ВР схвалила закон про відокремлення ГТС від «Нафтогазу»
Новий оператор ГТС України зможе запрацювати вже з 1 січня 2020 року

Верховна Рада України у четвер, 31 жовтня, підтримала законодавчі зміни, необхідні для так званого анбандлінгу – відокремлення від НАК «Нафтогаз Українии» функції транспортування природного газу. За відповідне рішення проголосував 341 народний депутат. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.
Напередодні голосування комітет Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг схвалив основну правку до проєкту закону. Згідно з нею, приватизація, концесія, оренда газотранспортної системи (ГТС) України, а також управління нею третіми сторонами, що не представляють державу, заборонена.
«Оператором газотранспортної системи, що перебуває в державній власності і не підлягає приватизації, може бути виключно суб'єкт господарювання, власником 100 відсотків корпоративних прав якого є держава чи суб'єкт господарювання, 100 відсотків корпоративних прав якого належать державі», – йдеться у правках до проєкту у другому читанні.
Міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель назвав це «історичною подією».
«Довго ми не могли побудувати законодавчу базу, яка відповідає європейським нормам для того, щоб нас більше не шантажували, для того, щоб ми забезпечили довгострокове транспортування газу територією України, використання української ГТС, забезпечення стабільного доходу від цих активів», – заявив урядовець.
Попри те, що у назві законопроєкту йдеться лише про транспортування газу, він передбачає, що так само на ринку електроенергії буде виділено оператора системи передачі електрики.
Новий оператор ГТС зможе розпочати роботу з 1 січня 2020 року. Тоді ж добігає кінця чинний 10-річний транзитний контракт між «Нафтогазом» і «Газпромом».
Як повідомлялось, 28 жовтня, в Брюсселі відбулася тристороння зустріч щодо газового транзиту між Україною, Росією і Єврокомісією. У переговорах взяли участь глава міністерства енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель, віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович, глава Міненерго Росії Олександр Новак, а також глава «Нафтогазу України» Андрій Коболєв та глава «Газпрому» Олексій Міллер.
Зазначається, що Єврокомісія залишилася невдоволена результатами 4-го раунду газових переговорів, а Росія стоїть на позиції, що підпише новий газовий конракт лише після того, як Україна відкличе подані проти «Газпрому» судові позови.
Пізніше Путін закликав «Нафтогаз України» та «Газпром» обнулити вимоги в газовій суперечці і продовжити переговори.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].