг газу, який постачальник ВЕК може взяти на точці виходу з ГТС для споживача – ОПЗ.
Як зазначається, цей обсяг не повинен перевищувати того, який законтрактований у продавця – «Газоторгової компанії» Белашова.
Водночас, як випливає з ухвали Печерського райсуду Києва від 7 червня, у квітні 2018 року ВЕК номінував (купив у продавця) для ОПЗ 13 млн кубометрів газу. Однак протягом квітня поставив понад 52 млн куб. м газу.
Так, УТГ має на точках входу і виходу з ГТС прилади обліку газу, які раз на добу дистанційно передають свідчення в головний офіс компанії.
Коли оператор ГТС бачить, що постачальник відбирає газ понад номінації, він зобов'язаний повідомити про це оператору газорозподільних мереж (ГРМ) – у даному випадку в «Одесагаз» Ігоря Учителя.
Відповідно до Кодексу ГТС (розділ X, глава 1, пункт, 7, підпункт 8), а також Правил постачання газу «Одесагаз» протягом 5 днів з моменту звернення оператора ГТС зобов'язаний перекрити подачу газу споживачеві.
У «Нафтогазі» на запит «БізнесЦензора» повідомили, що неодноразово зверталися в «Одесагаз» з вимогою припинити поставки ресурсу на ОПЗ. Однак точну дату подачі заявки УТГ на відключення поставок газу на хімічний завод держкомпанія так і не назвала.
У свою чергу, за інформацією представника ОПЗ Миколи Щурікова, припис на відключення від поставок газу прийшов на підприємство 27 квітня.
Тим часом ВЕК вже змінив засновників. З 10 серпня власником компанії стала нікому не відома Галина Семиряжко з міста Рубіжне Луганської області, звідки родом Віталій Колесников.
Всього, за інформацією ОПЗ, з січня по травень 2018 року ВЕК поставила на завод 165 млн кубометрів газу, який був перероблений у 38 500 тонн товарного аміаку і 178 300 тонн карбаміду.
Нагадаємо: головною сировиною для виробництва азотних добрив в Україні є природний газ. Конкурентами українських азотних підприємств є російські заводи, такі як «Міндобрива» в місті Россош або «Тольяттіазот». Так, для російських виробників сировина обходиться втричі дешевше – $100 проти $300 за тисячу кубічних метрів.
Всього в Україні три великих виробники азотних добрив: Ostchem Дмитра Фірташа, «ДніпроАзот» Ігоря Коломойського і держкомпанія «Одеський припортовий завод».
Як писав Mind, Україна подала апеляцію на рішення групи експертів Всесвітньої торгової організації (СОТ) відносно спору з РФ про антидемпінгові заходи щодо імпорту нітрату амонію.
Раніше повідомлялось, що виведення коштів із «Укрнафти» через «Дніпроазот» уже досягло кількох мільярдів гривень – сумарні втрати у 2017 році можуть досягати 2 млрд грн.
Крім того, минулого року Антимонопольний комітет України (АМКУ) зобов'язав виробників мінеральних добрив щомісяця надавати інформацію про ціни на цьому ринку, обсяги виробництва міндобрив, реалізації на внутрішньому ринку і на експорт. Під моніторинг АМКУ підпадають також підприємства групи Ostchem Дмитра Фірташа.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].