Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 21.05.2024 по 27.05.2024
Основні регуляторні новації минулого тижня

Як змінилося законодавство з 21.05.2024 до 27.05.2024
1. УКАЗИ ПРЕЗИДЕНТА:
Документ: Указ Президента України 340/2024 від 22.05.2024 (відбувся 25.05.2024) про застосування і скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів.
Суть змін: Президент Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України про застосування персональних санкцій проти 67 юридичних осіб, а також двох фізичних, серед яких – громадяни іноземних держав.
2. Регуляторні акти.
Кабінет Міністрів України:
Документ: Постанова від 17 травня 2024 року №566 щодо протидії негативним наслідкам функціонування азартних ігор в мережі Інтернет.
Суть: у постанові, зокрема, передбачено:
1. Обмеження реклами (у тому числі використання символіки військових);
2. Заборону реєстрації організаторів азартних ігор в мережі Інтернет кількох клієнтських рахунків для одного гравця.
3. Блокування нелегальних сайтів.
Документ: постанова від 21 травня 2024 року №586 (відбулася 24.05.2024) Про затвердження переліку іноземних фондових бірж (регульованих ринків), на які розповсюджуються вимоги щодо розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників
Суть: Кабмін затвердив зазначений перелік іноземних фондових бірж, емітенти яких мають розкривати інформацію про кінцевих бенефіціарів. Згідно із Порядком формування такого переліку, який уряд затвердив ще минулого року, публічні компанії (юридичні особи, створені у формі публічного акціонерного товариства), акції яких допущено до торгів на фондовій біржі з переліку іноземних фондових бірж, на які розповсюджуються вимоги щодо розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників, зможуть не подавати державним реєстраторам інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників.
Документ: постанова від 17 травня 2024 року №580 (відбулася 23.05.2024) щодо компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення.
Суть: постанова, зокрема, передбачає компенсації як для фермерів, землі яких вже розміновано сертифікованими операторами протимінної діяльності в період з 24 лютого 2022 року до 15 квітня 2024 року, так і для фермерів, які лише планують розпочати розмінування власних с/г ділянок, або на яких працюють як орендарі. На ці потреби в бюджеті на 2024 рік закладено 3 млрд грн. Держава компенсуватиме 80% вартості розмінування.
Документ: постанова від 16 травня 2024 року №560 про затвердження порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації.
Суть: згідно з постановою, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) ТЦК є:
1. У разі вручення повістки – особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки, а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки.
2. У разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку:
- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою ТЦК під час уточнення своїх облікових даних;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила ТЦК іншої адреси місця проживання.
Міндовкілля:
Документ: наказ від 19.03.2024 №295 (відбувся 15.05.2024) про затвердження порядку та умов страхування ризиків при дослідно-промисловому та промисловому видобуванні і використанні газу (метану) вугільних родовищ.
Суть: згідно з документом, страховими ризиками є певні події, на випадок яких проводиться страхування, які мають ознаки ймовірності та випадковості настання, що можуть статися під час провадження страхувальником господарської діяльності та призвести до заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу при дослідно-промисловому та промисловому видобуванні і використанні газу (метану) вугільних родовищ (аварії, пожежі, технічні неполадки).
Передбачається, що страхова сума за одним договором страхування відповідальності визначається під час укладення договору страхування відповідальності або внесення змін до такого договору та не може становити більше ніж 10 млн неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на момент укладення договору страхування відповідальності або внесення змін до нього.
Крім того, за договором страхування відповідальності може бути передбачена безумовна франшиза за кожним страховим випадком щодо заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу, розмір такої франшизи встановлюється договором страхування відповідальності, але не може бути більше 0,5 відсотка розміру страхової суми за таким договором.
Мінінфраструктури:
Документ: наказ від 12.04.2024 №309 про затвердження порядку розроблення підприємствами централізованого водопостачання та централізованого водовідведення технологічних регламентів.
Суть: технологічний регламент розробляється підприємством централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, або спеціалізованою науковою установою, конкретизуючи його вимоги для відповідного підприємства, системи водопостачання та/або водовідведення, і затверджується його керівником за погодженням з органом місцевого самоврядування в межах території територіальної громади, на якій технологічний регламент буде застосовуватися територіальними органами Держпродспоживслужби та центрами контролю та профілактики хвороб.Наголошується, що строк дії технологічного регламенту встановлюється не більше, ніж на 5 років.
НБУ:
Документ: постанова від 17 травня 2024 року №58 (відбулася 21.05.2024) про подання фінансової звітності до НБУ у паперовій формі.
Суть: змінами передбачено, що банки України в період дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за можливості подають до НБУ та оприлюднюють на власному вебсайті річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність. Крім того, мають бути наведені відповідні аудиторські звіти, звіт про управління, консолідований звіт про управління, а також проміжна фінансова звітність, проміжна консолідована фінансову звітність. Також зазначені установи мають подавати фінансову звітність, складену на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами в єдиному електронному форматі, до центру збору фінансової звітності, операційне управління яким здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
3. Законопроєкти зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу.
Документ: 11286 від 24.05.2024 щодо регулювання діяльності приватних підприємств.
Що пропонується: проєктом пропонується, щоб приватне підприємство може бути утворене за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб’єкта господарювання з додержанням вимог законодавства.
Ініціатор: Нардеп Володимир Мороз.
Статус: опрацьовується в комітеті.
Документ: 11287 від 24.05.2024 щодо уточнення деяких положень, пов’язаних з визначенням розміру орендної плати за землю.
Що пропонується: проєктом закону пропонується внести зміни Податкового кодексу України та Закону України «Про оренду землі», якими передбачається визначити, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди землі та обчислюється у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, що виражений у грошовому еквіваленті на дату укладення договору оренди.
Ініціатор: Нардеп Володимир Мороз.
Статус: опрацьовується в комітеті.
Документ: 11290 від 27.05.2024 щодо захисту інформації та кіберзахисту державних інформаційних ресурсів, об'єктів критичної інформаційної інфраструктури.
Що пропонується: проєктом Закону передбачено:
- створення та забезпечення функціонування національних систем реагування на інциденти кібербезпеки, кібератаки, кіберзагрози та обміну інформацією про інциденти кібербезпеки щодо інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних систем, в яких обробляються державні інформаційні ресурси або інформація з обмеженим доступом;
- визначено правові підстави для запровадження альтернативного способу (до існуючих КСЗІ та СУІБ) створення систем безпеки для ІКС шляхом авторизації, в яких обробляються державні інформаційні ресурси або інформація з обмеженим доступом, а також об'єктів критичної інформаційної інфраструктури;
- вдосконалено законодавчі основи для побудови комплексних систем захисту інформації шляхом усунення бар’єрів для імплементації більш гнучкого порядку підтвердження відповідності тощо;
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Олександром Федієнком.
Статус: опрацьовується в комітеті.
Документ: 11299 від 27.05.2024 щодо страхування товару, прийнятого на зберігання.
Що пропонується: проєктом акта пропонується внести зміни до законів України «Про зерно та ринок зерна в Україні» та «Про сертифіковані товарні склади та прості і подвійні складські свідоцтва» в частині запровадження добровільного страхування товару, прийнятого на зберігання за простим або подвійним складським свідоцтвом, від ризиків випадкової загибелі, пошкодження або втрати.
Ініціатор: Кабмін.
Статус: опрацьовується в комітеті.
Документ: 11301 від 27.05.2024 щодо застосування алгоритму розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання.
Що пропонується: проєктом закону передбачено:
- зобов’язання для електропостачальників відкрити поточні рахунки із спеціальним режимом використання, на які буде вноситись плата за надані послуги на ринку електричної енергії;
- надання права Регулятору встановлювати алгоритм розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальників;
- можливість споживачам, об’єкти яких віднесені до об’єктів критичної інфраструктури/захищених споживачів, для уникнення припинення постачання електричної енергії, відкрити поточний рахунок із спеціальним режимом використання відповідно порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України;
- право не відновлювати постачання електричної енергії споживачу у разі наявності у споживача заборгованості за договором про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» та\або договору про реструктуризацію заборгованості.
Ініціатор: Кабмін.
Статус: опрацьовується в комітеті.
Документ: 11302 від 27.05.2024 щодо удосконалення законодавчого регулювання найму і позички транспортних засобів.
Що пропонується: законопроєктом передбачається внесення змін до частини другої статті 799 та частини четвертої статті 828 Цивільного кодексу України. Зокрема, передбачено, що лише договір найму чи позички транспортного засобу строком на три роки і більше укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. При цьому враховано, що, згідно з частиною четвертої статті 209 ЦК України, сторони завжди можуть добровільно звернутися до нотаріусів за посвідченням договорів оренди чи позички транспортних засобів і на менший строк.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Олексієм Красовим.
Статус: опрацьовується в комітеті.
Документ: 11256-1 від 28.05.2024 щодо адаптації положень законодавства Європейського Союзу в частині акцизного податку на пальне.
Що пропонується: законопроєктом пропонується:
- встановити ставки акцизного податку на пальне на рівні мінімальних ставок відповідно до Директиви Ради 2003/96/ЄС від 27 жовтня 2003 року «Про реструктуризацію системи Співтовариства щодо оподаткування енергопродуктів та електроенергії»;
- передбачити 5-етапне підвищення ставок акцизного податку на пальне з 1 жовтня 2024 року до 1 січня третього року, наступного після року вступу України до Європейського Союзу;
- запровадити систему контролю за цільовим використанням пального, що оподатковується за зниженими ставками, з використанням податкових векселів (контроль всього ланцюга постачання від виробника/імпортера до кінцевого споживача) тощо.
Ініціатор: нардеп Олексій Устенко.
Статус: опрацьовується в комітеті.
4. Важливі новини:
Рада встановила нові рівні ренти на радіочастоти
Рада продовжила мораторій на банкрутство об’єктів критичної інфраструктури
Ветерани та військові можуть отримати грант до 100 тис. грн на власну справу
Рада продовжила строк оформлення права власності на земельні паї
Учасники ринку капіталу мають протягом літа зареєструватися в інформсистемі НКЦПФР
НБУ планує впродовж місяця обмежити вихідні перекази між фізособами
НКЦПФР повідомила про значний відплив гравців на ринках капіталу 2023 року
Кабмін обмежив прибутковість бізнесу з виробництва боєприпасів
Кабмін дозволив канабіс у науці, освіті та медицині
Уряд посилив вимоги для бізнесу під час публічних закупівель
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що змінилося для бізнесу та влади з 07.04.2024 до 13.04.2024.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].