Бізнес не відчуває змін у податковій системі – опитування

Бізнес не відчуває змін у податковій системі – опитування

Переважна більшість – 68% респондентів оцінили режим як сприятливий веденню бізнесу

Бізнес не відчуває змін у податковій системі – опитування
Фото: pixabay.com

Результати опитування «Податковий індекс» від Європейської бізнес асоціації (ЄБА) показують що бізнес не відчуває змін у податковій системі. Опитування охоплює період з листопада 2018 року до березня 2019 року. Про це повідомляє прес-служба ЄБА.

Показник податкового Індексу склав 2,98 балів з 5 можливих. Індекс все ще знаходиться в негативній площині та жодного разу не перетнув нейтральну позначку в 3 бали за всю історію досліджень з 2011 року.

Якість податкового законодавства України задовільною вважають 57% експертів, частка невдоволених якістю податкового законодавства складає 23%, водночас ще 20% респондентів вважають його якісним. 

Переважна більшість – 68% респондентів оцінили податковий режим як сприятливий веденню бізнесу, а 32% – як перешкоджаючий.

Лише 13% експертів позитивно оцінили процес адміністрування податків та підготовки податкової звітності. Натомість 37% вважають процедуру обтяжливою.

Фактори, які негативно впливають на підготовку податкової звітності та адміністрування:

 • кількість часу, витраченого на підготовку податкової звітності та сплату податків;
 • незрозумілість правил та роз’яснень щодо підготовки податкової звітності та проведення платежів;
 • поспішне запровадження нових правил та недостатність часу для пристосування до них;
 • недосконалість електронної системи звітності;
 • кількість платежів.

Прояви фіскального тиску відчули на собі 29% опитаних, 28% повідомили про те, що тиск був майже відсутній і 18% експертів взагалі не зіштовхнулися з цим явищем впродовж досліджуваного періоду.  

Необґрунтовані трактування податкового законодавства контролюючими органами, упереджені рішення фіскальних органів, сплата податків авансом та технічні проблеми з роботою серверу ДФС – це все методи тиску, які все ще постерігає бізнес.

Результати опитування показали, що кількість незадоволених якістю податкових сервісів лишилася такою ж, як і минулого року – 24%. Натомість 35% опитаних підтвердили, що задоволені якістю податкового обслуговування і ще 41% продемонстрували нейтральне ставлення. 

Кроки, які мали б значно полегшити ведення бізнесу у площині оподаткування з точки зору експертів:

 • істотне зниження навантаження на фонд оплати праці, що дозволить розширити базу оподаткування;
 • прозорість та спрощення процедури нарахування податків, зниження податкового навантаження;
 • забезпечення стабільності та передбачуваності законодавства, дотримання принципу стабільності оподаткування;
 • боротьба з контрабандою та податковим шахрайством;
 • зниження ставки податку на прибуток та ПДВ;
 • зменшення кількості податків і неподаткових платежів та спрощення механізму їх розрахунку і адміністрування.

Податкове законодавство України потребує сумлінного виконання норм чинного законодавства, вважають 87% експертів, і лише 21% переконані, що необхідні радикальні зміни. 

Щодо наслідків впровадження Плану BEPS в Україні, то 50% опитуваних вважають, що це призведе до влучного збільшення тиску лише на несумлінних платників податків, а 26% очікують збільшення тиску на всі компанії.

Ще 40% переконані, що варто очікувати перегляду пільгових/спрощених режимів оподаткування, а 35% вважають, що відбудеться повернення доходів з «офшорних» юрисдикцій в Україну.

Під час розрахунків до уваги бралися: якість податкового законодавства, обтяжливість/легкість адміністрування податків, фіскальний тиск та якість податкового обслуговування (роботи податківців).

Загальне значення Податкового Індексу являє собою інтегральний розрахунок середнього значення кожного з вищенаведених факторів. В опитуванні взяли участь 104 експерти Податкового комітету Асоціації.

Євросоюз виділив 29,5 млн євро на фінансування програми підтримки управління державними фінансами EU4PFM. Кошти будуть направлені на експертний супровід податкової та митної реформ в Україні.

У березні група депутатів Ради запропонували виділити ІТ підприємців у окрему групу платників єдиного податку, закріпити поступове щорічне зростання для цієї сфери на 1% ставки єдиного податку, в результаті чого ця ставка через 5 років має становити 10 %. При подальшому зростанні чисельності ІТ-фахівців на 20 тисяч щороку та застосуванні запропонованих збільшених ставок податку, до бюджету додатково буде сплачено єдиного податку в розмірі 2,3 млрд грн за період з 2021 до 2025 років.

Нагадаємо: голова ДПС Сергій Верланов вважає зловживанням ситуацію, коли великі компанії використовують для ведення бізнесу схему з ФОП. Практично весь малий і середній бізнес так чи інакше пов'язаний з ФОПами і юридичними особами на спрощеній системі оподаткування.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті