Захворіло у світі
20,981,939
Померло у світі
760,633
Вилікувалось у світі
13,039,562
Захворіло в Україні
87,872
Померло в Україні
2,011
Вилікувалось в Україні
46,797
Парламент затвердив у першому читанні законопроєкт про держбюджет-2020

Парламент затвердив у першому читанні законопроєкт про держбюджет-2020

Для врахування поданих депутатами пропозицій, загальна потреба у бюджетних коштах становить близько 1,9 трлн грн

Парламент затвердив у першому читанні законопроєкт про держбюджет-2020
Фото: УНІАН

Верховна Рада ухвалила проєкт постанови «Про висновки та пропозиції до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2020 рік» (№ 2000-П) за основу та в цілому, таким чином ухваливши за основу проєкт закону про державний бюджет України на 2020 рік, передає кореспондент Mind.

За таке рішення за основу проголосували  256 народних депутатів, проти – 43, утримались – 38, не голосували – 50, а за ухвалення даної постанови в цілому проголосували 255 депутатів, проти – 38, утримались – 36, не голосували 55.

До розгляду у першому читанні бюджетний комітет доопрацював законопроект із урахуванням висновків і пропозицій Рахункової палати і Головного науково-експертного управління Верховної Ради.

«При підготовці законопроекту до першого читанні комітет доопрацював … 2176 поправок народних депутатів і комітетів, які узагальнені у таблицю пропозицій, але більшість пропозицій не відповідала регламентним вимогам щодо дотримання їх збалансованості», – сказав заступник голови комітету ВР з питань бюджету Олександр Трухін

За його словами, за попередньою оцінкою для врахування поданих пропозицій загальна потреба у бюджетних коштах становить близько 1,9 трлн грн.

Загалом комітет пропонує врахувати повністю або частково 772 пропозиції та  відхилити 1404 пропозиції. «Насамперед пропонується підтримати пропозиції щодо уточнення або виключення окремих положень законопроекту для  узгодження з нормами Бюджетного кодексу та здійснення розподілу нерозподілених видатків на національну безпеку і оборону з урахуванням рішення РНБО Та державні капітальні вкладення на  підставі пропозицій міжвідомчої комісії.

Також комітетом пропонується врахувати окремі пропозиції переважно соціального спрямування щодо додаткових видатків державного бюджету в таких сферах як медицина – на придбання ліків та лікування громадян за кордоном, культура – на державну підтримку кінематографії  та реалізацію нових культурних проектів…, розкриття туристичного потенціалу України та створення музею сучасного мистецтва України, здійснення заходів з патріотичного виховання молоді та інші дуже нагальні речі – розвиток малої академії наук, розвиток спорту, модернізація бази олімпійської підготовки спортсменів, розвиток  спорту серед осіб з інвалідністю та їх фізкультурно-спортивної реабілітації.

До того ж комітет пропонує парламенту підтримати пропозиції щодо збільшення видатків на реалізацію державних інвестиційних проектів і здійснення природоохоронних закладів та передбачити субвенції місцевим бюджетам на створення і ремонт спортивних комплексів при школах, соціально-економічний розвиток територій, будівництво та ремонт спортивних басейнів, палаців цвів спорту, компенсації оплати праці працівників дитячо-юнацьких  спортивних шкіл.

Водночас пропонується доручити уряду до другого читання ретельно опрацювати питання щодо збільшення доходів з урахуванням уточнених прогнозних макропоказників та прийняття Верховною радою у вересні-жовтні профільних законопроектів, покращення адміністрування податків і зборів, внесення законодавчих ініціатив з питань оподаткування.

Також уряд має доопрацювати до другого читання питання підвищення державних соціальних стандартів, насамперед прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, встановлення нових збільшених розмірів допомоги при народженні дитини.  

Зазначимо, що перед ухваленням проекту закону про Державний бюджет на 2020 рік у першому читанні, Верховна Рада ухвалила проєкт закону про внесення змін до Бюджетного кодексу (2144). За таке рішення проголосували 264 народних депутатів, проти – 27,  утримались – 41, не голосували – 60 народних депутатів.

За словами заступника міністра фінансів Юрія Джигира, ухвалення данного закону фактично і дозволяє розглядати проєкт закону про державний бюджет України на 2020 рік.

Реалізація цього законопроєкту покращить адміністрування платежів, забезпечить наповнення бюджетів різних рівнів та стабільність та своєчасне фінансове забезпечення сфери освіти та охорони здоров’я і удосконалить управління видатками соціального спрямування щодо надання пільг, житлових субсидій населенню на оплату послуг ЖКГ, придбання твердого палива та скрапленого газу.

В свою чергу, голова підкомітету комітету ВР з питань бюджету Юрій Кузбит, зазначив, що серед проблемних питань законопроекту є зменшення обсягу Державного фонду регіонального розвитку, а також розширення випадків визначення нових бюджетних програм та надання права уряду здійснювати окремі перерозподілу бюджетних асигнувань без парламентського контролю.

Також даний закон передбачає включення до видатків державного бюджету на вищу освіту видатків на підготовку кадрів у приватних закладах вищої освіти та передбачення видатків на  нові соціальні допомоги без попереднього законодавчого унормування таких допомог у базовому законі.

Крім того ним передбачено закріплення на постійній основі цільового спрямування внесків на регулювання, які сплачуються суб’єктам господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг на забезпечення діяльності НКРЕКП.

Варто додати, що під час обговорення даного законопроекту народні депутати зазначали, що ним передбачається і такі негативні пропозиції, як включення залишків коштів власних надходжень бюджетних установ до джерел формування спеціального фонду державного бюджету України. На думку народного депутата з депутатської групи «За майбутнє», члена комітету Верховної Ради з питань бюджету «таким чином бюджеті установи реально будуть отримувати менші надходження з державного бюджету, ніж раніше і надмірно будуть залежати від мінливого фактору власних надходжень».

Також депутат підкреслив, що «коли ми прописуємо, що Державний фонд регіонального розвитку в нас визначається в обсязі не більше 1%прогнозованого обсягу доходів загального бюджету, … це вдарить по багатьох проектах регіонального масштабу по Україні». На його думку необхідно підтримати норму. Яка дозволить ДФРР встановлювати не менше 1%, як є це до сьогоднішнього часу».

Як повідомляв Mind, Рада прийняла до розгляду проєкт закону про держбюджет-2020. Доходи даного бюджету складають 1,79 трлн грн.

Як зазначала тоді, представляючи народним депутатам проект закону про державний бюджет на 2020 рік міністр фінансів Оксана Маркарова, «бюджет базується на реальному зростанні ВВП в 3,3% і тих макроекономічних показниках і тих соціальних стандартах, які затверджені ще попереднім Кабміном в травні-місяці». За її словами, зростання ВВП в 5-7% щорічно – це дуже амбітна мета і вона досяжна.

Нагадаємо, як писав Mind, проєктом бюджету на 2020 рік передбачене на фінансування НАБУ близько 1,038 млрд грн, а на діяльність судів  – 17,902 млрд грн, ДКВС – 7,581 млрд грн, органам прокуратури – 7,67 млрд грн.

Також уряд пропонує витратити з бюджету на перепис населення 2020 року близько 3,441 млрд грн, при тому на фінансування політпартій в бюджеті на 2020 рік закладається близько 1,034 млрд грн, а на чергові місцеві вибори – близько 2,155 млрд грн.

Крім того, в бюджеті пропонується передбачити, що доходи місцевих бюджетів в 2020 році складуть близько 314,553 млрд грн. Загалом ресурси місцевих бюджетів 2020 року складатимуть 465,647 млрд грн.

Близько 245,791 млрд грн пропонується передбачити на нацбезпеку і оборону, що складе близько 5,4% від очікуваного ВВП.

Уряд прогнозує обсяг держборгу в 2020 році на рівні 2,127 трлн грн, що складе 46,7% від прогнозного ВВП. Загальний фонд держбюджету у 2020 році фінансуватиметься за рахунок держзапозичень у сумі 361, 146 млрд грн.

Нагадаємо також, що 15 вересня, як і передбачено бюджетною резолюцією, Кабмін вніс до ВР проєкт держбюджету на 2020 рік – з дефіцитом 2,09%.

Пріоритетами бюджету, за словами представника уряду у Верховній Раді Ірини Верещук стали  обороноздатність, медична та освітня реформи, підтримка малого бізнесу та фермерства.

Детальніше про пропозиції закладені в проєкті закону про державний бюджет на 2020 рік читайте в матеріалі «Бюджетні перегони: які плани України на 2020 рік. Про стриманість і оптимізм Кабміну у формуванні головного фінансового документа країни».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті