Комісія ООН визнала воєнним злочином депортацію росією українських дітей з окупованих територій
Чому впав Sillicon Valley Bank? Розбір причин та наслідків Чому впав Sillicon Valley Bank? Розбір причин та наслідків

Комісія ООН визнала воєнним злочином депортацію росією українських дітей з окупованих територій

Багато з переміщених в росію дітей не змогли встановити контакт зі своїми рідними

This material is also available in English
Комісія ООН визнала воєнним злочином депортацію росією українських дітей з окупованих територій
фото DR

Примусове переміщення та депортація росією українських дітей з окупованих українських територій є воєнним злочином, стверджується у доповіді комісії ООН із розслідування воєнних злочинів під час війни росії проти України.

Зокрема, було розглянуто випадки переміщення 164 дітей віком від 4 до 18 років із Донецької, Харківської та Херсонської областей. Комісія дійшла висновку, що росія депортувала цих дітей, якщо вони:

  • втратили батьків або тимчасово втратили зв'язок з ними під час воєнних дій,
  • були розлучені після взяття під варту одного з батьків у пункті фільтрації,
  • перебували у спеціальних установах.

Міжнародне гуманітарне право забороняє евакуацію дітей стороною збройного конфлікту. Це можливо лише на час і за наявності вагомих причин, пов'язаних зі здоров'ям, необхідністю надання дітям медичної допомоги або забезпечення їхньої безпеки. При цьому потрібна письмова згода батьків чи законних опікунів.

Комісія ООН наголошує, що в жодній із розглянутих ситуацій переміщення дітей не відповідали вимогам міжнародного гуманітарного права, у тому числі не були виправдані міркуваннями безпеки чи медичними потребами.

«Немає жодних ознак і того, що переміщення дітей на підконтрольну українському уряду територію було неможливим. Не схоже, що російська влада прагнула встановити контакт із родичами дітей чи з українською владою. Хоча переміщення мали бути тимчасовими, з різних причин більшість із них стали тривалими, – наголошується у доповіді. – Через це батьки чи законні опікуни зіткнулися з багатьма перешкодами у встановленні контактів, досягненні возз'єднання сім'ї та поверненні дітей в Україну».

Постраждалі розповіли комісії, що під час перебування в росії чи на окупованих територіях у ряді випадків соціальні служби говорили дітям, що їх відправлять до притулків, прийомних родин чи усиновлять/удочерять.

Крім того, батьки поскаржилися, що діти були змушені ходити у брудному одязі, їх обзивали, погано годували, а деякі діти з обмеженими можливостями не отримували належного догляду та ліків.

При цьому у всіх розглянутих випадках відповідальність за розшук та перебування батьків чи членів сім'ї лягала на дітей. А їхнє повернення супроводжувалося труднощами транспортного та фінансового характеру, а також проблемами із забезпеченням безпеки. У деяких випадках на возз'єднання сімей витрачалися місяці.

Водночас, за повідомленнями свідків, багато переміщених дітей молодшого віку так і не змогли встановити контакт зі своїми батьками і згодом можуть втратити зв'язок з ними на невизначений термін.

За даними української влади, за рік війни до росії було депортовано 16 221 українських дітей.

Бекграунд. Нагадаємо, Гаазький трибунал видав дозвіл на арешт російського диктатора путіна, який, як йдеться в тексті ордеру, “ймовірно, несе відповідальність за воєнний злочин незаконної депортації населення (дітей) та незаконного переміщення населення (дітей) з окупованих територій України на територію російської федерації”.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло