Вануату першою в світі подає до суду на нафтові компанії через зміну клімату
Цей випадок стане прецедентом для інших країн, які розміщені на островах чи узбережжях

Острівна країна Вануату вирішила добиватися фінансової допомоги від головних «забруднювачів» навколишнього середовища – найбільших нафтогазових корпорацій і країн, у яких вони працюють, передає HighTech Plus.
Архіпелаг Вануату складається з 82 вулканічних островів, багато з яких височать над рівнем моря менше ніж на метр.
Останній тропічний циклон вдарив по економіці країни і призвів до численних людських жертв.
Міністр закордонних справ Ральф Регенвану розповів, що в результаті тропічного циклону Пем в 2015 році втрати ВВП країни склали 64,1%, тобто близько $450 млн. Тоді загинули 15 людей, ще 75 тисяч залишилися без даху.
«Доводжу до відома індустрії викопного палива і держав, які її спонсорують, що Вануату не миритиметься зі збитками», – заявив політик на форумі Climate Vulnerable.
Архіпелаг Вануату має намір боротися з кліматичними змінами унікальним чином: уряд оголосив, що вимагатиме фінансової допомоги через суд.
Як пояснює Guardian, рішення Вануату пред'явити позов головним «забруднювачам» навколишнього середовища стане прецедентом у судовій практиці.
І цілком ймовірно, що за прикладом острівної держави підуть інші. Громадяни ряду країн, наприклад, Перу, США і Філіппін, вже подають колективні позови до держави з вимогою вжити заходів щодо запобігання кліматичній катастрофі. Деякі регіони також судяться з нафтогазовими і вугільними компаніями.
За словами міністра Регенвану, відшкодувати Вануату збиток повинні ті держави і організації, які «активно і цілеспрямовано ставлять під загрозу існування країни». Міністр посилається на Паризьку хартію, згідно з якою країни зобов'язуються стримувати глобальне потепління на рівні не більше 1,5 градусів Цельсія. Крім іншого, учасники об'єднання обіцяли надати підтримку країнам, що розвиваються, і вносити гроші в Зелений кліматичний фонд ООН.
«На жаль, деякі країни, які відіграють ключову роль в забрудненні середовища, відмовилися вкладати кошти у фонд. Наприклад, так зробила Австралія», – вказав Регенвану.
Він пообіцяв підключити до судових розглядів інші держави, які знаходяться у вразливому становищі.
Концентрація парникових газів в повітрі досягла рекордного показника за останні 3 млн років, стверджують вчені. Рівень світового океану також зростає, і до 2100 року ця проблема торкнеться 10 млн людей, які проживають на прибережних територіях.
Раніше повідомлялося, що на Exxon Mobil подали до суду: компанію звинувачують в причетності до кліматичних змін.
Нагадаємо, влада Нью-Йорка подала позов до суду проти п'яти найбільших нафтових компаній світу – BP, Chevron, Exxon Mobil, ConocoPhillips і Royal Dutch Shell. Однак позов не увінчався успіхом – суд відмовився його розглядати.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].