Вплине на бізнес. Як змінилося українське законодавство з 19.09.2023 до 2.10.2023
Основні регуляторні новації минулого тижня та ініціативи, які «провалилися»

1. Регуляторні акти
Кабінет Міністрів України:
- Документ: постанова від 12.09.2023 №976 (відбулася 15.09.2023) про затвердження порядку автоматичної перевірки (верифікації) з використанням відомостей з Єдиного державного демографічного реєстру, державного реєстру фізичних осіб – платників податків.
Суть: цей порядок визначає механізм автоматичної перевірки (верифікації) відомостей про особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи, під час державної реєстрації останньої та внесення змін про неї до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, у порталі «Дія» з використанням відомостей з Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру фізичних осіб – платників податків.
- Документ: розпорядження від 12.09 2023 №797-р про деякі питання управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у виняткових випадках.
Суть: з метою запобігання ризику виникнення надзвичайної ситуації в енергетичній сфері Кабмін погоджується з пропозицією Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, щодо передачі в управління публічному акціонерному товариству «Укрнафта» активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні. Зокрема, це стосується мереж АЗС, що належали російським компаніям, і заарештованих комерційних активів Медведчука.
- Документ: постанова від 19.09.2023 №1020 про здійснення верифікації та погодження експорту окремих сільськогосподарських товарів до Республіки Болгарія, Румунії, Словацької Республіки, Угорщини та Республіки Польща.
Суть: експорт до зазначених країн пшениці і суміш пшениці та жита (меслин), кукурудзи, насіння ріпаку або кользи, подрібнене або неподрібнене: насіння ріпаку або кользи з низьким вмістом ерукової кислоти; насіння соняшнику, подрібнене або неподрібнене; інше, підлягають ліцензуванню.
Детальніше.
- Документ: постанова від 26.09 2023 №1028 (відбудеться 17.03.2024) про внесення зміни до переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд.
Суть: Кабінет Міністрів України вніс зміни до переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, додавши до нього продукцію з кришталевого скла.
- Документ: постанова від 22.09.2023 року №1015 (відбудеться 26.11.2024) щодо визначення мінімальної площі для аптек у сільській місцевості.
Суть: загальна мінімальна площа аптек, які здійснюють роздрібну торгівлю лікарськими засобами, становить:
- для аптек, розташованих у селищах та селищах міського типу, – не менше ніж 30 м² (площа торговельного залу – не менше ніж 13,5 м²);
-
для аптек, розташованих у селі, – не менше ніж 18 м² (площа торговельного залу – не менше ніж 6 м², приміщення для зберігання лікарських засобів – не менше ніж 3,6 м²; кімната для персоналу – не менше ніж 2,4 м².
Детальніше
- Документ: постанова від 26.09.2023 №1031 про затвердження порядку формування середньозваженого тарифу на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифів на збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.
Суть: тариф на послугу, а також тарифи на операції встановлюються органом місцевого самоврядування окремо за видами побутових відходів (змішані, роздільно зібрані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні, відходи зелених насаджень). Зазначається, що тариф на послугу є середньозваженим тарифом, що формується на основі тарифів на операції.
3. Міністерство цифрової трансформації України:
- Документ: наказ 22.08.2023 №100 (відбувся 15.09.2023) про внесення змін до Критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки в сфері цифровізації.
Суть: відтепер до підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері цифровізації також належать ті, хто надає електронні комунікаційні послуги на території двох і більше областей та/або послуги доступу до електронних комунікаційних мереж та їх інфраструктури на території однієї і більше областей, визначені орієнтовним переліком видів електронних комунікаційних послуг.
4. МОН:
- Документ: наказ від 18.07.2023 №1295 (відбувся 21.09.2023) про затвердження переліку лікарських засобів, заборонених до рекламування, які відпускаються без рецепта.
Суть: затверджується перелік лікарських засобів, заборонених до рекламування, які відпускаються без рецепта. Зокрема, аброл, акарад, альтабор, алерік тощо.
2. Законопроєкти, зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу.
- Документ: №10073 від 19.09.2023 про внесення зміни до Митного тарифу України.
Що пропонується: встановити нульову ставку мита на оцтову кислоту, яка є необхідною сировиною для виробництва етилацетату..
Ініціатор: Кабмін.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: №10079 від 20.09.2023 про звільнення від оподаткування ввізним митом безпілотних літальних апаратів та деяких інших товарів на період воєнного стану.
Що пропонується: встановити, що на період дії воєнного стану в Україні звільняються від оподаткування ввізним митом безпілотні літальні апарати, оптичні та коліматорні приціли (коліматори), приціли нічного бачення або тепловізійні приціли, тепловізійні біноклі та монокуляри, прилади нічого бачення.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Петром Порошенком.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: №9667-1 від 18.09.2023 про вдосконалення діяльності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Що пропонується: надати фонду право здійснювати регулювання системи гарантування вкладів фізосіб, виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.
Ініціатор: народні депутати Данило Гетманцев та Федір Веніславський.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: №0228 від 26.09.2023 про припинення дії угоди між урядом України та урядом Сирійської Арабської Республіки про сприяння та взаємний захист інвестицій.
Що пропонується: припинити дію відповідної угоди у зв’язку з підтримкою з боку Сирійської Арабської Республіки дій російської федерації, яка визнана державою-агресором, зокрема визнанням так званої «незалежності» тимчасово окупованих територій в Донецькій та Луганській областях України, що розглядається як недружній акт щодо України, є грубим порушенням українського законодавства, статуту ООН, норм і принципів міжнародного права.
Ініціатор: Кабмін.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: №10090 від 26.09.2023 щодо вдосконалення інструментів протидії порушенням у сфері закупівель.
Що пропонується: порушення порядку визначення предмета закупівлі; порушення строків оприлюднення тендерної документації; неоприлюднення інформації про закупівлі; ненадання інформації, документів у випадках, передбачених законом; порушення строків розгляду тендерної пропозиції, – тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Дмитром Наталухою.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: №10095 від 28.09.2023 про запровадження уніфікованого чек-листа для встановлення відповідності документації із землеустрою.
Що пропонується: запровадити уніфікований перелік питань (чек-лист) для встановлення відповідності або невідповідності положень документації із землеустрою, технічної документації з бонітування ґрунтів та технічної документації з нормативної грошової оцінки земель вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Ініціатор: Кабмін.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: №9656-д від 29.09.2023 щодо особливостей оподаткування банків.
Що пропонується: встановити, що тимчасово, за результатами податкових (звітних) періодів з 1 січня 2024 року до 31 грудня 2025 року, банки застосовують ставку податку на прибуток підприємств у розмірі 36% до об’єкта оподаткування.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Данилом Гетманцевим.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: №10100 від 29.09.2023 про забезпечення ефективності здійснення кримінального провадження та притягнення до відповідальності за корупційні злочини.
Що пропонується: Пропонується скасування строків давності за тяжкі та особливо тяжкі корупційні злочини вчинені в період воєнного стану та призупинення перебігу строків давності для тяжких та особливо тяжких злочинів на період воєнного стану з метою забезпечення дії принципу невідворотності покарання.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Давидом Арахамією.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: №10066-1 від 29.09.2023 про упаковку та відходи упаковки.
Що пропонується: запровадити нові норми і вимоги щодо: визначення кола суб’єктів та їх зобов’язань у сфері управління упаковкою та відходами упаковки; встановлення вимог до суб’єктів господарювання у сфері управління відходами упаковки; встановлення основних вимог до введення в обіг упаковки, товарів в упаковці, складу упаковки, маркування упаковки з метою зменшення рівня небезпечних речовин в упаковці та сприяння її рециклінгу, декларації упаковки тощо.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Галиною Янченко.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: №10088 від 25.09.2023 про першочергові заходи з реформування Бюро економічної безпеки України.
Що пропонується: припиняти повноваження першого заступника та заступників директора БЕБ достроково, а Кабінетом Міністрів України оголошувати новий конкурс на посаду директора Бюро економічної безпеки України. Крім того, передбачити, щоб впродовж року діючі співробітники БЕБ підлягали проходженню атестації.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Ярославом Железняком.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: №10078 від 20.09.2023 про звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з імпорту безпілотних літальних апаратів та деяких інших товарів на період воєнного стану.
Що пропонується: встановити, що на період дії воєнного стану в Україні звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України безпілотних літальних апаратів, оптичних та коліматорних прицілів (коліматорів), прицілів нічного бачення або тепловізійних прицілів, тепловізійних біноклів та монокулярів, приладів нічого бачення.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Петром Порошенком.
Статус: опрацьовується в комітеті.
3. Законопроєкти, проголосовані парламентом раніше, що не набрали чинності:
- Документ: №5655 про реформування сфери містобудівної діяльності.
4. Важливі новини:
-
За два роки ринок необробленої деревини вийшов на новий рівень – директор УУБ
-
Фінансовий сектор України пристосувався до роботи в екстремальних умовах – Рада з фінстабільності
-
Уряд спільно з НБУ затвердили методологію визначення юрособою кінцевого бенефіціара
-
Рада попередньо ухвалила закон про зміни до держбюджету-2023
-
НКРЕКП затвердила проєкт знижувальних коефіцієнтів для потужності з обмеженнями до тарифів на послуги транспортування природного газу
-
Рада повторно відновила е-декларування чиновників
-
НКРЕКП змінила підхід до визначення мінімальної плати за розподіл природного газу для побутових споживачів
-
Рада попередньо схвалила закон про обмеження максимальної ставки за споживчими мікрокредитами на рівні 1% на добу
-
НБУ надав право банкам залучати фізичних осіб-підприємців як комерційних агентів
-
Прибуток українських банків у січні – серпні досяг рекордних 95 млрд грн – НБУ
-
Облікова ставка НБУ може знизитися до 18% до кінця року – комітет із монетарної політики НБУ
-
Ставки за гривневими депозитами фізосіб знизилися на тлі рішень НБУ про зниження облікової ставки
-
НКРЕКП дозволила Операторам ГРМ, Оператору ГТС та Оператору газосховищ на період дії воєнного стану використовувати фіндопомогу для ліквідації наслідків аварійних ситуацій
-
НКРЕКП визначила складові економічного ефекту від упровадження заходів інвестиційних проєктів
-
НКРЕКП затвердила проєкт порядку розслідування зловживань на оптовому енергетичному ринку
-
НБУ не планує переходити до плаваючого курсоутворення чи «відпускання» курсу в середньостроковій перспективі
-
Фінкомітет Ради затвердив доопрацьований проєкт про додаткове оподаткування надприбутків банків – Железняк
-
НКРЕКП запровадила публічні договори приєднання між користувачами та «НЕК «Укренерго»
-
НКРЕКП затвердила методику розрахунку штрафів за порушення у сферах енергетики та компослуг
-
USAID запускає гранти на суму $500 000 на розробку інноваційних проєктів у сфері кібербезпеки
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].