Захворіло у світі
31,880,241
Померло у світі
976,640
Вилікувалось у світі
21,983,692
Захворіло в Україні
188,106
Померло в Україні
3,757
Вилікувалось в Україні
83,458
«Нафтогаз» прагне залишити ГТС за собою після анбандлінгу

«Нафтогаз» прагне залишити ГТС за собою після анбандлінгу

Така модель дає можливість НАК провести анбандлінг швидко та «під ключ»

«Нафтогаз» прагне залишити ГТС за собою після анбандлінгу
Глава НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв
Фото: УНІАН

Модель ISO (Independent System Operator), коли газотранспортні (ГТС) активи залишаються у «Нафтогазу», а оператор передається незалежному органу/стороні, є більш прийнятною для здійснення анбандлінгу.

Таку думку висловив голова НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв виданню «Новое время».

«Модель ISO дає можливість «Нафтогазу» провести анбандлінг швидко та «під ключ», потребує більш технічних змін до законодавства, забезпечує максимальний захист інтересів України в міжнародному арбітражі», – пояснив він.

За його словами, початково уряд України зупинився на моделі OU (Ownership unbundling – Mind). «Але, на мою думку, в українських умовах тільки модель ISO є реалістичною та захищає інтереси держави», – наголосив Коболєв.

Сама по собі модель OU не дає жодних гарантій збереження транзиту – тобто ми можемо отримати ситуацію «lose-lose», коли й арбітраж програний і транзиту немає. «Модель ISO не несе таких загроз», – пояснив Коболєв.

У той же час, за словами глави «Нафтогазу», перевагою моделі OU можна назвати простішу та більш зрозумілу структуру управління оператора над активом, хоча сам процес її реалізації для України – на порядок складніший.

За законом існує 2 моделі, за якими Україна може здійснювати анбандлінг. Модель ISO передбачає залишити ГТС-активи у «Нафтогазу», проте оператор передається незалежному органу/стороні. Модель OU передбачає виведення як оператора, так і ГТС за межі групи «Нафтогаз». В обох цих варіантах «Нафтогаз» не має жодного контролю за діяльністю транспортування, а діє як звичайний гравець на ринку.

Обидві моделі застосовувалися в Європі.

Як писав Mind, «Нафтогаз» обіцяє до кінця січня-2019 розробити систему контрактів для анбандлінгу, затягування якого з боку НАК може зірвати укладання нового довгострокового контракту на транзит російського газу через Україну.

Нагадаємо: переговори щодо нового контракту на транзит російського газу заплановані на 21 січня 2019 року у Брюсселі. Згідно з проектом протокольного рішення, делегацію очолить міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Також у переговорах візьме участь і глава НАК «Нафтогаз України» Коболєв.

Раніше Коболєв назвав умови для початку перемовин щодо другого транзитного позову до «Газпрому» на $12 млрд – НАК готовий обговорювати цей позов у прив'язці з укладенням нового довгострокового контракту.

Про те, чи вирішує щось Стокгольмський арбітраж, читайте у матеріалі Mind «Чи потрібні Україні переговори з «Газпромом».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті