Захворіло у світі
20,113,592
Померло у світі
737,022
Вилікувалось у світі
12,366,115
Захворіло в Україні
83,115
Померло в Україні
1,951
Вилікувалось в Україні
44,934
Будапештський меморандум: США пообіцяли захищати Україну і мають дотримати своє слово - Пайфер

Будапештський меморандум: США пообіцяли захищати Україну і мають дотримати своє слово - Пайфер

Посол нагадує, що це ціна, яку Америка заплатила за радикальне скорочення ядерної загрози для свої країни

Будапештський меморандум: США пообіцяли захищати Україну і мають дотримати своє слово - Пайфер
Підписання Будапештського меморандуму, 5 грудня 1994
фото Wikipedia

За будь-яких умов США повинні продовжувати підтримувати Україну в її боротьбі з російською агресією, оскільки Вашингтон зобов’язався це зробити, коли Україна, Росія та США підписали Будапештський меморандум. Про це заявив співробітник Стенфордського університету (США), посол Стівен Пайфер у статті Brookings.

«Фурор щодо огидної спроби президента Дональда Трампа змусити президента України розпочати розслідування проти його потенційного політичного опонента у 2020 році порушує очевидне питання: чому США повинні так піклуватися про Україну, країну, що знаходиться за 5000 миль? Здебільшого причина полягає в тому, що офіційні особи в США заявили українцям, що Штати піклуватимуться про них під час обговорення Будапештського меморандуму, підписаного 25 років тому», – пише він.

У цьому документі від 1994 року США, Росія й Великобританія зобов’язалися «поважати незалежність, суверенітет і кордони України» і «захищати від загрози або застосування зброї» проти України. Це відіграло ключову роль у переконанні українського уряду в Києві відмовитися від того, що становило третій за величиною ядерний потенціал у світі, який складався з приблизно 1900 стратегічних ядерних боєголовок.

«Ліквідація стратегічних боєголовок, міжконтинентальних балістичних ракет і стратегічних бомбардувальників в Україні була великою проблемою для Вашингтону (після розпаду СРСР 1991 року. – Mind). МБР і бомбардувальники несли боєголовки величезного розміру – усі вони були спроектовані, збудовані та розгорнути для нападу на Америку. Боєзаряди на МБР СС-19 та СС-24 в Україні мали вибухову потужність 400–550 кілотонн кожна, що в 27–37 разів більше атомної бомби, скинутої на Хіросіму. 1900 стратегічних ядерних боєголовок – понад ніж у шість разів більше, ніж має Китай зараз – могли б знизити кожне місто США з населенням більше 50 000 тричі», – розповідає Пайфер.

Перед тим як погодитись на відмову від цього ядерного арсеналу, Київ прагнув отримати гарантії.

«По-перше, Україна хотіла отримати компенсацію за вартість високозбагаченого урану в ядерних боєголовках, який можна було б використати як паливо для ядерних реакторів. Росія на це погодилась. По-друге, ліквідація МБР, бункерів МБР і бомбардувальників була недешевою. З економікою,що швидко скорочувалась, українська влада не могла собі цього дозволити. США погодилися покрити ці витрати… По-третє, Україна хотіла отримати гарантії своєї безпеки, як тільки вона позбавиться ядерної зброї. Будапештський меморандум забезпечив гарантії безпеки».

Росія порушила практично всі зобов’язання, які на себе взяла в цьому документі, наголосив Пайфер.

«Дехто стверджує, що оскільки США не вторглись в Україну, вони виконали свої зобов’язання. Правда, у вузькому сенсі. Однак під час переговорів про гарантії безпеки, офіційні особи США сказали своїм українським колегам, що, коли Росія їх порушить, Сполучені Штати дадуть відповідь. Вашингтон не обіцяв необмеженої підтримки. Будапештський меморандум містить «гарантії безпеки», а не «гарантії». «Гарантії» б передбачали зобов’язання американської військової сили, яку мають члени НАТО», – роз’яснив Пайфер.

«Крім того, українські та американські офіційні особи не обговорювали так детально, у який спосіб Вашингтон має реагувати в разі порушень із боку РФ. Частково це було пов’язано з тодішнім президентом Росії Борисом Єльциним. У нього були свої недоліки, але він наполягав на тому, щоб не було перегляду кордонів , які розділяють країни, що виникли після розвалу СРСР. Єльцин поважав територіальну цілісність України. Владімір Путін – ні», – наголосив автор.

«Однак офіційні особи США завірили українських колег, що відповідь буде. США повинні продовжувати надавати військову допомогу Україні. Треба продовжувати санкції проти Росії, треба вимагати, щоб Москва припинила свою агресію проти країни. Вашингтон має закликати своїх європейських партнерів допомагати Києву й підтримувати санкційний тиск на Кремль. Вашингтон це повинен зробити, тому що він сказав, що так діятиме, якщо Росія порушить Будапештський меморандум. Це було частиною ціни, яку США заплатили за радикальне скорочення ядерної загрози для своєї країни. США повинні тримати своє слово», – підсумував Пайфер.

Нагадаємо: перший президент України Леонід Кравчук розповів, що США змусили Україну відмовитися від усього потенціалу ядерної зброї, погрожуючи економічним тиском і санкціями.

«Нас просто поставили перед вибором – або ми віддаємо ядерну зброю, або на нас чинитимуть економічний тиск, зокрема і застосують санкції», – сказав він.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті