Показник промислового виробництва за січень-липень 2019 року зріс на 0,4 процентних пункти
За підсумком липня 2019 року у промисловому виробництві уповільнилися темпи зниження до 0,2% р/р

Кумулятивний показник промислового виробництва за січень-липень 2019 року зріс на 0,4% процентних пункти (п/п) (0,5% – за перше півріччя 2019 року). Про це йдеться у відповідному прес-релізі Міністерства економінчого розвитку і торгівлі.
Зростання виробництва у переробній та добувній промисловості не компенсувало негативний внесок постачання електроенергії, газу та води у загальний індекс по промисловості.
За підсумком липня 2019 року у промисловому виробництві уповільнилися темпи зниження до 0,2% р/р (-2,3% у червні 2019 року та +3,7% у липні 2018 року).
Виробництво у добувній промисловості – зросло на 0,1% р/р (+4,9% р/р у липні 2018 року) за рахунок нарощування видобутку вугілля з метою забезпечення стабільної роботи енергосистеми (добування кам’яного та бурого вугілля зросло на 6,8%).
Водночас спостерігалось зменшення видобутку сирої нафти та природного газу (зменшився на 0,3%) та металевих руд (знизився на 1,2%) на фоні високої статистичної бази порівняння липня 2018 року та зменшення попиту на руди з боку металургії;
Виробництво у переробній промисловості – зросло на 0,3% (+3,1% відповідно) внаслідок збільшення обсягів виробництва споживчих та інвестиційних товарів (зокрема, у фармацевтиці, харчовій промисловості та виробництві будматеріалів).
У липні 2019 року у групі товарів «споживчі товари тривалого використання» виробництво збільшилася на 7,5%, «споживчі товари короткострокового використання» – зросло на 3,8% та «інвестиційні товари» – зросли на 1%; у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – скоротилося на 3,6% (+4,5% відповідно) внаслідок зменшення споживання природного газу, який розподіляється регіональними газорозподільними компаніями, та електроенергії промисловими підприємствами через її значне подорожчання (у липні (р/р) індекс цін виробників постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря зріс на 10,9%), а також проведення ремонтів технологічного обладнання на електростанціях.
У регіональному розрізі у 12 регіонах було зафіксовано зростання виробництва, зокрема у Донецькій області – +1,7%, водночас у Луганській області – -4%.

Чинники в основних видах промислової діяльності:у виробництві основних фармацевтичних продуктів і препаратів – +14,6% (-2,1% у липні 2018року) за рахунок збільшення завантаженості виробничих потужностей на тлі зростання внутрішнього та зовнішнього попиту (за даними Державної фіскальної служби (ДФС) у липні 2019 року (р/р) експорт групи «фармацевтична продукція» зріс на 33,6%).
У виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів – +4,4%(-1,3% відповідно) в умовах зростання внутрішнього попиту з урахуванням підвищення соціальних стандартів (у липні індекс обороту роздрібної торгівлі зросла на 9,0% р/р) та зовнішнього попиту (за даними ДФС у липні 2019 року експорт групи «продовольчі товари» збільшився у 6 разів) на тлі збільшення сировинної бази для переробки.
Виробництво гумових та пластмасових виробів +1,4% (+0,8% відповідно) за рахунок попиту з боку суміжних видів діяльності (у липні індекс будівельної продукції зріс на 15,2%).
У металургійному виробництві – +3,2% (+5,9% відповідно) в умовах погіршення зовнішньої кон’юнктури (за даними Світового банку у липні 2019 року середні ціни на базові метали зменшились на 8,3% п/п) та виведення застарілих виробничих потужностей з експлуатації (зокрема, на МК «Азовсталь») при проведенні капітального ремонту технологічного обладнання (майже на всіх підприємствах галузі).

Машинобудування – -1% (+2,2% відповідно) через високуконкуренцію з боку іноземних аналогів (за даними ДФС у липні імпорт збільшився на 5,0%) та продовження дії заборони на ввезення окремих видів продукції українського походження з боку РФ (зокрема, у липні виробництво електричного устатковання зменшився на 17,2% р/р).
Очікується, що за підсумками 2019 року (за розрахунками Мінекономрозвитку) зростання індексу промислової продукції прискориться до 1,7% (+/- 0,5 п/п)) за рахунок добувної та окремих видів переробної промисловості в умовах введення в дію оновлених виробничих потужностейтазбільшення сировинної бази з боку виробництва. А також зростання споживчого попиту на фоні збільшення купівельної спроможності домогосподарств.
За даними опитування Держстатом промислових виробників у ІІІ кварталі 2019 року очікується збільшення завантаженості виробничих потужностей у добувній та переробній промисловості. Крім цього, виробники очікують зменшення негативного впливу фактору фінансові обмеження, в той час як негативний вплив нестачі робочої сили та недостатнього попиту збільшиться.
Серед ризиків виділяють погіршення кон’юнктури на зовнішніх ринках, нові торгівельні бар’єри на світовому ринку сталі, загострення ситуації на сході країниталогістичні проблеми.
Нагадаємо: поставки російського вугілля в Україну в червні, після введення урядом РФ дозвільного порядку експорту, обвалилися на 85%.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].