НБУ спростив отримання валютної ліцензії для лайф-страховиків і скасував їх для учасників фондового ринку

НБУ спростив отримання валютної ліцензії для лайф-страховиків і скасував їх для учасників фондового ринку

Регулятор знизив суму мінімального власного капіталу для лайф-страховиків з 300 млн грн до 45 млн грн

НБУ спростив отримання валютної ліцензії для лайф-страховиків і скасував їх для учасників фондового ринку
Фото: Shutterstock

Національний банк України (НБУ) в продовження лібералізації валютного регулювання звільняє учасників ринку цінних паперів від необхідності отримувати ліцензії на валютні операції, а для страхових компаній, які надають послуги зі страхування життя, пом’якшує вимоги для їх отримання. Про це йдеться у повідомленні на сайті регулятора.

Відповідні зміни затверджені постановою Правління НБУ №65 від 7 травня 2019 року яка набуває чинності з 9 травня 2019 року.

Для страхових компаній, які займаються страхуванням життя і розраховуються за договорами в іноземній валюті, будуть діяти ліберальніші вимоги до капіталу для отриманя ліцензії на валютні операції. Раніше лайф-страховики повинні були мати власний капітал у сумі не менше ніж 300 млн грн. Відтепер, щоб  отримати відповідну ліцензію, лайф-страховики повинні забезпечити наявність мінімального власного капіталу у сумі нормативу платоспроможності та достатності капіталу, який встановлений нормативно-правовим актом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. Тому для отримання ліцензії лайф-страховики повинні мати мінімальний власний капітал у сумі не менш ніж 45 млн грн.

Лайф-страховики повинні забезпечити наявність мінімального власного капіталу у відповідній сумі впродовж усього часу наявності ліцензії. З огляду на це страхові компанії повинні будуть подавати до НБУ щоквартально інформацію про структуру прийнятних активів. Мова йде про активи, які відповідають вимогам Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. Наприклад, акції, облігації підприємств та облігації місцевих позик повинні пройти процедуру лістингу на фондовій біржі, акції та облігації іноземних компаній повинні відповідати суверенним рейтингам та кредитним рейтингам тощо. Також щорічно страхові компанії повинні будуть подавати звіт аудитора, який підтверджує суму прийнятних активів.

У той же час, учасники фондового ринку, які торгують цінними паперами та забезпечують розрахунки за угодами, більше не повинні отримувати від НБУ ліцензії на валютні операції. Зокрема, у випадках переходу прав власності на цінні папери від резидента до нерезидента і навпаки.

«Купівля та продаж цінних паперів не є валютними операціями, а всі розрахунки проводитимуться через банки, які мають банківську ліцензію та здійснюють валютний нагляд, зокрема за операціями учасників фондового ринку. Тому НБУ скасовує необхідність отримувати валютні ліцензії учасникам фондового ринку, а також анулював ліцензії учасників фондового ринку та ПАТ «Національний депозитарій України», які були видані раніше», – пояснили у НБУ.

Також у НБУ наголошують, що порушення нормативу або неподання інформації про структуру прийнятних активів буде підставою відкликання ліцензії на валютні операції. Повноваження припиняти та поновлювати ліцензії матимуть Правління НБУ та Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем.

Нагадаємо: 21 червня минулого року, Рада прийняла закон «Про валюту», який набув чинності 7 лютого 2019 року. Серед змін, які передбачені документом, затверджено й надання права страховикам-резидентам вносити платежі за укладеними договорами страхування життя в іноземній валюті у випадках, передбачених законодавством.

Як писав Mind, вимоги про наявність мінімального власного капіталу для страховиків у розмірі 300 млн грн НБУ встановив наприкінці січня 2019 року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті