Рада ухвалила закон про зниження «зеленого» тарифу

Рада ухвалила закон про зниження «зеленого» тарифу

Депутати підтримали правку Геруса про зменшення «зеленого» тарифу на 60% для СЕС потужністю від 1 до 75 МВт, введених в експлуатацію з 1 квітня 2021 року

Рада ухвалила закон про зниження «зеленого» тарифу
Фото: pixabay.com

Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт № 3658 про зниження «зеленого» тарифу. За  прийняття закону проголосувало 288 депутатів. Про це повідомляється на сайті ВР. 

Законопроєкт передбачає зменшення розмірів «зелених» тарифів для введених в експлуатацію об'єктів сонячної та вітрової енергетики шляхом встановлення понижуючих коефіцієнтів, вводить граничні ціни у «зелених» аукціонах та відповідальність за небаланси відпущенної електроенергії Гарантованому покупцю.

Проєкт закону не передбачає продовження терміну дії зелених тарифів на два роки, хоча на цьому наполягали ряд профільних і бізнес-асоціацій.

«Зелені тарифи сьогодні на 150−200% вищі, ніж, наприклад, в Німеччині. І ми прекрасно розуміємо, що навіть зниження на 15% [для СЕС] взагалі не катастрофічне і не створює серйозних проблем для учасників, які працюють по  «зелених» тарифах. Ми розуміємо, що, звичайно, вони пишуть листи, щоб отримати додаткові роки зеленого тарифу, але, з іншої сторони, за зелений тариф платять усі українці» – заявив у ході засідання Андрій Герус, нардеп від Слуги народу, голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.

У ході розгляду законопроєкту депутати підтримали правку Геруса про зменшення «зеленого» тарифу на 60% для СЕС потужністю від 1 до 75 МВт, введених в експлуатацію з 1 квітня 2021 року. Для СЕС потужністю від 75 МВт зменшення «зеленого» тарифу на 60% відбудеться з 1 листопада 2020 року.

Цим законопроєктом Рада також зобов’язала Кабмін «передбачати у державному бюджеті видатки на фінансову підтримку гарантованому покупцю для оплати електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел, відповідно до бюджетних запитів центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, на підставі розрахунків, наданих НКРЕКП, у розмірі не менше 20% прогнозної товарної продукції виробітку електричної енергії з альтернативних джерел на відповідний рік.

Крім того, під час підготовки законопроєкту до другого читання комітет підтримав встановлення тарифу на передачу електроенергії для чотирьох металургійних підприємств без урахування витрат НЕК «Укренерго» на компенсацію з оплати «зелених» тарифів. Поправка стосується сталеплавильних підприємств, які здійснюють викиди до 250 кг вуглекислого газу на 1 тону сталевої продукції. Це підприємства «Дніпросталь», «Дніпроспецсталь», «Електросталь» та «АзовЕлектроСталь».

«Суть моїх правок в тому, щоб споживачі електроенергії, які знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, звільнялися від тієї частини тарифу на передачу, яка йде на компенсацію «зелених» тарифів. Вони вже витратили понад $1 млрд на зниження викидів в рамках своїх інвестицій. Чи варто їх змушувати двічі платити за одні й ті ж речі?» – пояснював на засіданні комітету нардеп від Слуги народу Дмитро Киселевський.

Нагадаємо, активний пошук компромісу щодо питання «зелених» тарифів ведеться з осені минулого року. У червні Кабмін схвалив меморандум про взаєморозуміння між урядом та інвесторами в поновлювані джерела енергії.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті